Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Jaroměř

Jaroměř

Město Jaroměř se nachází v Královéhradeckém kraji ve Východních Čechách, v Náchodském okrese. Leží na soutoku řeky Labe s řekou Metují a jedná se původně o královské věnné město, které se později spojilo s císařskou pevností Josefov. Z dopravního hlediska jde o významnou železniční křižovatku, kde se spojují trati z Pardubic, Liberce a Trutnova. V okolí zajímavého města leží vyhledávaný Jaroměřsk…

Adresa a kontaktní informace

Město Jaroměř se nachází v Královéhradeckém kraji ve Východních Čechách, v Náchodském okrese. Leží na soutoku řeky Labe s řekou Metují a jedná se původně o královské věnné město, které se později spojilo s císařskou pevností Josefov. Z dopravního hlediska jde o významnou železniční křižovatku, kde se spojují trati z Pardubic, Liberce a Trutnova. V okolí zajímavého města leží vyhledávaný Jaroměřský rybník, golfové hřiště v obci Litíč či rozsáhlý ranč s vyhlášeným chovem koní. Z města vede několik značených turistických tras. Oblíbeným tipem na výlet je cesta do nedalekého městečka Kuks. Městskou částí Jaroměře je i pevnost Josefov. V současné době žije v Jaroměři více než 13 000 obyvatel na území o katastrální výměře 23,95 km².

Historie

Výhodná poloha na soutoku řek Metuje, Labe a Úpy vedla k osídlení zdejšího území již v období mladšího paleolitu. V raném středověku zde vedla významná obchodní stezka z Prahy do Kladska a Vratislavi. Původní obec zde byla založena v 11. století a její název byl odvozen od knížete Jaromíra, jemuž tato oblast patřila. Na královské město byla Jaroměř povýšena králem Přemyslem Otakarem II.

V písemných pramenech se první zmínka o městě objevuje v roce 1298. O devět let později se stalo královským věnným městem českých královen. Zdejší měšťané tak podléhali přímo české královně.
V období husitských válek byla Jaroměř dobyta vojsky Jana Žižky a po boku vyznavačů kalicha stála až do konce celého konfliktu. Po skončení válek započalo období nebývalého hospodářského rozkvětu. Město získalo několik privilegií a postupně bohatlo. Zásadní chybou však bylo připojení se ke vzpouře proti králi Ferdinandovi I. Panovník ji potrestal finančními sankcemi a omezením samosprávy. Kritická situace pokračovala i během třicetileté války, kdy se zde střídaly vojenské posádky a město bylo silně poničeno.

Dalšího rozkvětu se Jaroměř dočkala v 18. století v souvislosti s výstavbou Šporkova lázeňského komplexu v Kuksu. Na jih od města byla vybudována pevnost Ples, později přejmenovaná na Josefov. Rozvoj průmyslu pak souvisel se zavedením železnice v druhé polovině 19. století. Hlavními průmyslovými obory se stala výroba textilu a koželužství. V roce 1948 byla Jaroměř s Josefovem sloučena.

Co je k vidění

Jednou z dominant města je gotický chrám sv. Mikuláše s bohatě zdobeným barokním oltářem. Ve 14. století byl založen gotický kostel sv. Jakuba. Krásnému náměstí dominuje mariánský sloup od známého sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Z důležitých památkových objektů upozorňujeme ještě na Wenkeův obchodní dům od Josefa Gočára z roku 1911. O bývalém pevnostním městě Josefově již byla řeč.

Zajímavost

Ve zdejším Železničním muzeu umístěném v někdejší výtopně ČD lze obdivovat histrorické stroje, vagóny a další železniční doplňky

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Varhanní léto 2024: Jiří Tymel - va…

25.07.2024 - 25.07.2024
Martínkovice

Dovolujeme si vás pozvat na pátý koncert z cyklu varhanních koncertů na Broumovsku pod hlavičkou festivalu Varhanní…

Varhanní léto 2024: Michal Novenko …

01.08.2024 - 01.08.2024
Teplice nad Metují

Dovolujeme si vás pozvat na šestý koncert z cyklu varhanních koncertů na Broumovsku pod hlavičkou festivalu Varhanní…

Varhanní léto 2024: Barokní soubor …

08.08.2024 - 08.08.2024
Broumov

Dovolujeme si vás pozvat na sedmý koncert z cyklu varhanních koncertů na Broumovsku pod hlavičkou festivalu Varhanní…

Varhanní léto 2024: Ladislav Šikut …

15.08.2024 - 15.08.2024
kostel sv. Václava

Dovolujeme si vás pozvat na osmý koncert z cyklu varhanních koncertů na Broumovsku pod hlavičkou festivalu Varhanní…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete