Statistika našeho portálu

  • 92 676 Akcí v kalendáři
  • 5 381 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Jindřichovice pod Smrkem

Jindřichovice pod Smrkem

Obec Jindřichovice pod Smrkem leží v Libereckém kraji, v okrese Liberec, přibližně 15 kilometrů od Frýdlantu, v oblasti frýdlantského výběžku. Protéká tudy Jindřichovický potok a vede i železniční dráha, spojující obec s Frýdlantem. V několika minulých letech zde byly vystavěny dvě větrné elektrárny a kotelna na biomasu. Se současností a minulostí obce se zájemce může seznámit při putování zdejš…

Adresa a kontaktní informaceObec Jindřichovice pod Smrkem leží v Libereckém kraji, v okrese Liberec, přibližně 15 kilometrů od Frýdlantu, v oblasti frýdlantského výběžku. Protéká tudy Jindřichovický potok a vede i železniční dráha, spojující obec s Frýdlantem. V několika minulých letech zde byly vystavěny dvě větrné elektrárny a kotelna na biomasu. Se současností a minulostí obce se zájemce může seznámit při putování zdejší naučnou stezkou či při návštěvě Žijících skanzenu. Produkci vyhlášených sýrů pro labužníky zajišťuje kozí farma Dominium. V srpnu se zde každoročně pořádají Jindřichovické dny, nabízejíc pestrý kulturní a společenský program. V současné době žije v Jindřichovicích pod Smrkem přibližně 620 obyvatel na území o katastrální výměře 19,13 km².

Historie


Zdejší území bylo osídleno již v době předcházející začátku letopočtu. Keltské osídlení dokládají četné archeologické nálezy. V písemných pramenech jsou Jindřichovice poprvé zmiňovány již v roce 968. Relevantní záznamy však pocházejí z roku 1381, kdy se tehdejší osada rozkládala jihovýchodně od dnešních Jindřichovi. Původní vísku vlastnil šlechtický rod pánů z Bibersteina a spravoval ji z hradu Frýdlant.

Během husitských válek byla víska napadena vojsky Jana Čapka ze Sán, která ji rozbořila a spolu s kostelíkem zapálila. Zachránila se jen nepatrná část obyvatel. Původní osada již nikdy nebyla obnovena a nová vesnice byla vystavěna přibližně 2 kilometry od té původní. Osudy nové vsi jsou spojeny s rodem Rädernů. Za jejich vlády se rozrůstala a postupně se zvyšoval i počet obyvatel. V roce 1619 byla postavena budova statku. Po pobělohorských konfiskacích byla prodána Albrechtu Václavu Eusebiu Wallesteinovi. Po jeho smrti přešla do držení hraběte Matyáše Gallase. V držení jeho potomků zůstala až do roku 1945. Gallasové se v 19. století spojily s rodem Clamů. Nezměrné utrpení pro zdejší obyvatele přinesla Rakousko-Pruská válka a následně i první světová válka. Definitivně získaly Jindřichovice pod Smrkem samostatnost v roce 1990, kdy se odtrhly od Nového Města pod Smrkem.

Co je k vidění


Od roku 2003 dodávají elektřinu do veřejné sítě dvě větrné elektrárny. Připomínkou života prostých lidí v době raného novověku je stálá expozice zdejšího muzea "Venkovský život před průmyslovou revolucí". Jedním z exponátů muzea je i větrný mlýn ze 30. let minulého století. Z původního kostela sv. Jakuba se dochovaly jen ruiny. V prostorách Jindřichovické knihovny funguje vyhledávaný Kavárenský klub.

Zajímavost

Na počest udělení obecního znaku a praporu (červenec 1999) se každoročně konají vyhlášené Jindřichovické dny.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Setkání s Ivo Šmoldasem - Český Dub

01.10.2020 - 01.10.2020
Česká beseda

Zábavná talkshow Iva Šmoldase zahrnuje humorné a originální vyprávění, životní příběhy jak ze soukromého, tak z…

Údolský masopust - Kryštofovo Údolí

29.02.2020 - 29.02.2020
Kryštofovo Údolí

Údolský masopust - tradiční akce v Kryštofově Údolí.

Já jsem ty, miláčku! - Český Dub

29.02.2020 - 29.02.2020
Česká beseda

Konverzační komedie líčící stagnující manželství Rudyho a Blanky v podání Divadelní společnosti Vojan z.s. Český Dub.

Charitativní ples Šance zvířatům - …

29.02.2020 - 29.02.2020
Kulturní centrum…

K tanci zahraje kapela Netřesk a celým plesem vás provede okouzlující moderátorka Lucie Fürstová. Můžete se těšit i na…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete