Statistika našeho portálu

  • 94 552 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou je nádherné starobylé město, ležící v srdci Moravské brány při řece Bečvě. Nachází se zde mnoho cenných historických památek a od roku 1989 je městskou památkovou rezervací, jedinou v okrese Přerov. V současnosti zde žije přibližně 8 500 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 4958 ha.HistoriePrvní písemná zmínka o Lipníku nad Bečvou pochází z roku 1238, přičemž samo město …

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Lipník nad Bečvou je nádherné starobylé město, ležící v srdci Moravské brány při řece Bečvě. Nachází se zde mnoho cenných historických památek a od roku 1989 je městskou památkovou rezervací, jedinou v okrese Přerov. V současnosti zde žije přibližně 8 500 obyvatel a jeho katastrální území má rozlohu 4958 ha.

Historie

První písemná zmínka o Lipníku nad Bečvou pochází z roku 1238, přičemž samo město je nepochybně starší. Leží v Moravské bráně, kudy v minulosti vedla důležitá obchodní cesta, nazývaná Jantarová stezka. Z roku 1294 se zachovala písemná zmínka, ve které Oldřich z Hrade odkazuje králi Václavu II. mýto v Lipníků.

Od 14. století bylo město součástí jednoho panství společně s hradem Helfštýnem. Panství bylo vlastněno významným rodem pánů z Kravař. I díky nim dostalo v roce 1378 první důležitá privilegia. Od druhé poloviny 15. století se Lipník stal vlastnictvím pánů z Pernštejna a v 16. století město vyženil slavný Petr Vok z Rožmberka. Vlastníci zdejšího panství spojili svůj osud se stavovským povstáním, po jehož porážce přešlo jako konfiskát do rukou kardinála Františka Dietrichštejna. Kardinál je zapojil do tzv. fideikomis, která zanikla roku 1858 vymřením rodu Dietrichštejnů po meči. Následujícími vlastníky města se stali Althannové, kterým byl veškerý majetek zabaven až pod II. světové válce.

Co je k vidění

Město Lipník nad Bečvou nabízí mnoho zajímavých architektonických staveb. Tou nejzajímavější je bezesporu zdejší zámek, který v současnosti slouží jako sídlo Městského úřadu. Volně je k němu připojena střešní zahrada a především zámecký park. Unikátní stavbou je renesanční zvonice či funkcionalistická budova pošty. Zajímavě vystavěné náměstí T. G. Masaryk, plné historických budov, připomíná svým stylem písmeno "L".

Zajímavost

Nejčastějším tipem na výlet z města Lipníku je cesta na nedaleký hrad Helfštýn u Lipníka nad Bečvou, která trvá necelou hodinu a je značena turistickými značkami.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pondělí 30. listopad

Dnes má svátek Ondřej

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete