Statistika našeho portálu

  • 94 932 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 190 Míst a památek

Králův Dvůr

Králův Dvůr

Město Králův Dvůr leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, v severní části Středočeské pahorkatiny. Je tvořeno několika dříve samostatnými obcemi (Králův Dvůr, Počaply, Popovice, Levín, Zahořany). Městem prochází dálnice D5, rozdělující Králův Dvůr na průmyslovou a administrativní část. Východním směrem od Králova Dvora se rozprostírá chráněná krajinná oblast Český Kras. Západním směrem od mě…

Adresa a kontaktní informace

Město Králův Dvůr leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, v severní části Středočeské pahorkatiny. Je tvořeno několika dříve samostatnými obcemi (Králův Dvůr, Počaply, Popovice, Levín, Zahořany). Městem prochází dálnice D5, rozdělující Králův Dvůr na průmyslovou a administrativní část. Východním směrem od Králova Dvora se rozprostírá chráněná krajinná oblast Český Kras. Západním směrem od města pak návštěvník narazí na chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko. Městem protéká řeka Litavka a severním směrem od města se vypíná vrchol hory Děd, kde najdeme i volně přístupnou rozhlednu. Prochází tudy i zelená turistická značka. V současné době žije v Králově Dvoře přibližně 6 200 obyvatel na území o katastrální výměře 15,26 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o Počaplech (část dnešního Králova Dvora) objevuje v roce 1302. Označení Králův Dvůr pak najdeme v historických záznamech z roku 1394, kdy zde byl panskou jednotou zajat král Václav IV. Můžeme předpokládat, že již v polovině 13. století si na území dnešního města nechal král Václav I. vystavět středověký dvůr, který byl na konci 16. století zásluhou Lobkoviců renesančně přestavěn. Tehdy se Králův Dvůr stal centrem králodvorského zemského panství, a zůstal jím až do zrušení vrchnostenské správy v roce 1848. O dva roky později byly obce Králův Dvůr, Popovice, Karlovy Hutě a Křížatek sloučeny do jednoho celku, nesoucího název Králův Dvůr. Celý královodvorský statek byl o deset let později prodán rodu Fürstenberků. V Králově Hutí byly vybudovány železárny, které zvyšovaly poptávku po nových pracovních silách. Pro dělníky tak na konci 19. století vznikla dělnická kolonie činžovných domů. Další dělnická kolonie (tentokrát podle návrhu architekta Kotěry) byla postavena v roce 1920. Povýšení na městečko se Králův Dvůr dočkal v roce 1930. K definitivnímu osamostatnění města od Berouna došlo v roce 1990.

Co je k vidění

Zdejší zámek je v současné době vlastněn soukromým majitelem, který se snaží o zrekonstruování historického objektu a jeho zpřístupnění veřejnosti. Pravou dominantou města je však barokní zděný kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zajímavostí této církevní stavby je fakt, že se na výstavbě kostela (1733) podíleli všichni obyvatelé tehdejšího panství. Nad městem se vypíná Koukolova Hora, na jejímž vrcholu můžeme obdivovat zříceninu kaple sv. Blažeje z roku 1832.

Zajímavost

Každý rok se v Králově Dvoře konají tzv. Městské slavnosti, spojené s kulturní akcí Královodvorské kulturní léto.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

sobota 27. únor

Dnes má svátek Alexandr

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete