Statistika našeho portálu

  • 100 270 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 209 Míst a památek

Krnov

Krnov

Hornoslezské město Krnov leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 18 km severovýchodním směrem od okresního města Bruntál, v podhůří Nízkého Jeseníku. Město se nachází na soutoku řek Opavice a Opavy, nedaleko od hranic s Polskem. Zajímavá poloha spolu s architektonicky zajímavým vzhledem města dokáže každoročně přilákat velké množství aktivních turistů i vyznavačů poklidné rekreace. V Krnově, kte…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Hornoslezské město Krnov leží v Moravskoslezském kraji, přibližně 18 km severovýchodním směrem od okresního města Bruntál, v podhůří Nízkého Jeseníku. Město se nachází na soutoku řek Opavice a Opavy, nedaleko od hranic s Polskem. Zajímavá poloha spolu s architektonicky zajímavým vzhledem města dokáže každoročně přilákat velké množství aktivních turistů i vyznavačů poklidné rekreace. V Krnově, který je celosvětově proslulý výrobo varhan, se křižují lokální cyklistické trasy i mnoho tras pro pěší turistiku. V okolí Krnova se nachází několik rozhleden, které poskytují úžasný výhled na město i přilehlé okolí. Ve městě žije více než 25 000 obyvatel na katastrální výměře 44,29 km².

Historie

Na místě dnešního města stál již v 12.století újezd, který se v dalších desetiletích postupně přeměnil v město, nazývané Kyrnow. Postupný vývoj města dosvědčuje nepravidelný půdorys historického jádra města. Až do poloviny 19. století bylo město obehnáno hradbami, jejichž pozůstatky jsou viditelné dodnes. V období vrcholného středověku fungoval jako křižovatka obchodních cest v několika směrech.

Samostatné Krnovské knížectví vzniklo v roce 1377 rozdělením Opavského knížectví. V roce 1523 bylo prodáno markraběti Hohenzollernovi z Ansbachu. Zástupci mocného rodu Hohenzollernů vystavěli v Krnově renesanční zámek, který tvoří dodnes městskou dominantu. Jan Jiří Krnovský však byl za účast na stavovském odboji na počátku třicetileté války potrestán zkonfiskováním majetku a novým majitelem Krnovska se stal Karel z Lichtensteina. Tento rod ovládal Krnov až do roku 1945. Po skončení třicetileté války byla obrana města posílena vodním příkopem. Ani ten však nezabránil několika ničivým požárům, které následovaly v dalších staletí. Ten nejničivější udeřil v roce 1779, kdy shořela většina krnovských domů. V polovině 18. století bylo Krnovsko na čas připojeno k Prusku a Krnov byl pohraničním městem. Na přelomu 19. a 20. století došlo k zásadnímu rozvoji textilního průmyslu. Odbytu vyráběného zboží přispěla železniční dráha, spojující Krnov s Olomoucí a Opavou.

Co je k vidění

Pěknému náměstí v Krnově dominuje barokně-secesní objekt radnice, který byl postaven na počátku 20. století. Jde o nezaměnitelnou budovu s růžovou věží. Historicky cennou památkou je kostel sv. Martina, pocházející ze 13. století. Charakterizují jej dvě věže, vysoké více než 60 metrů. V sousedství kostela stojí morový sloup, odkazující na zhoubnou epidemii v 18. století. Ze sakrálních staveb zaujme ještě klášterní barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Lákadlem jistě bude již zmiňovaný zámecký areál.

Zajímavost

Při návštěvě Krnova doporučujeme vystoupit na blízký poutní vrch Cvilín, kde se nachází kostel Panny Marie Sedmibolestné. Odtud vede zeleně značená turistická trasa kolem Krnova.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský a řemeslný trh - Krnov

15.06.2023 - 15.06.2023
Hlavní náměstí

Zveme vás na farmářské a řemeslné trhy v Krnově

Farmářský a řemeslný trh - Krnov

20.07.2023 - 20.07.2023
Hlavní náměstí

Zveme vás na farmářské a řemeslné trhy v Krnově

Farmářský a řemeslný trh - Krnov

17.08.2023 - 17.08.2023
Hlavní náměstí

Zveme vás na farmářské a řemeslné trhy v Krnově

Farmářský a řemeslný trh - Krnov

21.09.2023 - 21.09.2023
Hlavní náměstí

Zveme vás na farmářské a řemeslné trhy v Krnově

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 9. červen

Dnes má svátek Stanislava

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete