Statistika našeho portálu

  • 98 917 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Lišov

Lišov

Město Lišov leží v Jihočeském kraji, přibližně 12 km severovýchodním směrem od Českých Budějovic, které jsou zároveň městem okresním. Rozkládá se v nádherné krajině na pahorkatině "Lipovský práh", která dělí českobudějovickou a třeboňskou kotlinu. Nejvyšším místem této pahorkatiny je Větrník, ležící v nadmořské výšce 566 m. Kromě nádherné okolní přírody zaujme návštěvníka i několik zají…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Lišov leží v Jihočeském kraji, přibližně 12 km severovýchodním směrem od Českých Budějovic, které jsou zároveň městem okresním. Rozkládá se v nádherné krajině na pahorkatině "Lipovský práh", která dělí českobudějovickou a třeboňskou kotlinu. Nejvyšším místem této pahorkatiny je Větrník, ležící v nadmořské výšce 566 m. Kromě nádherné okolní přírody zaujme návštěvníka i několik zajímavých historických památek. Zdejší rybník Dvořiště je jedním z nejstarších rybníků a svou rozlohou se řadí mezi pět největších v Čechách. K městu náležejí i místní části Hrůtov, Kolný, Levín, Lhotice, Velechvín, Červený Újezdec, Slověnce, Hůrky, Vlkovice a Miletín. V každé z této osad může pozorný návštěvník narazit na zajímavý objekt či místo ke kulturnímu a sportovnímu vyžití. V současné době žije v Lišově více než 4 000 obyvatel na území o katastrální výměře 93,57 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínky o osadě Lišov objevují již na konci 13. století (1296). Přeměna na městkou osadu proběhla za vlády Přemysla Otakara II.. V té době tudy procházela důležitá obchodní Linecká stezka, která spojovala Podunají se středními Čechami. Během vlády Václava IV. již písemné anály hovoří o Lišově jako o městysi. Přízeň Lišovu projevovali nejen králové z rodu Přemyslovců, ale i například Václav IV., který městečku udělil několik hospodářských privilegií. Za Rudolfa II. pak přibylo i právo pořádání výročních trhů a týdenních trhů.

Do roku 1489 měl panství v zástavě Zdeněk Lev z Rožmitálu. Král Vladislav II. však Lvovi panství vyplatil a následně jej zastavil Vilému z Pernštejna. Až v roce 1706 se stal Lišov svobodným městečkem a o 61 let později zde král zrušil právo hrdelní. Během novověku se zde začalo dařit několika výrobním odvětvím, z nichž nejvýrazněji se to projevovalo truhlářství a nábytkářství. V 19. století pak z kulturních akcí zaujala především výstavba jednopatrové školní budovy.

Co je k vidění - památky

V Lišově najdete mnoho kulturních památek mezi nimi kostel sv. Václava, faru, barokní sochy sv. Anny a sv. Jana Nepomuckého, kapli Panny Marie Lourdské a bývalý pivovar.

  • Schwarzenberský špitál

Tento špitál nechal v létech 1675 – 1676 vybudovat kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenbergu. Nechal ho zasvětit svatému Janu Křtiteli a svatému Antonínu Peduánskému. Na základě rozhodnutí knížete ze Schwarzenbergu ze dne 2. září 1676 mělo být v knížecím špitále zaopatřeno 6 mužských a 6 ženských osob, jimž byla vedle střechy nad hlavou zajištěna také strava a oděv. Šlo především o vysloužilé zaměstnance a také chudé a nemocné poddané. Začátkem roku 1936 předal Jan ze Schwarzenbergu špitál městu Lišovu. Dodnes je celý areál majetkem města. Budova byla v roce 1962 prohlášena nemovitou kulturní památkou. Současná rozsáhlá trojkřídlá budova s knížecím erbem na čelní straně objektu, se zasklenými arkádami s původními trámovými stropy je sice přestavěným, ale jediným dosud zachovaným špitálem v Jihočeském kraji, který dokumentuje barokní sociální poddanské poměry.

Dnes se v pravém křídle špitálu nachází muzeum.

  • Muzeum Františka Miroslava Čapka

Zde je nainstalována stálá expozice, ve které najdete exponáty lišovského truhlářství, budete obdivovat lidové kroje z oblasti jihočeských Blat. Zaujme Vás i keramika,sklo, porcelán, plastiky a mnoho dalších exponátů z historie Lišova. Expozice je rozsahem poměrně malá, ale přesto výsledný celek dostatečně výmluvně a srozumitelně hovoří o někdejším významu a zajímavé minulosti města Lišov. Další součástí je výstavní síň Jana Rafaela Schustera.

  • Výstavní síň

Zde jsou vystaveny obrazy, které malíř věnoval městu Lišovu.Galerie je neodmyslitelnou součástí celého areálu. V době turistické sezóny se zde pravidelně konají výstavy našich i zahraničních malířů, výtvarníků a fotografů. Součástí každé výstavy je vždy slavnostní vernisáž doprovázena kulturním vystoupením. V levém křídle je umístěna městská knihovna a přednášková místnost kde se pravidelně konají semináře a přednášky na různá témata. Součástí areálu je i odpočinková zahrada s dětským koutkem. Tato zahrada se v neposlední době stala velmi oblíbeným místem pro pořádání svatebních obřadů.

  • Soukromé muzeum hracích strojků

Soukromý sběratel pan Karel Irmiš jej založil v roce 1950. Vystavuje zde na 60 kusů hracích strojků. Nejstarší z nich, cestovní flašinet švýcarské výroby, na které hrávali váleční invalidé, pochází z roku 1866. Chcete-li se vrátit o řadu let zpátky, nezapomeňte toto krásné muzeum navštívit.

Lišov je významným zeměměřickým bodem díky Locusu perennis (věčnému místu), jednomu z pevných bodů prvního přesného měření nadmořské výšky na území bývalé rakouské monarchie.

  • Rybník Dvořiště

V nedalekých Slověnicích se nachází rybník Dvořiště, jeden z nejstarších rybníků (14. století), který patří mezi pět největších rybníků u nás. Zde najdete kemp Na Borkách, nabízející ubytování. Stravování a místo pro milovníky rybolovu, windsurfingu a jachtingu.

Poklidná a mírně zvlněná krajina s množstvím listnatých a jehličnatých porostů, malebnými zákoutími a průzračnými rybníky je přímo stvořena pro rodinné výlety na kolech. V okolí Lišova je vytyčena spousta cykloturistických tras vhodná právě pro rodinné výlety s dětmi.

Zajímavost

Nedaleko od Lišova se nachází jeden ze sedmi základních bodů výškového měření bývalého Rakouska-Uherska. Značka je pokryta jehlanem s latinským textem a často byla mylně zaměňována za označení středu Evropy.

Tradiční výroba nábytku

V novodobé historii se město Lišov výrazně proslavilo výrobou nábytku. Tradice zkušených a zručných lišovských řemeslníků stále reprezentuje řada truhlářských firem a několik velkých prodejen nábytku.

Ve městě působí několik zájmových spolků, zviditelňující město Lišov jak v oblasti sportovní tak i kulturní.

Kontakt

Třída 5. května 139 Lišov 373 72

podatelna@mulisov.cz

Tel: +420 387 007 911

Fax: +420 387 994 486

www.lisov.cz

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Večery S: Medvíďata, Blondýna, Spol…

16.12.2022 - 16.12.2022
Divadlo U Kapličky,…

Je pro Vás připravený hudební mix s jasným záměrem, že Večery S jsou prostor nejen pro jihočeské kapely a písničkáře.…

International Festival Ballet: Lous…

12.01.2023 - 13.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí představení “Louskáček” v Českých Budějovicích

International Festival Ballet: Labu…

13.01.2023 - 14.01.2023
Senovážné nám. 2

Baletní soubor INTERNATIONAL FESTIVAL BALLET uvádí baletní představení “Labutí jezero” v Českých Budějovicích

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 10. prosinec

Dnes má svátek Julie

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete