Statistika našeho portálu

  • 94 400 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 187 Míst a památek

Kopidlno

Kopidlno

Město Kopidlno se nachází v Jičínském okrese, v Královéhradeckém kraji. Od okresního města Jičína jej dělí přibližně vzdálenost 13 km a nachází se u hranic s okresem Nymburk. Kopidlno míjíte při cestě po silnici spojující Jičín a Poděbrady. Městem protéká říčka Mrlina a tvoří jej několik částí (Drahoraz, Kopidlno, Mlýnec, Ledkov a Pševes). Žije zde přibližně 2 300 obyvatel na území o katastrální …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Kopidlno se nachází v Jičínském okrese, v Královéhradeckém kraji. Od okresního města Jičína jej dělí přibližně vzdálenost 13 km a nachází se u hranic s okresem Nymburk. Kopidlno míjíte při cestě po silnici spojující Jičín a Poděbrady. Městem protéká říčka Mrlina a tvoří jej několik částí (Drahoraz, Kopidlno, Mlýnec, Ledkov a Pševes). Žije zde přibližně 2 300 obyvatel na území o katastrální výměře 29,11 km².

Historie

Název města Kopidlna zněl původně Kopidlno nad Leštinou. Jde o odvozeninu od léčivé byliny "kopidlen", která rostla v okolních lesích. V písemných pramenech se město poprvé objevilo v roce 1341. Prvními pány na Kopidlnu byli šlechtici Kopidlanští. Na místě dnešního zámku stála původní tvrz, kterou nechal v roce 1341 vystavět Boček Kopidlanský. Během husitských nepokojů stáli vlastníci zdejšího kraje na straně kališníků a podpořili i volbu Jiřího z Poděbrad za českého krále.

Kopidlno získalo v roce 1514 status města od krále Vladislava |II. Jeho syn Ludvík pak měšťanům udělil i městský znak. Následní vlastníci města patřili k významným šlechtickým rodům. Šlo o Šliky, Thurn-Taxise, Kopidlanské či Haugvice. V roce 1638 se správy panství ujímají právě Šlikové, kteří se zasloužili o hospodářský i kulturní rozkvět města. Dnešní podoba zámku pochází právě z tohoto období. Byl vybudován i cukrovar, hřbitov či kostel sv. Jakuba staršího. Během 19. století pak napomohlo rozvoji průmyslové výroby vybudování železniční trati, která spolu s tzv. Císařskou silnicí zlepšila dostupnost obce.

Co je k vidění

Areál zámku v Kopidlně patří k velkým turistickým lákadlům. Vchází se do něj přímo z náměstí a nabízí i procházku po romanticky vyhlížejícím parku. Nejvýznamnější budovou v areálu zámeckého parku je stavba palmového skleníku. Návštěvníci Kopidlna mohou obdivovat i barokní budovu děkanství, která se nachází naproti kostelu sv. Jakuba Většího. Pozornost i zaslouží i galerie barokních skulptur.

Zajímavost

Návštěvníky hřbitova můžeme upozornit na neobvyklý pomník na hrobě Františka Hilmara, který je postaven na nízkém podstavci s římskou sochou Krista s křížem v životní velikosti.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

úterý 20. říjen

Dnes má svátek Vendelín

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete