Statistika našeho portálu

  • 84 794 Akcí v kalendáři
  • 5 368 Ubytovacích zařízení
  • 24 149 Míst a památek

Kunčice pod Ondřejníkem

Kunčice pod Ondřejníkem

Obec Kunčice pod Ondřejníkem leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek-Místek, východním směrem od Frenštátu pod Radhoštěm, na okraji Beskyd. Jedná se vyhledávanou rekreační obec pro oblast Ostravska. Rozkládá se v největší míře na úpatí hory Ondřejník. Nachází se zde několik hotelů, chat a penzionů, které slouží turistům a sportovcům po celý rok. Rozcestí v obci je křižovatkou několika turi…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Obec Kunčice pod Ondřejníkem leží v Moravskoslezském kraji, v okrese Frýdek-Místek, východním směrem od Frenštátu pod Radhoštěm, na okraji Beskyd. Jedná se vyhledávanou rekreační obec pro oblast Ostravska. Rozkládá se v největší míře na úpatí hory Ondřejník. Nachází se zde několik hotelů, chat a penzionů, které slouží turistům a sportovcům po celý rok. Rozcestí v obci je křižovatkou několika turistických tras. Nedaleko rozcestí stojí parkhotel Horizont, v jehož okolí najdeme chatovou osadu. Dobrou dostupnost zajišťuje i železniční trasa, vedoucí do oblasti Palkovických hůrek. V letních měsících se můžete osvěžit v nedalekém koupališti či vodní nádrži. Pro vyznavače golfu připomínáme nádherná golfová hřiště v nedaleké Čeladné. V současné době žije v Kunčicích pod Ondřejníkem přibližně 2 000 obyvatel na území o katastrální výměře 20,19 km².

Historie

K založení obce došlo z příkazu Arnolda z Huckelswagenu v průběhu 13. století. Arnold v té době sídlil na nedalekém mohutném hradě Hukvaldy, který patřil k největším obranným objektům na celé Moravě. V polovině 14. století zde byla založen huť, která se brzy stala vyhlášenou po celém kraji. První písemná zmínka pochází z roku 1581 a informuje nás o povinnosti odvádět daň v podobě sta skleněných talířů. Na konci 15. století zde prý již vystupoval jako obecní fojt Jiří Mníšek. V roce 1620 byl dosazen nový rod fojtů Florian Klímek, jehož rod tuto funkci vykonávala až do roku 1752. Význam sklárny upadal v průběhu 17. století, aby pak v 18. století definitivně zanikla. V roce 1707 byl na místě sklárny otevřen hostinec. Obyvatelé obce se tak museli zaměřit na jinou výdělečnou činnost, kterou se stalo soukenictví. Kunčické sukno se stalo na dlouhou dobu vyhledávaným artefaktem šlechtou i měšťany v širokém okolí.

V roce 1860 vznikly v Kunčicích první šachty na těžbu železa. Vytěžená hornina se odvážela do hutí ve Frýdlantu, kde železárny existovaly až do roku 1918. Těžba rudy v Kunčicích skončila však již v roce 1895, kdy byl uzavřen poslední důl. První vlak přijel do zdejší horské vesničky v roce 1888. Započalo tak období rozmáhajícího se turistického ruchu, které vlastně pokračuje až do dnešních dnů.

Co je k vidění

Nejzajímavějším objektem v Kunčicích pod Ondřejníkem je zdejší dřevěný kostelík svatého Prokopa a Barbory z 18. století. Ten byl do obce přivezen v roce 1931 z městečka Čynadijovo na Podkarpatské Rusi. Většina návštěvníků sem však jistě přijíždí za krásami okolních Beskydských hor. Z možných tipů na výlet doporučujeme procházku do nedalekých Trojanovic, odkud se můžeme lanovkou vydat na Pustevny a dále po značených turistických trasách.

Zajímavost

V budově školy je umístěna galerie Karla Svolinského, ve které si můžete prohlédnout obrazy a výtvarná díla vyhlášených umělců z celé republiky.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Voňavé betlémy II - Třinec

30.11.2018 - 14.12.2018
Třinec

Výstava perníkových betlémů a různých vánočních ozdob.

Talk show Zbigniewa Czendlika Poste…

17.01.2019 - 17.01.2019
Národní dům

Talk show POSTEL HOSPODA KOSTEL je vyprávění příběhů ze života Zibiho - osobního i jiného…podané humorem jemu vlastním.…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

02.02.2019 - 02.02.2019
Hlavní třída 11,…

Společenství Josefa Zezulky Vás zve na setkání s biotronikou, v rámci Duchovní univerzity Bytí.

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

02.03.2019 - 02.03.2019
Hlavní třída 11,…

Společenství Josefa Zezulky Vás zve na setkání s biotronikou, v rámci Duchovní univerzity Bytí.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Nejlevnější cestovní pojištění do zahraničí najdete a do 2 minut sjednáte až s 50% slevou na srovnávači cestovního pojištění Srovnejto.cz

Vaše cestovní pojištění od ePojisteni.cz může trvat pár dní, ale i celý rok.

Na Atlase Česka dále najdete