Statistika našeho portálu

  • 96 498 Akcí v kalendáři
  • 5 388 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Kostomlaty pod Milešovkou

Kostomlaty pod Milešovkou

Obec Kostomlaty pod Milešovkou leží v jižní části Ústeckého kraje, v okrese Teplice, při západním úpatí masivu Milešovky. Okolní krajina je utvářena vrchy Roudný, Vinská hora, Mrtvý vrch, Chlomek, Pařez, Kostomlatský vrch a kostomlatský hradní vrch. Návštěvníky zaujme nejen okolní malebná krajina, ale i poetika centra obce, která byla v roce 2004 oceněna Bílou stuhou od organizátorů soutěže Vesni…

Adresa a kontaktní informace

Obec Kostomlaty pod Milešovkou leží v jižní části Ústeckého kraje, v okrese Teplice, při západním úpatí masivu Milešovky. Okolní krajina je utvářena vrchy Roudný, Vinská hora, Mrtvý vrch, Chlomek, Pařez, Kostomlatský vrch a kostomlatský hradní vrch. Návštěvníky zaujme nejen okolní malebná krajina, ale i poetika centra obce, která byla v roce 2004 oceněna Bílou stuhou od organizátorů soutěže Vesnice roku v Ústeckém kraji. Z mnoha možných výletů do okolní krajiny doporučujeme výstup na všeobecně známý vrchol Milešovky. V současné době zde žije přibližně 900 obyvatel na území o katastrální výměře 11,15 km².

Historie

Historický vývoj obce byl úzce spojen s osudy středověkého hradu, nacházejícího se jihovýchodním směrem od obce. Hrad byl vystavěn pány Borši z Oseka, kteří své panství prodali v první polovině 14. století Chotiborovi z Herštjena. Od něj pak panství zakoupil moravský markrabě Karel a hrad se stal lénem Koruny české. Do konce 14. století pak Kostomlaty přešly do držení Jindřicha z Dubé, následně Beneš Silného, jeho syna Albrechta a konečně Zikmunda Děčínského z Vartemberka. Během husitských válek byl hrad dobyt Jakoubkem z Vřesovic.

V období počínající třicetileté války byly hrad i obec prodány Humprechtovi st. Černínovi z Chudenic. Zřejmě v této době začal hrad chátrat a pomalu se měnil v trosky. Ve vsi samotné pak Jan Humprecht nechal postavit nový zámek. Na konci 19. století byl zámek přeměněn na ženský nápravný ústav, který zde působí dodnes. Ještě před vypuknutím třicetileté války byly Kostomlaty povýšeny na město, ovšem toto privilegium ztratily během nelítostného celoevropského konfliktu. Na konci 17. století se k držbě Kostomlat dostali členové rodu Clary-Aldringen, od kterých je zakoupila v roce 1770 Vilemína hraběnka z Věžník. Její dcera Antonie se přivdala do rodu pánů z Ledebouru a Kostomlaty tak opět měly nového majitele.

Co je k vidění

V současné době je areál bývalého hradu (udržován Občanským sdružením pro záchranu hradu Kostomlaty) přístupný pouze na vlastní nebezpečí. Ze zdejší věže je nádherný výhled do údolí mezi Českým středohořím a Krušnými horami. V obci samotné pak zaujme kostel sv. Vavřince s náhrobníkem, který byl barokně přestavěn v druhé polovině 18. století. Areál původního barokního zámku má č. p. 168. Sv. Panně Marii je pak zasvěcena Mariánská kaple, postavená v roce 1825. Nedaleko od ní najdeme i pomník padlým z první světové války.

Zajímavost

Ve zdejších multifunkčním kulturním centru byla v červnu roku 2011 otevřena výstava s tématem historie a současnost obce i jejího okolí.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 7. prosinec

Dnes má svátek Benjamín

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete