Statistika našeho portálu

  • 94 418 Akcí v kalendáři
  • 5 385 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Jaroměř

Jaroměř

Město Jaroměř se nachází v Královéhradeckém kraji ve Východních Čechách, v Náchodském okrese. Leží na soutoku řeky Labe s řekou Metují a jedná se původně o královské věnné město, které se později spojilo s císařskou pevností Josefov. Z dopravního hlediska jde o významnou železniční křižovatku, kde se spojují trati z Pardubic, Liberce a Trutnova. V okolí zajímavého města leží vyhledávaný Jaroměřsk…

Adresa a kontaktní informace

Město Jaroměř se nachází v Královéhradeckém kraji ve Východních Čechách, v Náchodském okrese. Leží na soutoku řeky Labe s řekou Metují a jedná se původně o královské věnné město, které se později spojilo s císařskou pevností Josefov. Z dopravního hlediska jde o významnou železniční křižovatku, kde se spojují trati z Pardubic, Liberce a Trutnova. V okolí zajímavého města leží vyhledávaný Jaroměřský rybník, golfové hřiště v obci Litíč či rozsáhlý ranč s vyhlášeným chovem koní. Z města vede několik značených turistických tras. Oblíbeným tipem na výlet je cesta do nedalekého městečka Kuks. Městskou částí Jaroměře je i pevnost Josefov. V současné době žije v Jaroměři více než 13 000 obyvatel na území o katastrální výměře 23,95 km².

Historie

Výhodná poloha na soutoku řek Metuje, Labe a Úpy vedla k osídlení zdejšího území již v období mladšího paleolitu. V raném středověku zde vedla významná obchodní stezka z Prahy do Kladska a Vratislavi. Původní obec zde byla založena v 11. století a její název byl odvozen od knížete Jaromíra, jemuž tato oblast patřila. Na královské město byla Jaroměř povýšena králem Přemyslem Otakarem II.

V písemných pramenech se první zmínka o městě objevuje v roce 1298. O devět let později se stalo královským věnným městem českých královen. Zdejší měšťané tak podléhali přímo české královně.
V období husitských válek byla Jaroměř dobyta vojsky Jana Žižky a po boku vyznavačů kalicha stála až do konce celého konfliktu. Po skončení válek započalo období nebývalého hospodářského rozkvětu. Město získalo několik privilegií a postupně bohatlo. Zásadní chybou však bylo připojení se ke vzpouře proti králi Ferdinandovi I. Panovník ji potrestal finančními sankcemi a omezením samosprávy. Kritická situace pokračovala i během třicetileté války, kdy se zde střídaly vojenské posádky a město bylo silně poničeno.

Dalšího rozkvětu se Jaroměř dočkala v 18. století v souvislosti s výstavbou Šporkova lázeňského komplexu v Kuksu. Na jih od města byla vybudována pevnost Ples, později přejmenovaná na Josefov. Rozvoj průmyslu pak souvisel se zavedením železnice v druhé polovině 19. století. Hlavními průmyslovými obory se stala výroba textilu a koželužství. V roce 1948 byla Jaroměř s Josefovem sloučena.

Co je k vidění

Jednou z dominant města je gotický chrám sv. Mikuláše s bohatě zdobeným barokním oltářem. Ve 14. století byl založen gotický kostel sv. Jakuba. Krásnému náměstí dominuje mariánský sloup od známého sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Z důležitých památkových objektů upozorňujeme ještě na Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára z roku 1911. O bývalém pevnostním městě Josefově již byla řeč.

Zajímavost

Ve zdejším Železničním muzeu umístěném v někdejší výtopně ČD lze obdivovat histrorické stroje, vagóny a další železniční doplňky

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Závody běhu Jaroměřský kros 2020 - …

25.10.2020 - 25.10.2020
Jaroměř

Jaroměřský kros bude letos slavit 10. narozeniny a oslavy závodu pojali organizátoři skutečně ve velkém stylu. Letos se…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

sobota 24. říjen

Dnes má svátek Nina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete