Statistika našeho portálu

  • 96 094 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Kadaň

Kadaň

Někdejší královské město Kadaň se nachází v Ústeckém kraji, jihozápadně od Chomutova. Jde o důležité kulturní i turistické centrum severozápadních Čech. Západním směrem od města se zvedají vrcholy Krušných hor a jižním směrem Doupovských hor. V současné době žije v Kadani necelých 20 000 obyvatel a katastrální výměru má město 65,62 km².HistorieDávno před vznikem trhové osady Kadaň ve 12.…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Chomutov
Obec
Kadaň

Fotogalerie k článku

Někdejší královské město Kadaň se nachází v Ústeckém kraji, jihozápadně od Chomutova. Jde o důležité kulturní i turistické centrum severozápadních Čech. Západním směrem od města se zvedají vrcholy Krušných hor a jižním směrem Doupovských hor. V současné době žije v Kadani necelých 20 000 obyvatel a katastrální výměru má město 65,62 km².

Historie

Dávno před vznikem trhové osady Kadaň ve 12. století je doloženo osídlení místního regionu. Jeho kořeny sahají až do období příchodu keltských kmenů na české území. Zřejmě pouhou legendou zůstává zasazení památného místa bitvy u Wogastisburgu do oblasti v okolí Kadaně.

Prvními majiteli zdejší trhové osady byli členové řádu johanitů, kterým Kadaň věnoval kníže Bedřich v roce 1186.Vystavěli zde kostel Stětí sv. Jana Křtitele. Po přibližně jednom století odejmul strategicky umístěnou obec řádu král Přemysl Otakar II. a učinil z ní královské město. Johanité však ve městě zůstali a spravovali špitál a farní kostel Povýšení sv. Kříže. Král zde nechal vystavět i rozlehlý hradní komplex. 13. století přivedlo do města též řád minoritů, kteří postupně vystavěli klášter a následně kostel sv. Michala.

Štěstí v neštěstí postihlo Kadaň ve 14. století. Nejdříve skoro celá lehla popelem po rozsáhlém požáru, aby byla následně Karlem IV. obdařena řadou rozsáhlých privilegií. Ty přinesly Kadani období hojnosti a prosperity, přerušené až husitskými válkami. Během nich bylo město opakovaně obléháno a došlo k poničení většiny významných staveb. Minoritský klášter dokonce získal přízvisko Černý klášter, protože tehdy vyhořel již podruhé.

Nové oživení hospodářského i společenského života přinesl příchod františkánů v 2. polovině 15. století. Ti západně od města zbudovali kostel Panny Marie a založili zde klášter, proslavený krásnými sklípkovými klenbami. Rozkvět města pak pokračoval v průběhu celého 16. století a byl přerušen až ničivými událostmi třicetileté války.

Během 18. století došlo v Kadani k rozsáhlé stavební aktivitě. Docházelo k rekonstrukci poničených památek z válečných let, k profilu města přibyl další klášter a špitál Alžbětinek s kostelem sv. Alžběty a sv. Rodiny. Zbudována též byla barokní radnice.

V 19. století byla Kadaň postupně zbavována krunýře hradeb, aby si mohla otevřít cestu k dalšímu rozmachu. Průmyslovým centrem se však stal nedaleký Chomutov. Kadaň tím velmi strádala a 20. století se pak negativně podepsalo i na jejím vzhledu. K rozsáhlým obnovám a rekonstrukcím začalo docházet až po roce 1989 a dnes již Kadaň patří k jednomu z nejpůvabnějších měst v Čechách. V roce 1995 byla dokonce oceněna titulem Město roku.

Co je k vidění

Tipem na příjemný výlet může být cesta na nedalekou rozhlednu na Svatém vrchu, ze které je krásný pohled na Kadaň i její okolí. Východně od města se nachází vodní nádrž Nechranice. Severně od města se nachází zřícenina hradu Hasištejna, jihovýchodně leží zámek Krásný Dvůr.

Zajímavost

Každou první zářijovou sobotu se ve městě koná monumentální Císařský den. Ten připomíná návštěvu Karla IV. z let 1367 a 1374.

www.mesto-kadan.cz

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Doupovskem: opuštěnou krajinou - Ka…

24.10.2021 - 24.10.2021
Kadaň

Dech beroucí kaňon Ohře, kryty ŘOP, zaniklé obce, Vintířovské lapidárium, daleké výhledy. Nasajte s námi atmosféru…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 22. září

Dnes má svátek Darina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete