Statistika našeho portálu

  • 101 428 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Jáchymov

Jáchymov

Lázeňské město Jáchymov leží v okrese Karlovy Vary, obklopeno překrásnými lesy Krušných Hor. Pro svou polohu je vyhledávaným místem aktivní rekreace, a to v jakékoliv roční době. S katastrální výměrou 51,11 km² a počtem obyvatel přesahujícím hranici 3500, nepatří mezi největší města kraje, ale svou proslulostí každoročně přiláká velké množství turistů i rekreantů.HistorieZrod města je sp…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Lázeňské město Jáchymov leží v okrese Karlovy Vary, obklopeno překrásnými lesy Krušných Hor. Pro svou polohu je vyhledávaným místem aktivní rekreace, a to v jakékoliv roční době. S katastrální výměrou 51,11 km² a počtem obyvatel přesahujícím hranici 3500, nepatří mezi největší města kraje, ale svou proslulostí každoročně přiláká velké množství turistů i rekreantů.

Historie

Zrod města je spojen s počátkem 16. století, kdy dva horníci z nedalekého Ostrova započali na české straně Krušných hor hloubit štolu Tří králů. Její ústí je do dnešních dnů zachováno za domem č. 496. Po objevení silné stříbrné žíly v nedaleké osadě Konradsgrün v roce 1516, nechal majitel ostrovského panství Štěpán Šlik těžit i na místě dnešního Jáchymova. Čím více se rozrůstala těžba, tím více se rozšiřovalo okolní osídlení. Do roku 1520 měla osada přes 400 domů, rozlehlé tržiště a postaven byl i kostel Všech svatých.

K povýšení na město došlo v roce 1520, tedy již v době, kdy Jáchymov nesl jméno po sv. Jáchymovi. V ten samý rok došlo k sociálním bouřím místním horníků, při kterých byla částečně poničena radnice. V průběhu 16. století se Jáchymov stal třetím nejlidnatějším městem království a rozbíhal se svou rozlohou do dalších údolí i svahů. To se samozřejmě podepsalo i na architektonické podobě města, která právě v 16. století procházela klíčovými změnami.
V závěru 16. století však město zásadně poznamenalo vyčerpání stříbrných žil a následné odchody horníků do jiných horních měst, které znamenaly počátek období stagnace Jáchymova. Další tragédie přinesla třicetiletá válka spojená s násilnou rekatolizací, jejíž vinou muselo město opustit několik desítek rodin. Místní královská mincovna pak byla v roce 1651 přeložena do Prahy.

Po krátkém oživení městského života v polovině 18. století zasáhly město dva ničivé požáry v letech 1782 a 1873, ničící mnoho renesančních i barokních památek. S počátkem 20. století se do Jáchymova vrací těžební činnost. V centru zájmu je tentokrát uran, kvůli němuž se vybudovaly i místní radioaktivní lázně. Těžba uranu je však spojena s temným obdobím po roce 1945, kdy se na jeho těžbě museli podílet i vězni z okolních koncentračních táborů. K uzavření dolů došlo v roce 1965 a jistě bude ještě nějakou dobu trvat, než se do Jáchymova zcela vrátí atmosféra zajímavého města s pozoruhodnými dějinami na strmých svazích Krušných hor.

Co je k vidění

Nejstarší dochovanou stavbou v Jáchymově je Špitální kostel, jehož interiér zdobí řada dochovaných náhrobků významných osobností města. Významnou památkou je objekt Královské mincovny, ve které sídlí i místní muzeum. Gotickou výstavbu s následnou renesanční úpravou představuje protestantský kostel sv. Jáchyma, pocházející z 1. poloviny 16. století.

Zajímavost

Od kostela sv. Jáchyma začíná naučná stezka "Jáchymovské peklo", připomínající zdejší vězeňské tábory 50. let.

Historie Lázní Jáchymova

Když r. 1864 dobývali horníci rudu v půlkilometrové hloubce, vytryskl na dole Svornost silný pramen vody, která postupně zatopila šachtu. Nikdo nevěděl, že to bude právě ona, která po objevu manželů Curieových proslaví Jáchymov jako město lázeňské. O lázeňství hovoříme počínaje rokem 1906. Začínalo skromně privátními lázničkami. Záhy se ujímá hlavní úlohy stát. V roce 1911 je otevřena první lázeňská budova, do které je léčivá voda svedena z dolu několikakilometrovým potrubím. Velmi dobré léčebné účinky vedly k rozhodnutí postavit lázeňský hotel Radium Kurhaus – dnešní Radium Palace, který byl otevřen v roce 1912 a náležel k tomu nejlepšímu, co mohla Evropa v té době nabídnout. Proto se v něm léčily především významné osobnosti politického, průmyslového a kulturního života. Přibývaly i další lázeňské domy a soukromé penziony, které umožnily, aby ve třicátých letech navštívilo lázně na devět tisíc hostů ročně. Radiové lázně se těšily světové proslulosti. Období po druhé světové válce bylo negativně ovlivněno prudkým rozšířením těžby uranu, která poznamenala pověst i vzhled města a proslulost lázní vzala za své. Změnu k lepšímu přineslo teprve ukončení těžby uranu počátkem šedesátých let. Město i lázně se znovu otevírají veřejnosti i světu. Do popředí se dostává znovu lázeňství. Roku 1975 zahajuje provoz moderní lázeňské sanatorium akademika Běhounka a po dalších sedmnácti letech je otevřen lázeňský ústav Curie. Akciová společnost Léčebné lázně Jáchymov vzniká počátkem devadesátých let, stamilionovými investicemi rekonstruuje lázeňský důl Svornost a jeho prameny, modernizuje Radium Palace a celou řadu dalších lázeňských domů. Cílevědomou prací vrací lázním opět světovou proslulost.

SPORT

Lyžování:

Město nabízí široké možnosti využití lyžařských terénů ke sjezdovému i běžeckému lyžování. K tomu účelu je v zimním období v provozu řada lyžařských vleků, a to nejen v Jáchymově, ale i v blízkém okolí (Neklid, Boží Dar, Klínovec) a upravené běžecké tratě vedoucí po celém Krušnohoří (propojeno rovněž se SRN). Ke koupi je mapa lyžařských tras.

Minigolf:

minigolf u penzionu Lanti. Klasické 18-ti jamkové hřiště na minigolf za úhradu.

Tenis:

dva tenisové kurty - nad LÚ Radium Palác (povrch antuka) a u penzionu Lanti (povrch tartan), kurty jsou přístupné veřejnosti za úhradu., je vhodné, nikoliv však nutné se předem objednat.

Horská kola:

V okolí města jsou cykloturistické trasy s různou obtížností, na trasách jsou umístěny přístřešky do nepohody, lze zakoupit mapu cyklotras.

Fitness:

v provozu je pro veřejnost fitness studio v lázních.

Bazény:

v Ostrově nad Ohří komplex 3 bazénů a v K. Varech termální bazén hotelu Thermal (celoroční provoz).

Přímo ve městě je možné koupání v bazénu u penzionu Lanti (velmi studená voda).

Kulturní program města naleznete zde!

Informační centrum Jáchymov

Informační centrum v Jáchymově bylo založeno v květnu roku 1999 za podpory sdružení Krušné hory západ, města Jáchymov a projektu PHARE. Původně jsme sídlili v budově Královské mincovny. V květnu roku 2001 jsme se přestěhovali do nově zrekonstruovaných prostor renesanční radnice v přízemí. Webové stránky Informačního centra jsou průběžně aktualizovány.

Kontakt: tel. +420 353 808 128, telefon/fax: +420 353 811 379

E-mail: ic-jachymov@volny.cz

Provozní doba: pondělí - pátek 8.00 - 17.00 hodin,

sobota - neděle 9.00 - 17.00 hodin

(polední přestávka: 12.00 - 12.30 hodin)

Informační centrum Jáchymov prodává místenky autobusů v systému AMS-BUS. Během chvilky minut obdržíte místenku. Většina spojů v České republice i spoje do zahraničí.

Informační centrum dále vyřizuje slevové žákovské a studentské průkazky!

Služba pro občany - IC funguje jako podatelna MěÚ: V Informačním centru v Jáchymově na požádání obdržíte tiskopisy Městského úřadu v Jáchymově, které zde můžete i vyplnit a podat kdykoliv během provozní doby informačního centra. Jedná se o tiskopisy z odboru: stavebního, evidence obyvatel, místních poplatků, správy bytů, matrika

Poskytneme Vám

* informace o institucích, obchodech a službách ve městě

* informace o důležitých telefonních číslech

* turistické informace o oblasti Jáchymova a okolí (tj. Krušné hory)

* aktuální informace o kulturních a sportovních akcích

* přehled možností ubytování a stravování

* aktuální zpravodajství o počasí

* přehledy služeb pro motoristy

* informace o nabídkách Léčebných lázní a.s. (ceníky, brožury aj.)

* informace o jízdních řádech autobusů a vlaků

* možnost kopírování, faxování, skenování, internet pro veřejnost

* prodej upomínkových předmětů s motivy z historie Jáchymova např. různé druhy keramických znaků, keramika, broušené sklo, kovové a keramické tolary, odznaky, nášivky, turistické známky, štítky na hole apod.

* publikace o možnostech výletů do Jáchymova a okolí velký výběr map Krušných hor, Jáchymova a okolí – turistické a cykloturistické, zimní a letní

* knihy o Jáchymovu apod.. (např. "Údolí živé vody”, Album starých pohlednic, Těžba stříbrných rud, Jáchymov - architektonická perla v ohrožení, Kronika Jáchymova)

* velký výběr pohledů, obrázky Jáchymova, dřevěné pohledy, pidifrky,

Více informací o městě naleznete zde!

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Vánoční koncert KSO a Grandhotelu P…

25.12.2023 - 25.12.2023
Karlovy Vary

Slavnostní sál Grandhotel Pupp od 16.00 hodin

Novoroční koncert KSO a Grandhotelu…

01.01.2024 - 01.01.2024
Karlovy Vary

Slavnostní sál Grandhotelu Pupp od 18.30 hodin

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 6. prosinec

Dnes má svátek Mikuláš

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete