Statistika našeho portálu

  • 98 459 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 206 Míst a památek

Letohrad

Letohrad

Město Letohrad leží v Pardubickém kraji, v okrese Ústní nad Orlicí. Nachází se v podhůří Orlických hor, při soutoku Lukavického potoka a Tiché Orlice. Od města Žamberka je Letohrad vzdálen přibližně 6 km. Podle označení středověkého hradu se město až do roku 1950 nazývalo Kyšperk. Nové pojmenování Letohrad nemá žádnou historickou souvislost s městem. Severovýchodním směrem od města jsou vybudován…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Letohrad leží v Pardubickém kraji, v okrese Ústní nad Orlicí. Nachází se v podhůří Orlických hor, při soutoku Lukavického potoka a Tiché Orlice. Od města Žamberka je Letohrad vzdálen přibližně 6 km. Podle označení středověkého hradu se město až do roku 1950 nazývalo Kyšperk. Nové pojmenování Letohrad nemá žádnou historickou souvislost s městem. Severovýchodním směrem od města jsou vybudovány dvě vodní nádrže Nekoř a Pastviny. Nekoř slouží jako rezervoár pitné vody, zatímco Pastviny jsou určeny k rekreaci. V Letohradu žije více než 6 000 obyvatel na katastrální výměře 23,55 km2.

Historie

V písemných pramenech se nejdříve setkáváme s existencí hradu Kyšperku, a to v roce 1308. O městečku se historické anály zmiňují až v roce 1513. V tomto období patřilo městečko k panství hradu Žampach a od roku 1568 bylo již samostatným panstvím. K progresivnějšímu hospodářskému rozvoji došlo až ve druhé polovině 17. století, kdy se majiteli stali páni Vitanovští z Vlčovic. Ti zrušili v roce 1666 povinnou robotu a zásadním způsobem se zasloužili o barokní přestavbu města. Tvrz se přeměnila na barokní zámek a v jeho sousedství byl vystavěn kostel, sloužící jako zámecká kaple. V 19. století se město proslavilo výrobou sirek ve zdejší továrně. Budova továrny se dochovala do dnešních dnů, ovšem nacházejí se v ní bytové jednotky. Výroba sirek pokračovala až do 20. let 20. století, kdy musela ustoupit flexibilnější konkurenci. Ve městě byla v roce 1874 vystavěna významná železniční křižovatka. V současné době se městečko Letohrad intenzivně rozvíjí, a to jak po stránce bytové, tak po té průmyslové.

Co je k vidění

Největším lákadlem pro návštěvníky Letohradu je expozice zdejšího zámeckého areálu, včetně anglického parku. V zámku se nachází i městské muzeum s pozůstalostí malířské rodiny Umlaufů. Zaujme i kostel sv. Václava z roku 1680 či barokní domy na náměstí se zachovaným podloubím.

Zajímavost

V budově bývalého hospodářského dvora dnes sídlí Muzeum řemesel, které je jedním z největších ve střední Evropě.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

neděle 2. říjen

Dnes má svátek Olívie / Oliver

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete