Statistika našeho portálu

  • 93 481 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 179 Míst a památek

Libavá

Libavá

Libavá je bývalým městem, které bylo v roce 1946 vyjmuto z okresu Moravský Beroun a zahrnuto do území Vojenského výcvikového prostoru Libavá. Ten se v současné době nazývá Vojenský újezd Libavá a Libavá je sídlem jeho újezdního úřadu. Libavá tak v současnosti není obcí a zároveň není ani součástí zádné další obce. Vojenský újezd Libavá má rozlohu 327,2382 km² a nachází se severovýchodním…

Adresa a kontaktní informace

Libavá je bývalým městem, které bylo v roce 1946 vyjmuto z okresu Moravský Beroun a zahrnuto do území Vojenského výcvikového prostoru Libavá. Ten se v současné době nazývá Vojenský újezd Libavá a Libavá je sídlem jeho újezdního úřadu. Libavá tak v současnosti není obcí a zároveň není ani součástí zádné další obce. Vojenský újezd Libavá má rozlohu 327,2382 km² a nachází se severovýchodním směrem od okresního a krajského města Olomouc. V okolí se rozkládá malebná oblast Oderských vrchů. V Libavé žije v současné době více než 1300 obyvatel.

Historie

Na základě rozhodnutí československé vlády ze září roku 1946 vznikl vojenský újezd, sestávající z katastrálního území 24 obcí. V současné době bylo z původního katastrálního území vyjmuto 8 obcí. V době vzniku vojenského újezda žili na tomto území převážně občané německé národnosti, kteří byli postupně vysídlováni. Kromě nich museli území újezdu opustit i Češi, kteří se sem přistěhovali po skončení druhé světové války.

Během následujícího období došlo k demolici původních vesnic a osad, která si vyžádala mnoho obětí v podobě historicky cenných staveb. Jedinou vyjímku tvořily obce Libavá, Luboměř pod Strážnou, Slavkov, Kozlo a Heroltovice. I v současné době je na území vojenského újezdu zakázáno soukromé vlastnictví, což se projevuje na chátrání zbylých budov.
Po okupaci Československé republiky sovětskými vojky bylo zdejší vojenské území postoupeno sovětské Střední skupině vojsk. Po sametové revoluci přešlo libavské vojenské území zpět do zprávy československé a následně české armády. V současné době se obyvatelé Libavé často dostávájí do složité situace, vzhledem k nemožností vlastnit majetek a disponovat místní samosprávou.

Co je k vidění

Vzhledem k výše uvedené situaci je většina objektů v Libavé poničena či v původním stavu. Za zmínku stojí alespoň zachovalý větrný mlýn.

Zajímavost

Zdejší obyvatelé nemají v rozporu s ústavou možnost volit svou místní samosprávu, což je naprosto unikátní případ v celé České republice.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Letní divadelní dílna - Olomouc

20.07.2020 - 25.07.2020
Olomouc

Přijď s námi vytvořit představení v prostorách profesionálního divadla. Zažiješ radost ze společné hry a improvizace a…

Konferenci pro manažery BeExcellent…

24.09.2020 - 25.09.2020
Olomouc

Největší událost v České republice zaměřená na Continuous Improvement

Cestovatelské kino: Černobyl - Olom…

30.09.2020 - 30.09.2020
Kino Metropol

Vydejte se na cestu do Černobylu, který se po jaderné havárii změnil z pýchy sovětského zřízení na město duchů

Koncert Linkin park tribute show - …

15.10.2020 - 15.10.2020
Olomouc

LINKIN PARK TRIBUTE SHOW tour Pocta a vzpomínka na legendárního zpěváka Chestera Benningtona, jehož hlas a písně na…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 3. červenec

Dnes má svátek Radomír

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete