Statistika našeho portálu

  • 95 109 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Kosmonosy

Kosmonosy

Město Kosmonosy leží ve Středočeském kraji, v sousedství okresního města Mladá Boleslav, přibližně 50 kilometrů severovýchodním směrem od hlavního města Prahy. Rozkládá se na levém břehu řeky Jizery v oblasti nazývané Česká tabule. Zalesněná krajina rozkládající se severozápadním směrem od města je vyhledávaným místem pro turisty a chataře. U východního okraje tohoto území je vybudováno koupališt…

Adresa a kontaktní informace

Město Kosmonosy leží ve Středočeském kraji, v sousedství okresního města Mladá Boleslav, přibližně 50 kilometrů severovýchodním směrem od hlavního města Prahy. Rozkládá se na levém břehu řeky Jizery v oblasti nazývané Česká tabule. Zalesněná krajina rozkládající se severozápadním směrem od města je vyhledávaným místem pro turisty a chataře. U východního okraje tohoto území je vybudováno koupaliště a kemp. Ve středu města stojí významná barokní loreta. V areálu bývalého piaristického kláštera je druhá nejstarší psychiatrická léčebna v České republice. V západní části města je pravěký skanzen Altamira. K povýšení Kosmonos na město došlo v roce 1913. Dominantní památkou Kosmonos je renesanční zámek ze 16. století. V současné době žije v Kosmonosech přibližně 3 500 obyvatel na území o katastrální výměře 11,61 km².

Historie

Archeologické nálezy dokládají osídlení zdejší oblasti již v období před 7000 lety. V písemných pramenech se Kosmonosy objevují až v darovací listině z roku 1186, kterou byla tehdejší osada darována řádu sv. Jana Jeruzalémského. V roce 1280 byla obec v majetků pánů z Lemberka a Zvířetic. Během husitských válek pak byl zdejší kostel vypálen a popelem lehla částečně i ves sama. Na konci 15. století zakoupil ves Jan Tovačovský z Cimburka. Další majitel Adam Krajíř z Krajku nechal přestavět zdejší tvrz na čtyřkřídlý a třípodlažní renesanční zámek a zřídil i oboru s kamennou zdí se střílnami.

Během třicetileté války připadlo Kosmonoské panství válečníku Gottfriedu z Pappenheimu, který nechal zrenovovat zámek. Obec samotná však válečnými útrapami velmi trpěla. Nového rozkvětu se Kosmonosy dočkaly až za Černínů z Chudenic, kdy bylo panství rozšířeno o Horní Statory. Byl zde vystavěn piaristický klášter, kostel, panský hostinec, kampanila či objekt Lorety. Od roku 1730 bylo již zadlužené panství postupně rozprodáváno. V roce 1763 nechal Josef de Bolzo vystavět textilní manufakturu na výrobu hedvábí a později zpracování bavlny. Pro dělníky pak byla vybudována obytná čtvrť "Svaté pole". Na konci 18. století byla zřízena jednotřídní obecná škola a zrušen klášter. V roce 1885 byla dokončena železniční trať do Turnova. 16. února 1868 byly Kosmonosy prohlášeny městysem a v roce 1990 se staly samostatným městem.

Co je k vidění

Objekt původně renesančního zámku byl naposledy přestavěn v 19. století do současné empírové podoby. Nejcennější památkou ve městě je barokní loreta, pocházející z počátku 18. století. Na loretu navazuje kaple svatého Martina. V sousedství kostela je areál piaristického kláštera, postavený na konci 17. století. V současné době zde sídlí psychiatrická léčebna. K dalším památkám patří barokní zvonice a pozdně barokní fara. Městem prochází modrá turistická značka, která zájemce dovede do oblasti přírodní rezervace Vrch Baba, tvořené dubohabrovým háji.

Zajímavost

Mezi významné rodáky z Kosmonos patří malíř Alois Bubák, vědecký pracovník Eduard Knobloch, zoolog Antonín Stecker či sociolog Zdeněk Ullrych.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský cyklo kemp 2021 - Mladá …

12.07.2021 - 16.07.2021
Dopravní hřiště (8. ZŠ)

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Mladá …

19.07.2021 - 23.07.2021
Dopravní hřiště (8. ZŠ)

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

09.08.2021 - 13.08.2021
Sportovní areál (U…

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

16.08.2021 - 20.08.2021
Sportovní areál (U…

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

neděle 18. duben

Dnes má svátek Valérie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete