Statistika našeho portálu

  • 95 229 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Janské Lázně

Janské Lázně

Město Janské Lázně leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov, na úpatí Černé hory. Jde o vyhlášené lázeňské město, vyhledávané milovníky aktivní rekreace v letních i zimních měsících. Janské Lázně jsou ideálním výchozím místem pro výlety do nejvyšších českých hor Krkonoš. V zimních měsících lze využít rozsáhlý Skiareál o celkové délce tratí 11 kilometrů. Pro běžkaře je pravidelně upravováno…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Janské Lázně leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov, na úpatí Černé hory. Jde o vyhlášené lázeňské město, vyhledávané milovníky aktivní rekreace v letních i zimních měsících. Janské Lázně jsou ideálním výchozím místem pro výlety do nejvyšších českých hor Krkonoš. V zimních měsících lze využít rozsáhlý Skiareál o celkové délce tratí 11 kilometrů. Pro běžkaře je pravidelně upravováno na 50 kilometrů tratí. Sáňkaři pak jistě s chutí využijí 3,5 kilometru dlouhou "Černohorskou sáňkařskou cestu". V letních měsících je připraveno několik značených turistických a cyklistických tras. Při prohlídce města nezapomeňte navštívit vyhlášenou lázeňskou kolonádu z roku 1893. V současné době žije v Janských Lázních přibližně 870 obyvatel na území o katastrální výměře 13,73 km².

Historie

Starší než obec samotná je objev zdejší teplého pramene, učiněný v roce 1006 Janem z Chockova, zbrojnošem rytíře Albrechta z Trautenberku. Teplá voda pak v dalších letech sloužila k pohonu vodního kola, které uvádělo v činnost hamr na železnou rudu. U pramene byla na konci 15. Století postavena první budova sloužící k ubytování hostů. Prvními známými majiteli obce byli členové rodu ze Silbersteinu. Zilvar se Selbersteinu zde zřídil i první lázeňské zařízení.

Po vymření rodu Selbersteinů (1621) zkonfiskoval císař panství Vlčice, pod které Janské Lázně patřily. Panství připadlo Albrechtu z Valdštejna, který je však obratem dal do zástavy cizí šlechtě. V roce 1673 zde byl položen základní kámen ke kapli svatého Jana Křtitele. V roce 1675 zakoupil Janské Lázně Adolf, kníže Schwarzenberg. Ten dal u pramene postavit šest nových budov, určených k lázeňskýcm účelům. Obec se rychle rozvíjela a v roce 1790 ji odkoupil obchodník František Theer z Hostinného. V roce 1881 byly povýšeny na městys a na počátku minulého století obec zakoupila lázně. V roce 1928 byla do provozu uvedena kabinová lanová dráha na vrchol Černé hory.

Co je k vidění

Nenechte si ujít prohlídku lázeňské kolonády z roku 1893. Největším lákadlem při návštěvě Janských Lázní je rozhledna na Černé hoře, kam se lze dostat lanovou drahou. V okolí pak návštěvě lákají např.: Pramen Labe, Sněžka či Pančavský vodopád. Pro milovníky umění doporučujeme návštěvu výtvarné dílny Bosorka.

Zajímavost

Nedaleko od Janských Lázní se nachází i státní zámek Kuks, známý ojedinělou sochařskou výzdobou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line víkend 2021 - Če…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských táborů.…

Příměstský cyklo víkend 2021 - Čern…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je určen pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

09.08.2021 - 13.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

16.08.2021 - 20.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

čtvrtek 13. květen

Dnes má svátek Servác

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete