Statistika našeho portálu

  • 100 281 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Kravaře

Kravaře

Město Kravaře leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 8 kilometrů východním směrem od okresního města Opavy. Kravaře představují významné město Hlučínského regionu a nachází se v údolní nivě řeky Opavy. Ve zdejším kraji se dlouhodobě uchovávají charakteristické rysy starých tradic a zvyků. V Kravařích žije necelých 7 000 na katastrální výměře 19,37 km².HistorieV písemných pramenech se s…

Adresa a kontaktní informace

Město Kravaře leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 8 kilometrů východním směrem od okresního města Opavy. Kravaře představují významné město Hlučínského regionu a nachází se v údolní nivě řeky Opavy. Ve zdejším kraji se dlouhodobě uchovávají charakteristické rysy starých tradic a zvyků. V Kravařích žije necelých 7 000 na katastrální výměře 19,37 km².

Historie

V písemných pramenech se s Kravařy setkáváme poprvé v roce 1224. Prvními majiteli kravařského panství byli členové slavného rodu Benešoviců, kteří dokonce označení "páni z Kravař" převzali i do svého šlechtického přídomku. Kromě Kravař vlastnili Benešovici například i Fulnek, Starý Jičín, Plumlov či Strážnici.

V Kravařích byla ve 2. polovině 13. století vystavěna tvrz a rozvíjející se obec byla s děním na tvrzi úzce spjata. Poslední majitel z rodu Benešoviců (Petr Strážnický z Kravař) musel v důsledku vypuknutí husitských válek rodové sídlo prodat. Po rozsáhlých konfiskacích na počátku třicetileté války připadlo panství polskému šlechtici a lékaři Michalu Sendivojovi ze Skorska. Ten působil na počátku století jako alchymista císaře Rudolfa II. Sendivojova dcera se provdala za svobodného pána Jakuba Eichendorffa. Rod Eichendorffů se zasloužil o rozsáhlé úpravy na zdejším panství i ve městě samotném. Na místě tvrze byl zbudován barokní zámek. Ačkoliv byl v meziválečném období silně poničen, můžeme jeho krásu obdivovat dodnes. Eichendorffové vlastnili Kravaře až do roku 1782, kdy je museli pro silné zadlužení prodat. Po Slezských válkách připadlo celé Kravařsko Prusku. Zpět k Čechám bylo připojeno až po vzniku Československé republiky v roce 1920. V roce 1960 byly ke Kravařům připojeny obce Kouty a Dvořisko. V důsledku těchto změn byly Kravaře povýšeny na město.

Co je k vidění

Zřejmou dominantou a největším lákadlem v Kravařích je areál zámku, kde v současnosti funguje golfové hřiště. V zámku se nachází zámecké muzeum, kde existuje rozsáhlá expozice regionálního charakteru. V blízkém okolí Kravař najdeme i pozůstatky Československého vojenského opevnění. Milovníky sportovních vyžití jistě potěší rekreační a sportovní komplex Buly Aréna Kravaře.

Zajímavost

V okolí města vede naučná stezka Bolatice, která je dlouhá zhruba šest kilometrů a provede zájemce po nejzajímavějších místech Chuchelnického lesa.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Kružberský Tesák 2023 - Opava

22.07.2023 - 23.07.2023
Kružberk

Dogtrekking a Pejskiáda - první ročník dvoudenní pejskařské akce pořádaný v malebné krajině Kružberka.

Hrady CZ 2023 - Hradec nad Moravicí

18.08.2023 - 19.08.2023
Zámek Hradec nad…

HRADY CZ je letní kulturní festival. 18. ročník festivalu se uskuteční během léta 2023 na významných českých a…

Hrady CZ 2023 - Hradec nad Moravicí

18.08.2023 - 19.08.2023
Zámek Hradec nad…

Festivaly Hrady CZ jsou série kulturních a hudebních festivalů, konaných v nejkrásnějších historických památkách České…

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 11. červen

Dnes má svátek Bruno

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete