Statistika našeho portálu

  • 95 141 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Kostelec nad Vltavou

Kostelec nad Vltavou

Obec Kostelec nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, v okrese Písek, přibližně 13 kilometrů od Milevska na pravém břehu řeky Vltavy. Obec je proslavena nejen okolní nádhernou přírodou, ale i soustavou pěti rybníků, nacházejících se přímo v obci. Obecní úřad spravuje tři osady – Přilepiv, Sobědraž a Zahrádka. Jedná se o ideální, turisticky atraktivní terén středního Povltaví, vhodný zejmén…

Adresa a kontaktní informace

Obec Kostelec nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, v okrese Písek, přibližně 13 kilometrů od Milevska na pravém břehu řeky Vltavy. Obec je proslavena nejen okolní nádhernou přírodou, ale i soustavou pěti rybníků, nacházejících se přímo v obci. Obecní úřad spravuje tři osady – Přilepiv, Sobědraž a Zahrádka. Jedná se o ideální, turisticky atraktivní terén středního Povltaví, vhodný zejména pro letní rekreaci, vodní sporty, cykloturistiku či návštěvu kulturních památek. V současné době žije v Kostelci nad Vltavou přibližně 420 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 32,81 km².

Historie

Počátky vesnice jsou spojeny s činností řeholníků břevnovského kláštera, kteří zde ve 14. století založili farní kostel. Kolem kostela byla založena vesnice, kterou v roce 1406 připojili k hradu Orlík. Od roku 1534 přešel Kostelec nad Vltavou do držení pánů ze Švamberka. Sám název je připomínán již v letech 1341-1342 v konfirmačních knihách. Během husitských válek se Kostelce zmocnili páni z Rožmberka. Oldřich z Rožmberka přidělil Kostelec k hradu Zvíkovu. V pozdějších letech museli Rožmberkové Kostelec zpět vrátit k Orlíku, kterému připadal až do třicetileté války.

Nemilou událostí byla velká vichřice z roku 1869, která způsobila velké polomy v lesích. Na Žďákově byla postavena parní pila. V roce 1882 byla do Koselce přestěhována četnická stanice z Radvanova. Roku 1888 byla obec zasažena rozsáhlou povodní, která řádila v celém jihočeském kraji. V roce 1909 zde byl postaven obecní dům stavitelem Švecem z Krásné Hory. Knězem Janem Adamem Svobodou byl v Kostelci zřízen i chudobinec, který fungoval až do osmdesátých let minulého století.

Co je k vidění

Nejstarší stavbou v obci je gotický kostel Narození Panny Marie. Nedaleko od něj se na návsi dochoval barokní špitál s farou a školou z doby okolo roku 1762. Návštěvník Kostelce by si neměl nechat ujít návštěvu rekreační oblasti nádrž Orlík. Technickou památkou je nedaleký Žďákovský most. Pro milovníky středověkých objektů jistě netřeba upozorňovat na zámek Orlík či hrad Zvíkov. Pro letní rekraci lze ještě využít i vodní nádrž Orlík-Radava. Pro pěší turisty upozorňujeme na nedalekou Langovu rozhlednu. Západně od obce Velká u Milevska se rozkládá přírodní památka Sobědražský prales, která je chráněna z důvodu výskytu přestárlého dubového porostu.

Zajímavost

V roce 2009 se zde konalo Celorepublikové setkání zástupců obcí a měst s označením Kostelec v názvu. Zároveň zde bylo otevřeno i obecní muzeum, které zájemce seznamuje s historií i současností zdejšího kraje.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Písecký víkend módy a designu 2021 …

25.09.2021 - 26.09.2021
Palackého sady

25. a 26.září 2021 v Divadlu Fráni Šrámka a Palackých sadech v Písku se uskuteční Písecký víkend módy a designu 2021.

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 23. duben

Dnes má svátek Vojtěch

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete