Koryčany
Koryčany
Malé město Koryčany leží ve Zlínském kraji, v jižní částí Kroměřížského okresu, na úpatí Chřibů. Rozkládá se mezi dvěma přírodními parky (přírodní park Ždánický les a přírodní park Chřiby. Budova bývalého zámku je v současnosti využívána jako učiliště. Město se rozkládá na levém břehu řeky Kyjovky. Nedaleká vodní nádrž Koryčany slouží jak rezervoár pitné vody pro okolní města. Východním směrem od…
Adresa a kontaktní informace
- Oblast
- Střední Morava
- Kraj
- Zlínský kraj
- Okres
- Kroměříž
- Obec
- Koryčany
Malé město Koryčany leží ve Zlínském kraji, v jižní částí Kroměřížského okresu, na úpatí Chřibů. Rozkládá se mezi dvěma přírodními parky (přírodní park Ždánický les a přírodní park Chřiby. Budova bývalého zámku je v současnosti využívána jako učiliště. Město se rozkládá na levém břehu řeky Kyjovky. Nedaleká vodní nádrž Koryčany slouží jak rezervoár pitné vody pro okolní města. Východním směrem od města pak pozorný návštěvník narazí na zříceninu gotického hradu Cimburk. Koryčany prochází několik značených turistických tras a dokonce i lokální značená cyklostezka a dálková cyklostezka pojmenovaná Trasa Jihlava – Český Těšín. Status města obdržely Koryčany v roce 1967. V současné době zde žije necelých 3 000 obyvatel na území o katastrální výměře 41,17 km².
Historie
V písemných pramenech se oblast dnešních Koryčan poprvé objevuje v roce 1131, tedy v době, kdy vládl Soběslav I. Území kde leží dnešní město tehdy náleželo kraji břeclavského arcijáhenství. Prokazatelně víme, že ve 14. století zde již stála osada, kterou právě v této době výrazně rozšířil Bernard z Cimburka. Ten samý šlechtic se zasloužil o výstavbu středověkého hradu Nový Cimburk. Po jeho smrti přešlo panství na vnuka Ctibora Tovačovského, který jej prodal markraběti Janu Jindřichovi.
V roce 1500 poskytl český král Vladislav Jagellonský městečka Koryčany a Cimburk i s příslušenstvím bratrům Vilémovi a Přemkovi z Víckova. Během dalších desetiletí se zdejší majitelé často střídali. Největšího rozkvětu Koryčany dosáhly právě za Viléma z Víckova, který též moderně upravil hrad Cimburk. Tragické události přinesla až doba stavovského povstání a následné třicetileté války, kdy většina gruntů zcela zpustla a v polovině 17. století zde žilo jen 30 usedlíků v několika málo domech. Na konci 17. století převzali panství členové rodu Horeckých, kteří si zdejší kraj velmi oblíbili a postavili zde známý koryčanský zámek.
V roce 1846 prodal dosavadní majitel panství svobodnému pánu z Rothschildů. Ten jej však dlouho neudržel a brzy jej prodala bratrům Vilémovi Figdorovi a Hermanovi Wittgesteinovým. V roce 1899 pak bylo koryčanské panství prodáno Lidvíku Wittgenstenovi.
V minulém století byl zásadním přelomem pro Koryčany rok 1960, kdy byly začleněny do okresu Kroměříž.
Co je k vidění
Kromě již zmiňovaného zámku dominuje městu kostel svatého Vavřince, ve kterém se ukrývá jeho gotické jádro, o kterém je první zmínka v roce 1350. U kostela stojí socha Panny Marie Immaculaty, pocházející z roku 1798. Na severovýchodní části města leží židovský hřbitov, který je národní kulturní památkou. Je zde i hrobka rodiny Thonetů.
Zajímavost
V Koryčanech fungovala od konce 18. století skelní huť s vlastní brusírnou a leštírnou, která zde pracovala až do počátku minulého století. Poté byla přemístěna do nedalekého Kyjova.
Mapa
Líbí se vám tento článek a rádi byste, aby se v rubrice Lokalita zobrazoval mezi prvními?
Pošlete SMS zprávu ve tvaru ATLASCESKA 5690 na telefonní číslo 9033350 a článek tak nikdo nepřehlédne!
Cena SMS zprávy je 50 Kč včetně DPH. Službu technicky zajišťuje Airtoy a.s. Reklamace plateb na reklamace@airtoy.cz nebo lince 602 777 555, 9 - 17 hodin, Po-Pá, www.platmobilem.cz. Kontakt na provozovatele: redakce@atlasceska.cz
Zajímavé akce v okolí
Šperkařský festival a rukodělné trh…
26.10.2024 - 28.10.2024
Výstaviště Kroměříž, K…
Největší prodejní veletrh šperků a kreativních výrobků na Moravě.
Festival zdraví 2024 - Kroměříž
23.11.2024 - 24.11.2024
Výstaviště Kroměříž, K…
Na FESTIVALU ZDRAVÍ se setkávají lidé hledající harmonii a rovnováhu mezi fyzickým i duševním blahem.