Statistika našeho portálu

  • 96 094 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Klášterní Skalice

Klášterní Skalice

Obec Klášterní Skalice leží ve Středočeském kraji, v okrese Kolín, v nadmořské výšce 226 m. Rozkládá se přibližně 3 kilometry severním směrem od města Kouřim a nejvýznamnější památkou obce je veřejnosti nepřístupný zámek. V blízkosti zámku stojí i vysoký gotický pilíř, který je posledním svědkem zaniklého klášterního komplexu. V okolí nevelké obce najdeme několik zajímavých míst, které mohou posl…

Adresa a kontaktní informace

Obec Klášterní Skalice leží ve Středočeském kraji, v okrese Kolín, v nadmořské výšce 226 m. Rozkládá se přibližně 3 kilometry severním směrem od města Kouřim a nejvýznamnější památkou obce je veřejnosti nepřístupný zámek. V blízkosti zámku stojí i vysoký gotický pilíř, který je posledním svědkem zaniklého klášterního komplexu. V okolí nevelké obce najdeme několik zajímavých míst, které mohou posloužit jako ideální cíl pro zajímavý výlet. V současné době žije v Klášterní Skalici přibližně 130 obyvatel na území o katastrální výměře 3,33 km².

Historie

Původní název obce zněl Skalice, později Skalice Klášterská a následně Klášterní Skalice. Název obce byl odvozen o množství skal, které okolo břehu říčky Kouřimky vystupují z terénu. Přídomek "Klášterní" byl přidán až po založení cisterciáckého kláštera. V písemných historických záznamech se poprvé objevuje v polovině 14. století (1345). Na významu získala po založení kláštera Milostné Panny Marie a následně i zámku. Na založení kláštera měl největší podíl kancléř císaře Karla IV., mindenský biskup Dětřich. Zajímavostí kláštera je fakt, že byl nejmladším cisterciáckým klášterem na našem území. Utrpěl však nájezdy husitských armád v roce 1421, kdy byl pohořen a vypálen. Na konci 15. století byl zámek zásluhou Viléma Zuba z Landštejna obnoven a opětovně zanikl až v polovině 16. století. Z iniciativy opata sedleckého kláštera Jana Sopka byl na čas ještě obnoven na konci 17. století. K definitivnímu zániku kláštera došlo za josefínských reforem v roce 1783. V roce 1872 byla obec i se zámkem prodána Janovi II. z Lichtenštejna. Ten nechal přestavět zámeckou budovu do dnešní podoby. Přízemí objektu bylo upraveno na byt správce dvora a v patře vznikly sýpky a skladiště. Po pozemkové reformě ve 20. letech minulého století zde byl zřízen zbytkový velkostatek, který po komunistickém převratu přešel do správy JZD.

Co je k vidění

Připomínkou kláštera je poslední pilíř gotické katedrály, který je 10 metrů vysoký. Původní zámek je dnes využíván jako skladiště a byty. Pozornému návštěvníkovi neunikne bývalá kaple Panny Marie. Ze zajímavých míst v okolí upozorňujeme na knížecí dvůr v Třebovli, historické město Kouřim (nezapomeňte navštívit muzeum lidových staveb), památník klíčové bitvy husitských válek u Lipan či zámek v Diblíkově.

Zajímavost

Několik kilometrů od Klášterní Skalice se nachází rulová skalka Lechův kámen, která sloužila v době raného středověku jako předkřesťanské obětiště.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tradiční výstava stovek železničníc…

02.10.2021 - 03.10.2021
Spolek železničních…

Železniční modely v provozu po celý víkend a pro celou rodinu.

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 22. září

Dnes má svátek Darina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete