Statistika našeho portálu

  • 97 916 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Krabčice

Krabčice

Obec Krabčice leží v Ústeckém kraji, v okrese Litoměřice, přibližně 4 kilometry jihovýchodním směrem od Roudnice nad Labem. Zajímavostí je poloha přibližně 2 kilometry severovýchodně od mytické hory Říp. Okolní úrodná oblast Polabské nížiny je ideálním místem pro pěstování mnoha zemědělským produktů. Krabčice patří do sdružení obcí Mikroregion Podřipsko, který sdružuje obce ležící v blízkosti báj…

Adresa a kontaktní informace

Obec Krabčice leží v Ústeckém kraji, v okrese Litoměřice, přibližně 4 kilometry jihovýchodním směrem od Roudnice nad Labem. Zajímavostí je poloha přibližně 2 kilometry severovýchodně od mytické hory Říp. Okolní úrodná oblast Polabské nížiny je ideálním místem pro pěstování mnoha zemědělským produktů. Krabčice patří do sdružení obcí Mikroregion Podřipsko, který sdružuje obce ležící v blízkosti bájemi opředené hory Říp, která je národní kulturní památkou. Pro turisty se nabízí zvláště výstup na horu Říp, který je značen několika turistickými cestami. Na vrcholu stojí známá románská rotunda sv. Jiří, která byla původně zasvěcena svatému Vojtěchovi. V sousedství rotundy byla na počátku minulého století postavena turistická chata, která dodnes slouží jako výletní restaurace. V Krabčicích sídlí domov odpočinku ve stáří Diakonie Českobratrské církve evangelické. V současné době žije v Krabčicích přibližně 880 obyvatel na území o katastrální výměře 10,3 km².

Historie

V nejstarších historických análech se obec objevuje poprvé v roce 1226, kdy bratři Václav a Matěj Nemojovi z rodu Vršovců darovali Krabčice klášteru v Doksanech. Tento akt potvrzuje konfirmační listina dolanského kláštera ze stejného roku. V tomto období byla obec označována též jako Krabšice či Chrabrčice. Během husitských válek odňal král Zikmund Lucemburský Krabčice klášteru v Doksanech a přidělil je do zástavy pánům Rousům ze Svinova. V druhé polovině 16. století je zakoupil Vilém z Rožmberka. V dalších staletích se obec dostala do pozemkového dominia Lobkowiců na Roudnici, kde setrvala až do skončení vrchnostenské správy v polovině 19. století. Během minulého století probíhal v okolí obce rozsáhlý archeologický výzkum, který potvrdil osídlení zdejší oblasti již v době kamenné.

Co je k vidění

Z nemnoha historicky cenných objektů zaujme především kamenná pozdně empírová brána domů č. p. 22 a 34. Pozoruhodným objektem je i Domov odpočinku ve stáří (tzv. Evangelická opatrovna), který je spojen s činností evangelického faráře Václava Šubrta (1862-1872). Součástí dnešní Diakonie je tzv. Karafiátův dům ve kterém působil autor dětské knížky Broučci, Jan Karafiát. Celé obci pak dominuje pseudorenesanční evangelický kostel z druhé poloviny předminulého století. Pozorný návštěvník může v sousedství kostela odhalit i pamětní desku s odkazem na památku Jana Husa.

Zajímavost

Každoročně v dubnu se koná všeobecně známá Řípská pouť, která je spojena s starobylými jarmarky a s vystoupeními mnoha kulturně význačných osobností. Přináležející pouť je pak pořádána právě obcí Krabčice.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 1. červenec

Dnes má svátek Jaroslava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete