Statistika našeho portálu

  • 96 094 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Kostelec nad Černými Lesy

Kostelec nad Černými Lesy

Město Kostelec nad Černými lesy leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 30 kilometrů východně od Prahy. Ještě v roce 2006 připadalo do okresu Kolín. Jak z názvu vysvítá, okolí Kostelce je tvořena převážně hustými, jehličnatými lesy. Město nemá tradici těžkého průmyslu a proslavilo se spíše díky hrnčířské a keramické tradici. Logickým vyústěním tohoto faktu je skutečnost, že s…

Adresa a kontaktní informace

Město Kostelec nad Černými lesy leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, přibližně 30 kilometrů východně od Prahy. Ještě v roce 2006 připadalo do okresu Kolín. Jak z názvu vysvítá, okolí Kostelce je tvořena převážně hustými, jehličnatými lesy. Město nemá tradici těžkého průmyslu a proslavilo se spíše díky hrnčířské a keramické tradici. Logickým vyústěním tohoto faktu je skutečnost, že se zde pravidelně konají na konci května keramické trhy. Jihozápadním směrem od města byla vybudována soustava několika rybníků, které jsou však spíše využívány pro chov ryb. Prochází tudy několik turistických značených tras, po kterých můžeme dojít například ke zříceninám hradů Šember a Dolany. Východním směrem od města je pak krásná cesta lemovaná ovocnými stromy, která vede do historického města Kouřimě. Historické jádro města bylo Ministerstvem kultury vyhlášeno za městskou památkovou zónu. V současné době žije v Kostelci nad Černými lesy přibližně 3 600 obyvatel na území o katastrální výměře 17,71 km².

Historie

Počátky města sahají až do období raného středověku. Z jedné z místních pověstí vyplývá, že zde svatý Vojtěch nechal vybudovat kostelík, který byl valem ohrazenou pevnostní. Z tohoto místa měla být střežena cesta z Prahy na Kouřim. V písemných pramenech se s Kostelcem poprvé setkáváme v roce 1344, kdy Jan Lucemburský směnil s panem Ješkem z Náchoda kostelecký hrad a osadu za Náchod. Původní slovanské sídliště se rychle rozrůstalo a v roce 1489 bylo dokonce povýšeno na městečko. K tomu mu byla přidělena práva konání několika výročních trhů a provozování řemesel. Zdejší rozsáhlý hrad byl v průběhu 16. století přebudován na renesanční lovecký zámek. V 18. století byla v okolí města objevena ložiska bílého kaolínu a červené hrnčířské hlíny. To logicky vedlo k rozvoji hrnčířství a výrobky vzešle z Kostelce si brzy získaly obdiv v širokém okolí. V roce 1920 byl název Černý Kostelec přeměněn na současný název Kostelec nad Černými lesy. Z významných rodáků Kostelce připomeňme spisovatele a novináře Karla Vaňka, význačného keramika Jaroslava Vondráčka či profesora hry na violu Antonína Hyksu.

Co je k vidění

Nejvzácnější budovu v Kostelci je zřejmě gotický hrad, přestavěný na čtyřkřídlý renesanční zámek. V současné době zde sídlí Školní lesní podnik České zemědělské univerzity. Zámecká kaple sv. Vojtěcha je vyhledávaným místem pro svatební obřady a koncerty. Za vidění jistě stojí i farní kostel sv. Andělů strážných či hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele. V budově renesančního panského domu sídlí muzeum hrnčířství. Významnou ukázkou moderní architektury je Budilova vila.

Zajímavost

Zájemce o procházku skvostnou přírodou odkazujeme na výlet do oblasti Černého lesa, kam míří většina turistických tras.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tradiční výstava stovek železničníc…

02.10.2021 - 03.10.2021
Spolek železničních…

Železniční modely v provozu po celý víkend a pro celou rodinu.

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 22. září

Dnes má svátek Darina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete