Statistika našeho portálu

  • 102 224 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Krupka

Krupka

Město Krupka leží v Ústeckém kraji, v Teplickém okrese, na úpatí Krušných hor. V Krupce se křižuje několik turistických i cyklistických tras. Někdy je Krupka označována jako nejstarší hornické město, v jehož okolí se těžil cín. Katastrální území města trpí značnými výškovými rozdíly. Zatímco centrum leží v nadmořské výšce 262 m. n. m., nejvyšší místo Komáří vížka se nachází v nadmořské výšce 807 …

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Teplice
Obec
Krupka

Město Krupka leží v Ústeckém kraji, v Teplickém okrese, na úpatí Krušných hor. V Krupce se křižuje několik turistických i cyklistických tras. Někdy je Krupka označována jako nejstarší hornické město, v jehož okolí se těžil cín. Katastrální území města trpí značnými výškovými rozdíly. Zatímco centrum leží v nadmořské výšce 262 m. n. m., nejvyšší místo Komáří vížka se nachází v nadmořské výšce 807 m. n. m. a vede na něj trasa sedačkové lanovky. Nachází se zde i rozhledna a nedaleko sjezdový areál. V Krupce žije více než 13 000 obyvatel na území o katastrální výměře 46,88 km².

Historie

Od dávných dob probíhala v místech dnešního města rozsáhlá těžba. V roce 1305 se písemné prameny zmiňují o Krupce jako o místě, "kde se kope". Jako o městě se hovoří v souvislosti s Krupkou až v záznamech z roku 1330, kdy jej Jan Lucemburský věnoval rodu Koldiců. V okolí nově vzniklého města v té době již stály hrady Rosenburg a Kyšperk.

V první polovině 15. století se Krupky i blízkého okolí neblaze dotkly děsivé události husitských válek. Zdejší měšťané stáli na straně krále Zikmunda, pročež se stali opakovaným terčem řádícím husitů. V roce 1433 vyznavači kalicha dobyli město i hrad. Po překonání problémů spojených s obnovou města, se obyvatelé Krupky dočkali nebývalého rozkvětu.

Zdokonalovala se těžba rudy, čímž produkce cínu stoupla ještě v 15. století o více než 70 procent. Těma V. z Koldic udělil městu v roce 1477 právo várečné a právo pořádat týdenní trhy. Další privilegia přidělil Krupce Vladislav II. Jagellonský.
V roce 1615 daroval Krupku Matyáš Habsburský Adamovi ze Šternberka. Během třicetileté války zde řádili švédské i saské armády. Mnoho ztrát způsobila i násilná rekatolizace. Nelze se proto divit, že po skončení války zbyly ve městě pouhé dvě třetiny původního obyvatelstva.

Po ukončení těžební činnosti se rozvíjela především řemeslná výroba. K odbytu výrobků přispěla i železnice, která do Krupky poprvé zavítala v roce 1871. Ve 20. století pak vzniklo několik strojírenských, elektrotechnických a kovodělných podniků.

Co je k vidění

Z hradeb původního středověkého hradu Krupka je nádherná vyhlídka na historické jádro města. V horní části obce stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí, jehož dnešní podoba pochází z roku 1633. Významným poutním místem je bazilika Panny Marie Sedmibolestné, která stojí přímo v centru města. Před silnicí do Horní Krupky stojí novogotický kostel sv. Ducha.

Zajímavost

Severozápadním směrem od města vede naučná stezka, která zájemce seznamuje s historií hornictví.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 21. duben

Dnes má svátek Alexandra

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete