Statistika našeho portálu

  • 94 291 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 186 Míst a památek

Libavá

Libavá

Libavá je bývalým městem, které bylo v roce 1946 vyjmuto z okresu Moravský Beroun a zahrnuto do území Vojenského výcvikového prostoru Libavá. Ten se v současné době nazývá Vojenský újezd Libavá a Libavá je sídlem jeho újezdního úřadu. Libavá tak v současnosti není obcí a zároveň není ani součástí zádné další obce. Vojenský újezd Libavá má rozlohu 327,2382 km² a nachází se severovýchodním…

Adresa a kontaktní informace

Libavá je bývalým městem, které bylo v roce 1946 vyjmuto z okresu Moravský Beroun a zahrnuto do území Vojenského výcvikového prostoru Libavá. Ten se v současné době nazývá Vojenský újezd Libavá a Libavá je sídlem jeho újezdního úřadu. Libavá tak v současnosti není obcí a zároveň není ani součástí zádné další obce. Vojenský újezd Libavá má rozlohu 327,2382 km² a nachází se severovýchodním směrem od okresního a krajského města Olomouc. V okolí se rozkládá malebná oblast Oderských vrchů. V Libavé žije v současné době více než 1300 obyvatel.

Historie

Na základě rozhodnutí československé vlády ze září roku 1946 vznikl vojenský újezd, sestávající z katastrálního území 24 obcí. V současné době bylo z původního katastrálního území vyjmuto 8 obcí. V době vzniku vojenského újezda žili na tomto území převážně občané německé národnosti, kteří byli postupně vysídlováni. Kromě nich museli území újezdu opustit i Češi, kteří se sem přistěhovali po skončení druhé světové války.

Během následujícího období došlo k demolici původních vesnic a osad, která si vyžádala mnoho obětí v podobě historicky cenných staveb. Jedinou vyjímku tvořily obce Libavá, Luboměř pod Strážnou, Slavkov, Kozlo a Heroltovice. I v současné době je na území vojenského újezdu zakázáno soukromé vlastnictví, což se projevuje na chátrání zbylých budov.
Po okupaci Československé republiky sovětskými vojky bylo zdejší vojenské území postoupeno sovětské Střední skupině vojsk. Po sametové revoluci přešlo libavské vojenské území zpět do zprávy československé a následně české armády. V současné době se obyvatelé Libavé často dostávájí do složité situace, vzhledem k nemožností vlastnit majetek a disponovat místní samosprávou.

Co je k vidění

Vzhledem k výše uvedené situaci je většina objektů v Libavé poničena či v původním stavu. Za zmínku stojí alespoň zachovalý větrný mlýn.

Zajímavost

Zdejší obyvatelé nemají v rozporu s ústavou možnost volit svou místní samosprávu, což je naprosto unikátní případ v celé České republice.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Enyaq You Fest - Olomouc

30.09.2020 - 30.09.2020
Olomouc

Hybridní festivalová road show ENYAQ YOU FEST, kterou přináší Prima COOL a televize ÓČKO, letos nově zavítá do pěti…

Přehlídka ovoce a zeleniny: Flora O…

01.10.2020 - 04.10.2020
Olomouc

Tradiční podzimní přehlídka ovoce a zeleniny letos opět láká na ukázku těch nejlepších českých výpěstků. Flora Olomouc…

Besedy edo - Olomouc

02.10.2020 - 04.10.2020
Mozarteum

Přednáškové eseje o paradoxech ve společnosti, vědě a kultuře, v naší složité a zjitřené době, kterou popisujeme mnoha…

Kouzlo dvojhlasu - Olomouc

06.10.2020 - 06.10.2020
Mozartův sál

Relaxační hudební podvečer za tónů dvojhlasu violoncella pro nastávající maminky a rodiče s dětmi do 1 roku.

« zpět na seznam položek

Sdílet

úterý 29. září

Dnes má svátek Michal

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete