Statistika našeho portálu

  • 100 281 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Jirkov

Jirkov

Město Jirkov se nachází v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji. S okresním městem Chomutov jej spojuje společná městská hromadná doprava. Z nedalekých Krušných hor přitéká řeka Bílina, která prochází celým městem. V současnosti žije v Jirkově něco přes 21 000 obyvatel a to na katastrální výměře 17,11 km².HistoriePočátky existence Jirkova jsou zahaleny tajemstvím. Město vzniklo zřejmě…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Chomutov
Obec
Jirkov
Město Jirkov se nachází v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji. S okresním městem Chomutov jej spojuje společná městská hromadná doprava. Z nedalekých Krušných hor přitéká řeka Bílina, která prochází celým městem. V současnosti žije v Jirkově něco přes 21 000 obyvatel a to na katastrální výměře 17,11 km².

Historie

Počátky existence Jirkova jsou zahaleny tajemstvím. Město vzniklo zřejmě v poslední třetině 13. století, v rámci rozsáhlé kolonizace Čech za vlády Přemysla Otakara II. První písemné záznamy zmiňující se o osadě Jurkov pocházejí z roku 1352 a představují ji jako podhradí strážního hradu Borku. A to přesto, že hrad vznikl až na počátku 15. století.

V době husitských nepokojů byl Jirkov dlouhou dobu obléhán, ovšem neúspěšně. Dobyt a vypleněn byl jen zdejší hrad. Městská práva byla Jirkovu potvrzena během krátké vlády Ladislava Pohrobka.

Dle legendy si císař Rudolf II. velmi oblíbil lahodné pivo z místního pivovaru, který byl založen v roce 1480. V průběhu celého 16. století Jirkov dobře prosperoval, a to především díky dobré správě od jednotlivých šlechtických rodů.
V období třicetileté války po bitvě na Bílé hoře město ztratilo takřka všechna práva a bylo opakovaně pleněno vojenskou soldateskou. Proběhlo také mnoho majetkových konfiskací a mezi řemeslníky začali převažovat ti s německou národností. Částečnou stabilizaci přinesla až 60. léta 17. století, ovšem původní prosperity již město nikdy nedosáhlo. Pod vedením Jindřicha Františka z Rottenhahnu a Jiřího Buquoye vznikaly v 18. století manufakturní dílny i továrny německých průmyslníků. Proslulou se stala především zámecká lesní školka. Speciální odrůda smrku se dostala až do Kanady, kde roste dodnes.

19. století přineslo rozvoj průmyslu i výstavby. Význam Jirkova vzrostl v souvislosti se spojením města s ostatními centry sítí silnic a železnice. Textilní a papírenské výrobky tak rychleji pronikaly i do vzdálenějšího okolí. V roce 1854 vznikl poštovní úřad, od roku 1869 působila v Jirkově spořitelna a do konce 19. století začal fungovat i systém kanalizace a stupňovitý vodovod.

Co je k vidění

Mezi nejvýznamnější památky Jirkova patří děkanský kostel sv. Jiljí, jehož kořeny sahají až do konce 13. století. Na místě původního hradu Borku stojí dnešní tzv. Červený Hrádek. Na jeho přestavbě se podílel v druhé polovině 17. století i sochař Jan Brokoff, kterému se zde narodil i syn Ferdinand Maxmilián. Zajímavou památkou Jirkova je i kašna, kterou dlouhou dobu zdobila soška Herkula. U kostela sv. Jiljí stojí barokní pískovcový morový sloup s Pietou.

Zajímavost

Na Červeném Hrádku se v srpnu 1938 uskutečnila schůzka mezi předákem sudetských Němců K. Henleinem a britským pozorovatelem lordem Runcinmanem. Za několik týdnů po ní následovalo podepsání Mnichovské dohody.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 11. červen

Dnes má svátek Bruno

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete