Statistika našeho portálu

  • 102 220 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Kostelní Radouň

Kostelní Radouň

Malebná obec Kostelní Radouň se nelézá necelých 12 km od okresního města Jindřichův Hradec. Úžasná okolní krajina je lemována hustými lesy i rozlehlými rybníky. Na celkové výměře 652 ha žije v současnosti necelých 300 obyvatel. Návštěvníka Kostelní Radouně jistě zaujme historicky cenná zástavba obce, která má více než staletou tradici. Některé zemědělské usedlosti mají stejnou polohu jako před dá…

Adresa a kontaktní informace

Malebná obec Kostelní Radouň se nelézá necelých 12 km od okresního města Jindřichův Hradec. Úžasná okolní krajina je lemována hustými lesy i rozlehlými rybníky. Na celkové výměře 652 ha žije v současnosti necelých 300 obyvatel. Návštěvníka Kostelní Radouně jistě zaujme historicky cenná zástavba obce, která má více než staletou tradici. Některé zemědělské usedlosti mají stejnou polohu jako před dávnými staletími.

Historie

Obec Kostelní Radouň má za sebou dlouhou historii, jejíž počátky můžeme datovat do 13. a 14. století. Osídlení zdejší oblasti souviselo s velkou kolonizační vlnou a navazovalo na dřívější sídliště z konce 12. století. Samo pojmenování Radouň je zřejmě odvozeno lokátora jménem Radún – Radúnův dvůr. V písemných pramenech se s Kostelní Radouní setkáváme již v 90. letech 13. století (konkrétně v roce 1296), kdy je zmiňována jako obec spadající k Jindřichovu Hradci (pod označením Raduna magna). Jindřich z Hradce zde měl dokonce roku 1354 podací právo.

Přibližně v polovině 13. století získal podací právo k farám v Kostelní Radouni a Blažejově, Řád německých rytířů. Fara v Kostelní Radouni spadala v následujícím období k pražské diecézi. Husitské války vzedmuly ve zdejším kraji vlnu odporu k dosavadním praktikám římsko-katolické církve. V Kostelní Radouni se sloužily mše podobojí (v kostele sv. Víta). V 16. století se krajem hojně šířilo učení českobratrské církve, které nalezlo velkého ohlasu i mezi obyvateli Kostelní Radouně.

Událostí navazující na porážku stavovské povstání v bitvě na Bílé hoře (1620) způsobily, že zdejší fara nebyla několik desítek let obsazena. K obnovení její činností došlo až v roce 1672. Z písemných pramenů se dozvídáme, že v té době spadala Kostelní Radouň do Kamenického panství a následně do panství Včelnického. Do konce 17. století ještě místní obyvatelé stihli založit školu. Dnešní budova školy však byla postavena až v roce 1886 a fungovala až do roku 1977.

Co je k vidění

Jednoznačnou dominantou obce je kostel zasvěcený sv. Vítu. Do dnešních dnů se zachovalo gotické presbyterium a sakristie. Ačkoliv byl v průběhu staletí mnohokrát poničen, mohou ho současní návštěvníci obdivovat v plné kráse i s přilehlým poetickým hřbitůvkem. Za návštěvu jistě stojí i objekt starobylého mlýna, který vlastní již sto let rod Poláčků. Pro milovníky krásné přírody můžeme jen doporučit pěší výlet na nedaleký Čertův kámen či toulání mezi mnoha okolními rybníky.

Zajímavost

V červnu 2009 byl slavnostně otevřen nově zrekonstruovaný objekt společenského domu, spolu s pohostinstvím "U Hrnečků". Návštěvu můžeme vřele doporučit.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 19. duben

Dnes má svátek Rostislav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete