Statistika našeho portálu

  • 93 851 Akcí v kalendáři
  • 5 384 Ubytovacích zařízení
  • 24 185 Míst a památek

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Obec Lipno nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, v okrese Český Krumlov, poblíž hráze na levém břehu údolní nádrže Lipno na řece Vltavě. Skládá se ze dvou částí – Lipna nad Vltavou a Slunečné. Vzhledem ke své poloze se jedná o vyhledávanou turistickou a rekreační lokalitu. Na jih od Lipna se rozkládá Přírodní park Vyšebrodsko s přírodní památkou Medvědí hora a přírodní rezervací Rašelini…

Adresa a kontaktní informace

Obec Lipno nad Vltavou leží v Jihočeském kraji, v okrese Český Krumlov, poblíž hráze na levém břehu údolní nádrže Lipno na řece Vltavě. Skládá se ze dvou částí – Lipna nad Vltavou a Slunečné. Vzhledem ke své poloze se jedná o vyhledávanou turistickou a rekreační lokalitu. Na jih od Lipna se rozkládá Přírodní park Vyšebrodsko s přírodní památkou Medvědí hora a přírodní rezervací Rašeliniště Kapličky. Na západ od Lipna pak leží národní přírodní rezervace Čertova stěna-Luč. Dobré spojení s okolí zajišťuje železniční trať Lipna do Rybníka a silnice z Frymburka do Vyššího Brodu. V zimních měsících lze využít lyžařského areálu Lipno-Kramolín, kde se nachází celkem pět sjezdovek a několik desítek upravovaných běžkařských tras. V letních měsících lze navštívit i golfové hřiště o osmnácti jamkách. V současné době žije v Lipně nad Vltavou přibližně 540 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 19,49 km².

Historie

Kolonizace zdejšího kraje probíhala již na konci 13. století, kdy je poprvé připomínáno Studené, Plískot, Kobylnice, Petrův mlýn a Slunečná. Všechna tato místa patřila do majetku Rožmberků, kteří byli dědici rozsáhlého panství Vítkovců. Zakladateli Lipna byli zřejmě premonstrátští mniši z kláštera v Milevsku. Postupně však zdejší území přešlo do majetku vyšebrodského cisterciáckého kláštera Život zdejších obyvatel byl úzce spojen s tokem řeky Vltavy. O plavení dřeva po Vltavě nás informují zprávy již z počátku 16. století. V roce 1575 byla voroplavba prohlášena za svobodné podnikání a tak se zdejším sedlákům stávalo vorařství hlavním povoláním. Zásadní změnou v životě obyvatel obce byla událost, ke které došlo v 50. letech minulého století, kdy byla budována vodní nádrž Lipno. Plocha jezera zahrnuje přibližně 4 650 ha.

Co je k vidění

Vzhledem k ideální poloze na břehu Lipenské přehrady patří Lipno nad Vltavou k vyhledávaným turistickým a rekreačním místům. Pro návštěvníky je připraveno několik hotelů a penzionů. Z možných sportovních aktivit je třeba upozornit na plavání, windsurfing, sportovní rybolov či jachting. V prostorách rekreačního parku Marina Lipno je připraven Aquaworld Marina Lipno, který nabízí řadu vodních atrakcí a služeb. Své vyžití zde najdou i příznivci golfu. Mezi obcemi Lipno nad Vltavou a Frymburkem vede trasa naučné stezky. Výrazným bodem v okolí je i vrchol Vyklestila (887 m.n.m.).

Zajímavost

V nedávné doby byla zprovozněna cyklostezka vedoucí z Frymburka do Lipna nad Vltavou, jejíž převážná část vede podél Lipenského jezera.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Kooperativa tour: Čechomor akustick…

15.08.2020 - 15.08.2020
Černá v Pošumaví

Vstupenky: https://www.ticketstream.cz/akce/cechomor-akusticky-136483

Běhej lesy - Boletice

12.09.2020 - 12.09.2020
Jizerská

Proběhněte se s dětmi lesy! Běhej lesy je seriál 8 závodů v přírodě, který láká závodníky na trasy z 80 % na měkkém…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 8. srpen

Dnes má svátek Soběslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete