Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Krumsín

Krumsín

Obec Krumsín leží v Olomouckém kraji, v Prostějovském okrese. Původ jména obce pochází ze staročeského slova "krmsa" (od slovesa krmiti), znamenajícího označení živitele, krmitele či ufňukance. Pro návštěvníka Krumsína je jistě zajímavou okolností fakt, že je obklopen hustými lesy, a že nedaleko odsud leží nádherné městečko Plumlov. Severovýchodním směrem od obce pak pozorný návštěvník …

Adresa a kontaktní informace

Obec Krumsín leží v Olomouckém kraji, v Prostějovském okrese. Původ jména obce pochází ze staročeského slova "krmsa" (od slovesa krmiti), znamenajícího označení živitele, krmitele či ufňukance. Pro návštěvníka Krumsína je jistě zajímavou okolností fakt, že je obklopen hustými lesy, a že nedaleko odsud leží nádherné městečko Plumlov. Severovýchodním směrem od obce pak pozorný návštěvník jistě objeví vodní nádrž Plumlov. V docházkové vzdálenosti od Krumsína je i přírodní rezervace Kněží hora. V současné době zde žije přibližně 650 obyvatel na území o katastrální výměře 5,82 km².

Historie

V písemných pramenech se Krumsín poprvé objevuje v roce 1349, kdy Mech z Krumsína koupil od Ješka z Boskovic poplužní dvůr. V roce 1389 pak Bedřich z Krumsína prodal dvůr se dvěma krčmami Petrovi z Kravař. Časté střídání vrchostí pokračovalo až do roku 1408, kdy část obce získal Oldřich z Lešan. V roce upálení mistra Jana Husa (1415) získal Oldřich pro obec i patronátní právo. Přibližně v polovině 15. století zde Jan Krumsína z Lešan postavil v obci tvrz.

Na počátku 16. století spravovali obec již členové mocného rodu Pernštejnů. V té době se definitivně propojily osudy Krumsína s osudy plumlovského panství. Během hrůzných událostí třicetileté války zanikla v Krumsíně fara, která měla více než dvousetletou tradici. Novými majiteli Plumlova se stala knížata z Lichtenštejna, kteří později v obci zřídili nedprve exposituru a později i kuracií. Obnovení fary se obyvatelé Krumsína dočkali až v roce 1843. O 22 let později došlo ke zboření starého dřevěného kostela. Na jeho místě byl v letech 1866 – 1867 vystavěn nový kostel sv. Bartoloměje. V rámci oslav 650. výročí založení obce získal Krumsín opětovně své symboly – znak a prapor.

Co je k vidění

Kromě již zmiňovaného kostela sv. Bartoloměje postaveného v 19. století můžeme v Krumsíně obdivovat starobylost kamenného kříže před kostelem, který je zapsán do seznamu kulturních památek.

Zajímavost

Ve všeobecnou známost vešel Krumsín především díky dechové kapele Krumsíňanka, kterou založil velký muzikan a milovník dechové hudby Karel Zádrapa.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete