Statistika našeho portálu

  • 88 989 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 164 Míst a památek

Keblice

Keblice

Obec Keblice leží v Ústeckém kraji, přibližně 7 kilometrů jižním směrem od Litoměřic a přibližně 6 kilometrů jihovýchodně od města Lovosice. Jedná se o výchozí bod do turistické oblasti Českého středohoří a Žatecka. Obec je kompletně občansky vybavená. Najdeme zde kostel, knihovnu i hřbitov. Pro sportovní účely je možno využít zdejší hřiště. Původní název obce zněl zřejmě Kobylice a byl odvozen o…

Adresa a kontaktní informace

Obec Keblice leží v Ústeckém kraji, přibližně 7 kilometrů jižním směrem od Litoměřic a přibližně 6 kilometrů jihovýchodně od města Lovosice. Jedná se o výchozí bod do turistické oblasti Českého středohoří a Žatecka. Obec je kompletně občansky vybavená. Najdeme zde kostel, knihovnu i hřbitov. Pro sportovní účely je možno využít zdejší hřiště. Původní název obce zněl zřejmě Kobylice a byl odvozen od Kobylí louky. Okolní krajina je utvářena Terezínskou kotlinou. Nad obcí se zvedá Humenský vrch, v dřívější době nazývaný též Humberk (původně německý název kopce). V současné době zde žije přibližně 400 obyvatel na území o katastrální výměře 5,08 km².

Historie

První zmínka o Keblicích pochází z roku 1249 či král Václav I. prodal osadu Herbortovi z Litoměřic. Litoměřice vlastnili osadu až do poloviny 16. století, kdy je po několik let vlastnili různí majitelé. Od roku 1559 jsou však již jako majitelé obce opět uváděni litoměřičtí měšťané. Přibližně v této době byly v okolí osady založeny rozsáhlé vinice, kde našla pracovní uplatnění velká část místních obyvatel. Katastrofou pro Keblice byla třicetiletá válka, po které zde zbyli pouzí dva poddaní. Po zrušení nevolnictví v roce 1848 přešel majetek obce do rukou místních sedláků. Většinu okolních statků a polností skoupili na konci 19. století bratři Tschinkelové, kteří vlastnili továrnu na cikorku (pozdější výroba Deli). Dvůr v Keblicích byl po skončení I. světové války v rámci pozemkové reformy rozparcelován. Zatímco v polovině předminulého století zde žilo pouhých 450 obyvatel, o sto let později to bylo již přibližně 750. Většina z nich se živila zemědělskými pracemi či se podílela na výrobě v průmyslových a stavebních závodech v okolí. Mezi lety 1980 až 1990 byly Keblice integrovány s Lovosicemi.

Co je k vidění

V obci nenajdeme příliš historicky zajímavých objektů. Jediným historicky zajímavým objektem je pomník rudoarmějců z druhé poloviny minulého století. Přesto se v obci každoročně koná několik zajímavých kulturních akcí. Jedná se zvláště o tradiční jarní výstavy, lampiónový průvod, dubnové pálení čarodějnic či slavnostní rozsvícení vánočního stromu.

Zajímavost

K zajištění větší bezpečnosti na křižovatce silnic mezi Lukavcem a Jehlicemi byl v roce 2002 vybudován kruhový objezd, který má zabránit velkému počtu dopravních nehod.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Altros Festival Lovosice

19.07.2019 - 20.07.2019
Lovosice

Letní nářez Altros v Lovosicích - český rockový a metalový festival. Tešte se na tradiční směsici všech rockových stylů.

Auto Horejsek Road Show 2019 - Rači…

27.07.2019 - 27.07.2019
Račice

Celodenní program aktivit pro děti i rodiče. Soutěže o ceny a hlavní cenu – tankovací CCS kartu v hodnotě 10.000…

Valdštejnské slavnosti - Lovosice

03.08.2019 - 03.08.2019
Lovosice

Historické Valdštejnské slavnosti města Lovosice, které budou letošní rok představeny v novém kabátu. Uskuteční se na…

« zpět na seznam položek

Sdílet

čtvrtek 18. červenec

Dnes má svátek Drahomíra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete