Statistika našeho portálu

  • 96 106 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Jistebnice

Jistebnice

Malebná obec Jistebnice leží v Jihočeském kraji, v okrese Tábor. Leží jižním směrem od Přírodního parku Jistebnická vrchovina, jehož součástí je i nejvyšší bod Táborska, Javorová skála (723 m. n. m.). Protéká tudy potok se starobylým názvem Cedron, který vtéká do řeky Smutné a pokračuje v ní až do Lužnice u Bechyně. V obci najdeme několik historicky i architektonicky zajímavých staveb, které jsou…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Tábor
Obec
Jistebnice

Fotogalerie k článku

Malebná obec Jistebnice leží v Jihočeském kraji, v okrese Tábor. Leží jižním směrem od Přírodního parku Jistebnická vrchovina, jehož součástí je i nejvyšší bod Táborska, Javorová skála (723 m. n. m.). Protéká tudy potok se starobylým názvem Cedron, který vtéká do řeky Smutné a pokračuje v ní až do Lužnice u Bechyně. V obci najdeme několik historicky i architektonicky zajímavých staveb, které jsou spolu s pestrou, rybníky protkanou krajinou největším lákadlem pro příchozí návštěvníky. V současné době žije v Jistebnici přibližně 2000 obyvatel na území o katastrální výměře 57,94 km².

Historie

V historických análech se s trhovou vsí Jistebnice poprvé setkáváme v roce 1262, kdy patřila do vlády Rožmberků a byla označována jako "Stybnitz". Právě zástupci rodu s pětilistou růží v erbu zde nechali postavit tvrz, kde sídlil purkrabí. Na počátku 13. století tu po smrti Jindřicha III. z Rožmberka už purkrabí nesídlil a tvrz byla obývána úředníkem podřízeným purkrabímu příběnickému. Během husitských válek odešlo mnoho jistebnických občanů do nově založeného Tábora, jehož spoluzakladatelem byl husitský hejtman Petr Hromádka z Jistebnice. V polovině 15. století koupil Jistebnici rytíž Kozský z Kozího spolu s dalšími vladyky. Po rytíři Kozském zdědil panství Kuneš Bohdanecký z Hodkova a Volf Hanzl z Nové Vsi. Na počátku 16. století získal Mikuláš z Kozího od krále Vladislava II. Jagellonského právo pořádání výročního trhu. Ti v roce 1537 prodali dědici tvrz, dvůr a poddanské vsi městu Táboru. Po vzpouře českých a moravských měst proti králi Ferdinandu I. byl veškerý majetek Tábora konfiskován. Král jej prodal v roce 1549 Albrechtovi z Gutštejna na Žirovnici, který jej později prodal Ladislavu z Lobkovic na Chlumci. Během třicetileté války utrpěla značné ztráty nejen obec samotná, ale zvláště středověká tvrz. Lobkovicové vládli v Jistebnici až do roku 1829, kdy jej prodali Janu Nádhernému z Borotína. Posledním majitelem města byl Otmar Nádherný.

Co je k vidění

Pozůstatky středověké tvrze se nacházejí na jihovýchodním okraji města. Na jižním okraji města pak stojí zámek, který byl během druhé poloviny minulého století využíván československou armádou a po sametové revoluci navrácen do vlastnictví syna Petra Scholla. Ozdobou náměstí je původně gotický kostel Archanděla Michaela ze 14. století. Uvnitř se nacházejí unikátní varhany z počátku minulého století. Na návrší Vyšehrad nad městem pak stojí kaple sv. Magdalény, ke které vedla křížová cesta, ze které zbylo 13 kamenných křížů. Zajímavou památkou je i kašna svatého Jana Nepomuckého, nacházející se na náměstí.

Zajímavost

Nenechte si ujít procházku po rozsáhlých Městských sadech, které u krásných rybníků zbudoval v místech Staré Hory jistebnický vlastenec Adolf Katz.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 25. září

Dnes má svátek Zlata

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete