Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Karolinka

Karolinka

Město Karolinka leží ve Zlínském kraji, ve východní části okresu Vsetín. Od okresního města jej dělí přibližně 18 km. Rozkládá se v malebném údolí podél řeky Vsetínské Bečvy a je obklopeno ze severu pohořím Vsetínské vrchy a z jihu Javorníky. Díky vyhlášené sklářské tradici je Kolinka přezdívána jako město skla. Nedaleko od města byla vystavena stejnojmenná vodní nádrž, která slouží jako zásobárn…

Adresa a kontaktní informace

Město Karolinka leží ve Zlínském kraji, ve východní části okresu Vsetín. Od okresního města jej dělí přibližně 18 km. Rozkládá se v malebném údolí podél řeky Vsetínské Bečvy a je obklopeno ze severu pohořím Vsetínské vrchy a z jihu Javorníky. Díky vyhlášené sklářské tradici je Kolinka přezdívána jako město skla. Nedaleko od města byla vystavena stejnojmenná vodní nádrž, která slouží jako zásobárna pitné vody pro Vsetínsko. Jde o křižovatku několika značených turistických tras, po kterých se můžeme vydat překrásným údolím Raťkov, kde stojí několik lidových roubených staveb rodu Orságů. V současné době žije v Karolince více než 2 700 obyvatel na území o katastrální výměře 42,14 km².

Historie

Nejstarší písemné zmínky o Karolince ji řadí ke vsetínskému panství. Rozporuplná poloha poblíž moravsko-uherského pohraničí učinila ze zdejších obcí nebezpečné místo pro život. Při hospodářském využívání zdejších oblastí se vsetínští často střetávali s poddanými a majiteli sousedního panství Povážská Bystrica. Příznivější podmínky pro osídlování vznikly až v průběhu 17. století, po skončení třicetileté války. V této době zde vznikly nové vsi Halenkov, Zděchov a Nová Dědina. Pro Karolinku měla klíčový význam právě posledně jmenovaná obec, která vznikla v roce 1649 a podle manželky zakladatele byla pojmenována Rozínkov, později Hrozenkov.

V letech 1861-1862 nechal na východní okraji Nového Hrozenkova vystavět podnikatel Salomon Reich unikátní sklárnu, kterou nazval Karolinina huť. Výrobky vytvořené v těchto sklárnách nacházely odbyt především ve Vídni a v oblasti Haliče. V okolí sklárny vznikalo různorodé osídlení, které rychle pozdvihovalo celkovou životní úroveň v celém regionu. Ani rychlý rozvoj na počátku minulého století nezajistil Karolince přílišnou známost. Až v době po skončení druhé světové války se průmyslová východní část Nového Hrozenkova osamostatnila a přejmenovala se na Karolininu Huť. V roce 1951 získala obec jméno Karolinka. K povýšení na město došlo v roce 1998.

Co je k vidění

Při návštěvě města Karolinky oceníme především okouzlující prostředí tvořené malebným údolím a čistou přírodou. V nedalekých Velkých Karlovicích můžeme navštívit Karlovské muzeum se stálo expozicí o životě lidí v této oblasti Valašska. Ve městě se nachází i zajímavé a inovativní Valašské národní divadlo.

Zajímavost

Skupina nadšenců se v Karolínce věnuje aktivnímu výcviku westernových koní, určených pro závodní účely.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Koncert Společná věc - Valašské Mez…

09.10.2020 - 09.10.2020
Kostel sv. Trojice

Přijďte prožít spojení velkoplošné projekce a tónů z tajemného Vodnářského zvonu při hře barev a příběhů.

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete