Statistika našeho portálu

  • 96 094 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Kouřim

Kouřim

Město Kouřim leží ve Středočeském kraji, v Kolínském okrese, přibližně 30 km od Prahy. Jde o významné historické centrum, jehož historie sahá až k počátku formování českého státu. Mnoho architektonických památek a přírodních zajímavostí v okolním městě přilákají každoročně mnoho milovníků historie i krátkodobé turisty. V Kouřimi žije více než 1800 na katastrální výměře 1,44 km2.HistoriePodle myti…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku


Město Kouřim leží ve Středočeském kraji, v Kolínském okrese, přibližně 30 km od Prahy. Jde o významné historické centrum, jehož historie sahá až k počátku formování českého státu. Mnoho architektonických památek a přírodních zajímavostí v okolním městě přilákají každoročně mnoho milovníků historie i krátkodobé turisty. V Kouřimi žije více než 1800 na katastrální výměře 1,44 km2.

Historie

Podle mytických legend byla Kouřim založena bájným bratrem praotce Čecha – Lechem. V místech zvaných Stará Kouřim na něj dokonce odkazuje i tzv. Lechův kámen. Pravda je taková, že v průběhu 9. století zde existovalo slovanské hradiště mocného kmene Zličanů. Svědčí o tom archeologické nálezy hrobů knížat. Po vyvraždění Slavníkovského rodu Přemyslovci bylo celé Kouřimsko připojeno k přemyslovským Čechám.

Na svatojiřském ostruhu byly postaveny kostely sv. Klimenta a sv. Jiří. Oba však zanikly, stejně jako mladší kostel sv. Vojtěcha. Královské město založil až Přemysl Otakar I. V polovině 13. století zde vznikl gotický kostel sv. Štěpána a město bylo opevněno silnými hradbami. Ukázkou tehdejšího opevnění je Pražská brána, která se dochovala dodnes.
Krušné období pro Kouřim znamenaly husitské války. Zanikl kostel sv. Klimenta, špitál křížovníků s červenou hvězdou i proboštství kláštera cisterciáků.

Další tragédií byla třicetiletá válka, během níž byla Kouřim vystavena častým atakům nepřátelských vojsk. Z původního počtu obyvatelstva zůstala na konci války pouhá desetina. Tragédii dovršily i ničivé požáry a morové epidemie. Poté co se Kouřimi vyhnula nově zbudovaná železnice vedoucí do Kolína, její význam definitivně upadnul. Městu se však podařilo uchovat ráz malebného městečka s několika zajímavým historickými památkami.

Co je k vidění

V centru hezkého náměstí stojí středověká radnice, která byla přestavěna v barokním slohu. Dominantou náměstí je gotický kostel sv. Štěpána . K historickým perlám patří i krypta sv. Kateřiny s gotickými nástěnnými malbami. V Okružní ulici se nachází několik zemědělských objektů, které byly postaveny již na počátku 18. století a sloužily jako hospodářské zázemí domů bohatých měšťanů.

Zajímavost

V Kouřimi  existuje zajímavé Muzeum lidových staveb, vybudované v 70. letech minulého století.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Tradiční výstava stovek železničníc…

02.10.2021 - 03.10.2021
Spolek železničních…

Železniční modely v provozu po celý víkend a pro celou rodinu.

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 22. září

Dnes má svátek Darina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete