Statistika našeho portálu

  • 96 774 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 198 Míst a památek

Karlštejn

Karlštejn

Městys Karlštejn najdeme v Berounském okrese, ve Středočeském kraji. Většina lidí si zřejmě zdejší obec spojí s unikátní dominantou nad obcí – gotickým hradem Karlštejnem. Podle hradu též obec dostala jméno a vznikla jako podpůrné podhradí pro potřeby středověké dominanty. Rozkládá se na březích řeky Berounky v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Obě hlavní části obce spojuje ocelový …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku


Městys Karlštejn najdeme v Berounském okrese, ve Středočeském kraji. Většina lidí si zřejmě zdejší obec spojí s unikátní dominantou nad obcí – gotickým hradem Karlštejnem. Podle hradu též obec dostala jméno a vznikla jako podpůrné podhradí pro potřeby středověké dominanty. Rozkládá se na březích řeky Berounky v Chráněné krajinné oblasti Český kras. Obě hlavní části obce spojuje ocelový obloukový most, který byl dokončen v roce 1998. Jedna z nejnavštěvovanějších kulturních památek v celé České republice, hrad Karlštejn, leží v levobřežní části obce nad hlubokým údolím Budňanského potoka. Okolní přírodní podmínky vytvářejí ze zdejší lokality ideální místo pro milovníky pěší turistiky i cykloturistiky. V blízkém okolí lze navštívit seskupení vápencových skal, obklopených dubohabrovými háji. V městysi žije necelých 800 stálých obyvatel na katastrálním území o výměře 12,08 km².

Historie

Založení obce je spojeno s výstavbou hradu, který byl dokončen v roce 1355. Obec sloužila po celou dobu jako podpůrné podhradí Karlštejna. Žili zde lidé pracující na hradě či vykonávající ponejvíce zemědělské práce. Význam hradu i obce samotné začal stoupat na konci 18. století. V roce 1812 nařídil císař František opravu a rekonstrukci hradu. Hrad byl zásadně přestavěn. Hlavní snahou restaurátorů bylo vtisknout mu co nejautentičtější gotickou podobu.
Dnešní obec vznikla sloučením dvou původních vsí. Jednalo se o Budňany (ležící na levém břehu Berounky) a o Poučník (ležící na pravém břehu Berounky). Ke sloučení do jedné obce s názvem Karlštejn došlo v roce 1952. V lednu roku 2007 byl obci vrácen status městyse.

Co je k vidění

Netřeba upozorňovat na jedinečnou kulturní i historickou dominantu obce, v podobě středověkého hradu. V obci se nacházejí i další historicky zajímavá místa. Jde například o kostel sv. Palmacia, archeologické naleziště Javorka či sochu svatého Šebestiána na návsi.

Zajímavost

Z mnoha atraktivních turistických cest doporučujeme tu vedoucí z Mořinky před Karlštejn, kolem Dubu sedmi bratrů do Svatého Jana pod Skalou, která je červeně značená. Nese pojmenování známého cestovatele Vojty Náprstka. Zároveň jde o první turisticky značenou trasu v celých Čechách.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 19. leden

Dnes má svátek Doubravka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete