Statistika našeho portálu

  • 95 141 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Křemže

Křemže

Městečko Křemže leží v Jihočeském kraji, přibližně 13 kilometrů severním směrem od Českého Krumlova v údolí Křemžského potoka v Blanském lese. Jedná se o vyhledávanou turistickou lokalitu a rekreační obec v jejíž blízkosti se nachází mnoho zajímavých míst (např. nejvyšší vrchol pohoří Blanský les Kleť, přírodní rezervace a zřícenina hradu Dívčí kámen). K obci patří i osady Chlum, Loučej, Lhotka, …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Městečko Křemže leží v Jihočeském kraji, přibližně 13 kilometrů severním směrem od Českého Krumlova v údolí Křemžského potoka v Blanském lese. Jedná se o vyhledávanou turistickou lokalitu a rekreační obec v jejíž blízkosti se nachází mnoho zajímavých míst (např. nejvyšší vrchol pohoří Blanský les Kleť, přírodní rezervace a zřícenina hradu Dívčí kámen). K obci patří i osady Chlum, Loučej, Lhotka, Chlumeček, Stupná, Vinná, Chmelná, Bohouškovice, Mříč a rozhledna na Kleti. V zimních měsících lze navštívit nevelkou sjezdařskou lyžařskou trať Křemežské louky na úbočí Kletě mezi Holubovem a Křemží. V současné době žije v městysi Křemže přibližně 2 600 obyvatel na území o katastrální výměře 36,82 km².

Historie

V historických análech se s Křemží poprvé setkáváme v roce 1263, kdy spadala do majetku pánů Dubenských z Chlumu. Ti si své panství rozdělili v roce 1318 na dvě větvě – Chlumskou a Křemežskou. Na místě původní tvrze nechal Smil postavit středověký hrad a jeho následující potomci se již označovali jako Smilové z Křemže. Posledním členem tohoto rodu byl Jan Smil, který byl v roce 1447 zajat a následně popraven Oldřichem z Rožmberka. O čtyři roky později prodal Oldřich z Rožmberka Křemži bratrům Přibíkovi a Oldřichovi z Chlumu. Přibližně o sto let později přešlo městečko do majetku rodu Častolárů z Dlouhé Vsi. Po skončení ničivé třicetileté války se Křemže ocitá pod správou Zlatokorunského kláštera, po jehož zrušení Josefem II. v roce 1785 připadla k panství Český Krumlov, které bylo spravováno známým rodem Schwarzenberků. Povýšení na město se Křemže dočkala v roce 1863, kdy začala užívat znaku pánů Dubenských z Chlumu. Tragédii pro celé město přineslo předminulé století, kdy většina domů vyhořela.

Co je k vidění

Zřetelnou dominantou obce je původně gotický kostel Archanděla Michaela, který byl původně dokončen v roce 1369. Dnešní novogotická úprava pochází z přestavby v druhé polovině předminulého století. Uprostřed romanticky vyhlížejícího hřbitova můžeme navštívit kapli sv. Voršily, která byla znovu vystavěna na počátku 20. století. Příjemnou procházkou si lze zpříjemnit návštěvu zdejšího kraje po značené stezce ke zřícenině hradu Dívčí kámen, nacházející se při soutoku Křemžského potoka a Vltavy.

Zajímavost

Od roku 1992 se v druhé polovině července konají v Křemži vyhlášené veletrhy, které mají za cíl prezentovat nově začínající podnikatele z tuzemska. Součástí veletrhu je i vyhledávaný pivní stan, který lze nově využívat i v době mimo konání veletrhu.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský cyklo kemp 2021 - Český …

16.08.2021 - 20.08.2021
Český Krumlov

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský in-line kemp s angličtin…

23.08.2021 - 27.08.2021
Český Krumlov

In- line kemp je veden formou příměstského tábora a nabízí program denně od 8:00 do 16:30. Děti jsou rozděleny do…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 23. duben

Dnes má svátek Vojtěch

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete