Statistika našeho portálu

  • 98 908 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Liteň

Liteň

Městys Liteň leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, v oblasti převážně využívané k zemědělským účelům. Je obklopen desítkami polí, v převážně rovinaté rovině. K Litni patří i osady Běleč, Leč a Dolní Vlence. Kromě stálých obyvatel zde žije i několik desítek chatařů, kteří sem přijíždějí za rekreací i odpočinkem. Městys leží na železniční trati ze Zadní Třebáně do Lochovic. Liteňská železnič…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Městys Liteň leží ve Středočeském kraji, v okrese Beroun, v oblasti převážně využívané k zemědělským účelům. Je obklopen desítkami polí, v převážně rovinaté rovině. K Litni patří i osady Běleč, Leč a Dolní Vlence. Kromě stálých obyvatel zde žije i několik desítek chatařů, kteří sem přijíždějí za rekreací i odpočinkem. Městys leží na železniční trati ze Zadní Třebáně do Lochovic. Liteňská železniční stanice je umístěna na slepé koleji. Dobré spojení s okolím zajišťuje i silnice III. třídy, která tudy prochází. V obci funguje kino, restaurace, zubařská ordinace i základní a mateřská škola. V Litni aktivně působí i Sbor dobrovolných hasičů. V současné době žije v Litni přibližně 1000 obyvatel na území o katastrální výměře 12,76 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o Litni objevuje v roce 1324, kdy české a moravské země spravoval Jan Lucemburský. Obec se vyvinula z původního starého sídliště. Již na konci 16. století byla Liteň označována v historických análech jako oppidum. Těsně před vypuknutím třicetileté války zde již existovala škola, což dosvědčuje "Berounská kniha červená rozličných smluv". K povýšení na městys došlo 14. května 1838. O rok později pak Liteň obdržela městský znak. Stalo se tak privilegiem ministerstva vnitra. V té době již byla místní škola rozšířena dvoutřídní. Souviselo to s nárůstem počtu obyvatel, ke kterému docházelo během celého předminulého století.

Co je k vidění

Při návštěvě městyse Liteň si nenechte ujít muzeum Svatopluka Čecha, které se zaměřuje na život tohoto spisovatele i na vývoj městyse samotného. Po prohlídce městečka se můžete vydat po zelené turistické značce, která Vás dovede na nedaleký vrch Mramor. V jarních a letních měsících zde můžete obdivovat krásu mnoha chráněných rostlin. Za návštěvu jistě stojí i blízké Koněpruské jeskyně. Z architektonických krás Litně upozorňujeme na kostel sv. Apoštola Petra a Pavla. Zdejší zámek je otevřen od úterý do neděle. Z kulturních akcí upozorňujeme na Noc s Andersenem.

Zajímavost

Při procházce po okolí městyse si neváhejte vystoupit na vrcholy Střevle, Mramor či Na Cihadle, Z těchto kopců jsou nádherné výhledy do okolní, převážně rovinaté krajiny.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Mikulášská cesta - Cerhovice

02.12.2022 - 04.12.2022
Rozhledna Třenická hora

Žádáme všechny hodné děti, aby v Cerhovicích ve dnech 2.prosince (15:00) - 4. prosince (do 13:00 po té se Mikuláš se…

Mikuláš v muzeu - Beroun

04.12.2022 - 04.12.2022
Muzeum Českého krasu

Čerti, Mikuláš a andělé zvou všechny děti 4. prosince 2022 do Muzea Českého krasu!

Povídání s Mikulášem - Beroun

05.12.2022 - 05.12.2022
DOMOV - svobodná…

Celý rok jsme se snažili být těmi správnými lidmi. Je načase zjistit, jak se nám dařilo... Přijďte i s dětmi mezi…

Mše vánoční - Karlštejn

11.12.2022 - 11.12.2022
Karlštejn

Vánoční atmosféru nasajete již druhý prosincový týden na hradě Karlštejn.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete