Statistika našeho portálu

  • 102 700 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Jimramov

Jimramov

Městys Jimramov leží v kraji Vysočina, v okrese Žďár nad Sázavou, přibližně 14 kilometrů severovýchodně od Nového Města na Moravě. Rozkládá se na obou stranách historické zemské hranice Moravy a Čech. V okolí Jimramova se prolíná přírodní scenérie Českomoravské vysočiny a Hornosvratecké vrchoviny. Ve městečku najdeme soutok říčky Fryšávky a řeky Svratky. V okolí Jimramova najdeme i několik lyžařs…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Městys Jimramov leží v kraji Vysočina, v okrese Žďár nad Sázavou, přibližně 14 kilometrů severovýchodně od Nového Města na Moravě. Rozkládá se na obou stranách historické zemské hranice Moravy a Čech. V okolí Jimramova se prolíná přírodní scenérie Českomoravské vysočiny a Hornosvratecké vrchoviny. Ve městečku najdeme soutok říčky Fryšávky a řeky Svratky. V okolí Jimramova najdeme i několik lyžařských areálů. Křižuje se zde i lokální cyklistická trasa s dálkovou trasou Jeseník – Znojmo. Pro zájemce o pěší turistiku je připraveno několik značených tras. V současné době žije v Jimramově přibližně 1 100 obyvatel na území o katastrální výměře 21,99 km².

Historie

Dle starodávné tradice založil dnešní městys syn kolonizátora Štěpána z Medlova, Jimram. Mělo se tak stát v polovině 13. století. V písemných pramenech se první zmínka o Jimramově poprvé objevuje v roce 1361, kdy Archleb se Stařechovic a Kunštátu zřídil v obce nadaci. V letech 1462 – 1588 vlastnili městečko Pernštejnové, za jejichž vlády bylo přiděleno zdejším obyvatelům několik desítek privilegií. Za vlády Ferdinanda I. byla obec povýšena na městys získala další práva, mezi které patřilo i udělení práva várečného či osvobození od robot.

Od roku 1588 vlastnil panství Pavel Katarin z Kataru, který si Jimramov vybral jako sídelní místo. Po období častého střídání majitelů se v roce 1778 stali vlastníky Jimramova zástupci šlechtického rodu Belcrediů. V jejich držení zůstal jimramovský majetek do roku 1948. V Jimramově se narodila a pobývala delší čas řada zajímavých osobností, mezi které patřil Jan Karafiát, Alois a Vilém Mrštníkovi či Matěj Josef Sychra.

Co je k vidění

Na náměstí stojí původně renesanční objekt zámku, který byl klasicistně přestavěn v polovině 18. století. Nejvýznamnější sakrální stavbou je původně gotický kostel Narození Panny Marie, který byl přestavěn v barokním stylu na počátku 18. století. Historické jádro Jimramova bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou. Můžeme zde navštívit i Síň rodáků s originálním výjevem z Karafiátových Broučků od národního umělce Jiřího Trnky, pomník bratří Mrštíků apod.

Zajímavost

Ze zajímavých tipů na výlet doporučujeme cestu západním směrem od městyse, kde se vypíná kopec Rabuňka. Na východním úbočí kopce stojí zřícenina hradu Štarkov.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. červenec

Dnes má svátek Vítězslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete