Statistika našeho portálu

  • 92 676 Akcí v kalendáři
  • 5 381 Ubytovacích zařízení
  • 24 177 Míst a památek

Kořenov

Kořenov

Horská obec Kořenov leží v Libereckém kraji, v okrese Jablonec nad Nisou, na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor, mezi Desnou a Harrachovem. Ráz okolní krajiny plně vystihuje začlenění do Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Jedná se o turisticky atraktivní místo a zároveň největší horskou obec v České republice. V letních měsících se lze vydat po desítkách značených turistických trasách, které…

Adresa a kontaktní informace


Horská obec Kořenov leží v Libereckém kraji, v okrese Jablonec nad Nisou, na rozhraní Krkonoš a Jizerských hor, mezi Desnou a Harrachovem. Ráz okolní krajiny plně vystihuje začlenění do Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory. Jedná se o turisticky atraktivní místo a zároveň největší horskou obec v České republice. V letních měsících se lze vydat po desítkách značených turistických trasách, které zájemce zavedou na rozhlednu Štěpánka, kostelík v Tesařově, kostel v Příchovicích, osadu Jizerka, obce Paseky nad Jizerou či na další pozoruhodná místa. V zimě lze využít zdejší lyžařské středisko, obsahující lanovou dráhu a dalších sedm vleků. Zajímavostí je pak ozubnicová železniční trať s nejprudším železničním stoupáním v Česku. Kořenov vznikl v roce 1960 sloučením obcí Polubný, Jizera a Příchovice (včetně osady Rejdice). V současné době zde žije přibližně 1000 obyvatel na území o katastrální výměře 55,67 km².

Historie

Zdejší nehostinná krajina byla osídlena až na počátku 16. století. První obyvatelé se živili lovem divoké zvěře, rybařením a následně i kácením dřeva. To bylo využíváno v nově zakládaných sklářských hutích. Po porážce stavovského povstání se majitelem této části Jizerských hor stal známý Albrecht z Valdštejna. Před svou smrtí ještě stihl prodat navarovské a semilské panství šlechtickému rodu hrabat Desfoursů. V první polovině 19. století přikoupil dnešní Kořenov spolu s dalšími horskými obcemi kníže Rohan. To zde již hojně podnikali převážně němečtí kolonisté, kteří přeměňovali zalesněné území v ornou půdu a rozsáhlé pastviny. K rozvoji obce přispěla i výstavba Krkonošské silnice z Liberce do Turnova v roce 1850. Až do roku 1959 procházela středem řeky Jizery státní hranice s Polskem. V roce 1960 byl Kořenov vytvořen sloučením obcí Polubný, Příchovice a Jizerka. Nejstarší částí obce jsou zřejmě Rejdice, o jejichž existenci informují písemné zdroje již v roce 1577. Původní německé obyvatelstvo bylo po odsunu ve 40. letech minulého století nahrazeno Čechy, kteří mnoho objektů přetvořili k rekreačním účelům.

Co je k vidění

Nejvýznamnější sakrální stavbou je kostel sv. Jana Křtitele na Porubném. V blízkém Tesařově zaujme cenná evangelická kaple. Oblíbeným místem výletníků je pak rozhledna Štěpánka. V Kořenově samotném pak bylo vybudováno 7 lyžařských areálů, na 3 desítky restaurací a hospod či obecní knihovna. V letních měsících projíždí Kořenovem cyklobus, který míří až na Pomezní boudy (nedaleko od Sněžky). Z tipů na výlet doporučujeme návštěvu Krkonošského muzea v nedalekých Pasekách nad Jizerou.

Zajímavost

Nádherným vyhlídkovým okruhem pro nenáročné cyklisty je vyjížďka po lesní asfaltové cestě Flamberka. Lze si při ní prohlédnout otevřenou krajinu krkonošského pohoří a navštívit i rozhlednu Štěpánka.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Velikonoce v Domě Vína - Jablonec n…

26.02.2020 - 04.03.2020
Dům Vína, Komenského…

Velikonoční výzdoba a ideální víno pro velikonoční meditování i hodování, ochutnávka vín nového ročníku, růžová vína a…

Veletrh cestovního ruchu Euroregion…

06.03.2020 - 07.03.2020
Eurocentrum, Jablonec…

V Eurocentru představí nejen města, turistické oblasti a kraje ČR, ale i další aktéři cestovního ruchu. Veletrh bude…

Přednáška T. Kůdely Expediční jacht…

16.03.2020 - 16.03.2020
KC Kino Železný Brod

Jachtařský instruktor vezme své posluchače na Kapverdy.

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 29. únor

Dnes má svátek Horymír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete