Statistika našeho portálu

  • 99 255 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Krakov

Krakov

Malebná obec Krakov leží ve Středočeském kraji, přibližně 9 kilometrů jihozápadně od okresního města Rakovník. Vesnička leží v nadmořské výšce 445 m. n. m. Okolní krajina je utvářena četnými lesy, které jsou v letních měsících vyhledávaným místem milovníků houbaření. Také vyznavači pěší turistiky či cykloturistiky si v oblasti Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko přijdou na své. Zajímavým výlet…

Adresa a kontaktní informace

Malebná obec Krakov leží ve Středočeském kraji, přibližně 9 kilometrů jihozápadně od okresního města Rakovník. Vesnička leží v nadmořské výšce 445 m. n. m. Okolní krajina je utvářena četnými lesy, které jsou v letních měsících vyhledávaným místem milovníků houbaření. Také vyznavači pěší turistiky či cykloturistiky si v oblasti Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko přijdou na své. Zajímavým výletem může být návštěvu objektu středověkého hradu Krakovce (přibližně 3 kilometry), kde před svou cestou do Kostnice pobýval Mistr Jan Hus. V současné době žije v Krakově přibližně 100 trvalých obyvatel na území o katastrální výměře 4,45 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o Krakovu objevuje v roce 1358 v souvislosti s Hynkem z Krakova. Ten vlastnil dvůr a ves Krakov spolu s několika dalšími vesnicemi. Jeho nástupcem se stal Smil a po něm Čeněk ze Mšeného. Ten odprodal Krakov Janovi z Krakovce. Do dějin Krakova se zásadním způsobem zapsal rodu Kolovratských, který zdejší panství vlastnili od poloviny 16. století. Po roce 1620 koupil Krakov Jan Celer z Rosenthalu a od něho poté Alena Marie Vchynská ze Vchynic a Tetova. V roce 1855 zakoupil celé panství Slabce princ Alex Croy, který jej pronajal na dvanáct let Řenčovi z Rusínova. Poté již byla většina katastru obce rozdělena mezi místní chalupníky a domkáře. Neboť v předminulém století počet obyvatel neustále stoupal, bylo přistoupeno k vybudování objektu školy. Škola byla v Krakově až do roku 1975, kdy došlo k jejímu zrušení. Nyní je v bývalé školní budově obecní úřad, místní knihovna a jeden byt v osobním vlastnictví. Ve dvacátých letech minulého století byla v obci zřízena pravidelná zastávka hromadné dopravy a o dvacet let později došlo k elektrifikaci obce a zavedení telefonního spojení.

Co je k vidění

Z nemnoha pamětihodností v Krakově upozorňujeme na objekt kapličky se zvonicí či pomník padlých v 1. světové válce. Zajímavou procházku můžeme absolvovat po romanticky vyhlížející návsi. Nenechte si ujít výlet nádhernou krajinou k pozůstatkům středověkého hradu Krakovce, ke kterému vedou značené stezky. Tento gotický hrad s výraznými lomenými oblouky se výborně hodí jako zastávka cyklistického výletu. V Krakově můžeme doporučit návštěvu pravidelného nohejbalového turnaje spojeného s vydatným občerstvením.

Zajímavost

Budou-li se Vám zdát některé z míst okolí Krakova povědomé, nejde zřejmě o náhodu. Natáčelo se zde totiž několik známých filmů (např.: Ať žijí duchové! či Princ a Večernice).

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 30. leden

Dnes má svátek Robin

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete