Statistika našeho portálu

  • 88 967 Akcí v kalendáři
  • 5 377 Ubytovacích zařízení
  • 24 163 Míst a památek

Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad jsou lázeňské město ležící v podkrkonoší, v Jičínském okrese, v Královéhradeckém kraji. Na jihozápadě je chráněno modravým hřebenem Chlumu a na severu se zvedají vrcholy Kamenné hůry. Ochránkyní celé Bělohradské kotliny je Zvičina s turistickou chatou. Léčebné procedury se orientují na veškerá onemocnění pohybového ústrojí a získávají stále větší ohlas u České republice i v zahrani…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Lázně Bělohrad jsou lázeňské město ležící v podkrkonoší, v Jičínském okrese, v Královéhradeckém kraji. Na jihozápadě je chráněno modravým hřebenem Chlumu a na severu se zvedají vrcholy Kamenné hůry. Ochránkyní celé Bělohradské kotliny je Zvičina s turistickou chatou. Léčebné procedury se orientují na veškerá onemocnění pohybového ústrojí a získávají stále větší ohlas u České republice i v zahraničí. V lázeňském městě žije více než 3 700 obytel na katastrální výměře 4,213 km².

Historie

Původní osada předcházející dnešnímu městu ležela při říčce Javorce a nazývala se Nová ves. První písemné zmínky o ní pocházejí z roku 1354. V té době zde stála dřevěná tvrz zvaná Koštofrank, dřevěný kostelík a při něm později škola. Tehdejšími majiteli panství byli Bořkové z Nové Vsi. Dalším majitelem obce byl Jindřich Škopek z Bílých Otradovic, jehož syn Jan zde vystavěl novou kamennou tvrz. Pro bílé zabarvení zdí byla nazývána Bílým hradem, z čehož se odvinul název Bělohrad.

Na počátku 17. století se vlastníkem části zdejšího panství stal Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Po rozsáhlých konfiskacích přešlo panství nejdříve na Albrechta z Valdštejna a následně na Viléma Laboye z Desseneuru. Za jeho tvrdé vlády emigrovalo mnoho obyvatel do zahraničí a panství bylo osídleno především německým obyvatelstvem. Po návratu Bělohradu do držení Valdštejnů proběhla v obci rozsáhlá výstavba, během níž byla přestavěna i původní tvrz na barokní zámek. Povýšeni na městečko se Bělohrad dočkal v roce 1722.

Za zakladatele lázní v Bělohradě je považován Max Dormitzer, který město vlastnil v 19. století. Výraznějšího rozmachu dosáhlo lázeňství za vlády hraběnky z Assenburgu, která panství odkoupila od Dormitzerů.

Co je k vidění

Návštěvník Lázní Bělohrad by neměl vynechat prohlídku barokního zámku, který pochází z přelomu 17. a 18. století. Za zámkem je krásný park s empírovou zimní oranžérií, která je v současnosti využívána jako památník K. V. Raise a jako galerie. Významnou sakrální stavbou je pak kostel Všech svatých, z roku 1689.

Zajímavost

V Lázních Bělohrad působí národopisný soubor písní a tanců Hořeňák. Vystupuje s pravidelným programem tanců, zpěvů a lidových vyprávění z Podkrkonoší a Podzvičinska. V červnu zde probíhá folklórní festival Slavnosti písní a tanců pod Zvičinou.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Svatojakubský jarmark - Miletín

27.07.2019 - 27.07.2019
Miletín, náměstí

Oblíbená akce spojená s ukázkami umění řemeslníků,hodně jídla , pití, otevřená věž, zámecký park, živá hudba, zábava…

Posvícenský jarmark a festival řeme…

23.08.2019 - 24.08.2019
Sobotka

Cílem Soboteckého jarmarku a festivalu řemesel je představit široké veřejnosti tradiční řemesla a zároveň jarmark…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 17. červenec

Dnes má svátek Martina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete