Statistika našeho portálu

  • 96 242 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Kvilda

Kvilda

Horská obec Kvilda leží v Jihočeském kraji, v Prachatickém okrese, přibližně 16 km jihozápadním směrem od města Vimperk. Jedná se o vyhledávané středisko zimních sportů i letní turistiky. Nachází se uprostřed Kvildských plání na Šumavě, přibližně 5 km od pramenů Teplé Vltavy. Do této řeky se zleva vlévá Kvildský potok. V obci najdeme i stálou expozici z historie Kvildy a Bučiny. Kvilda…

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Jihozápad
Kraj
Jihočeský kraj
Okres
Prachatice
Obec
Kvilda

Fotogalerie k článku

Horská obec Kvilda leží v Jihočeském kraji, v Prachatickém okrese, přibližně 16 km jihozápadním směrem od města Vimperk. Jedná se o vyhledávané středisko zimních sportů i letní turistiky. Nachází se uprostřed Kvildských plání na Šumavě, přibližně 5 km od pramenů Teplé Vltavy. Do této řeky se zleva vlévá Kvildský potok. V obci najdeme i stálou expozici z historie Kvildy a Bučiny. Kvilda je nejvýše položenou obcí v celé České republice. V letních měsících lze využít pojízdného ekologického autobusu, který projíždí národním parkem a navazuje na autobusovou dopravu v Německu. Na Kvildě žije přibližně 170 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 45,17 km². Návštěvníci sem celoročně přijíždějí obdivovat krásy okolní přírody a vytvářejí atmosféru životem pulsující obce.

Historie

V písemných pramenech se Kvilda poprvé objevuje v roce 1345, kdy český král Jan Lucemburský potvrzuje synům správce píseckého panství, že les Kvildy je v jejich držení. Synové Tomáš a Jan zahájili v místech dnešní obce rýžování zlata, s jehož pozůstatky se můžeme setkat dodnes.

V průběhu 14. století tudy procházela jedna z větví tzv. Zlaté stezky. Osada předcházející dnešní obci byla založena na přelomu 15.a 16. století. Patřila k panství Velký Zvíkov a uváděla se pod názvem "Kvilda pod Černými horami". Na konci 18. století zde vzkvétala různá řemeslná odvětví. Šlo především od hamernictví, sklářství a o práce související se zpracováním dřeva. Světové proslulosti dosáhl pila na zpracování rezonančního dřeva, kterou založil v roce 1820 Petr Strunz. Hospodářský rozvoj obce byl přibrzděn mohutnými vichřicemi v druhé polovině 19. století, které způsobily rozsáhlé polomy a následnou epidemii kůrovce. Většina obyvatel se v té době živila zemědělskými pracemi či řemeslnou výrobou. Do života obce zasáhl odsun německého obyvatelstva po roce 1945, který obec takřka vylidnil.

Co je k vidění

Velikou zbožnost zdejšího obyvatelstva odnepaměti podporovala farní činnost v kostele sv. Štěpána, který je nejvýznamnější sakrální stavbou v obci. Za návštěvu jistě stojí i stálá expozice historie Kvildy a Bučiny či pomník králům Šumavy.

Zajímavost

K nejzachovalejším částem Kvildy patří Vilémov, kde můžete obdivovat malebné, původní, dřevěné hamerské domky.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 17. říjen

Dnes má svátek Hedvika

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete