Statistika našeho portálu

  • 96 774 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 198 Míst a památek

Lomnice nad Popelkou

Lomnice nad Popelkou

Město Lomnice nad Popelkou leží v Libereckém kraji, přibližně 9 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Semily. Rozkládá se v úvalu řeky Popelky, na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší. Návštěvník se může při svých výletech pokochat úžasnou okolní přírodou či si ve městě samotném vybrat z bohaté nabídky sportovních a kulturních akcí. Z turistických cílů v okolí upozorňujeme na zříceniny h…

Adresa a kontaktní informace

Město Lomnice nad Popelkou leží v Libereckém kraji, přibližně 9 kilometrů jihovýchodním směrem od okresního města Semily. Rozkládá se v úvalu řeky Popelky, na pomezí Českého ráje a Podkrkonoší. Návštěvník se může při svých výletech pokochat úžasnou okolní přírodou či si ve městě samotném vybrat z bohaté nabídky sportovních a kulturních akcí. Z turistických cílů v okolí upozorňujeme na zříceniny hradů Bradlec a Kumburk, Smetanovu vyhlídku či nedalekou rozhlednu. Pro velké odvážlivce je k dispozici areál skokanských můstků, sportovní letiště a Lázeňský dům. V místní části Karlov se nachází unikátní městská památková rezervace, čítající několik desítek původních roubených domů a dřevěnou zvonici. V současné době žije v Lomnici nad Popelkou přibližně 5 900 obyvatel na území o katastrální výměře 25,57 km².

Historie

K osídlení oblasti Lomnicka došlo přibližně ve 12. století slovanskými kolonisty, kteří sem přišli z jihovýchodní Evropy. Obec samotná pak byla založena na počátku 13. století. V písemných pramenech je zmiňována poprvé v roce 1354 (v Soudní knize města Jičína). Na konci 14. století se dostala do držení rodu Košíků z Rožďalovic a z Lomnice. Z dalších významných majitelů jmenujme Aleše z Šanova, Jana Bílského z Kařišova či Jana z Černína.

Václav Štěpanický z Valdštejna přestavěl v roce 1557 středověkou tvrz na renesanční zámek. Ten měl kruhový půdorys a byl chráněn dvojí hradební zdí a příkopem. V roce 1590 postihl město i zámek ničivý požár. Po vypuknutí třicetileté války se Lomnice dostala do držení Albrechta z Valdštejna. Po jeho smrti (1634) získala město zpět do vlastnictví Eliška Žerotínská z Valdštejna. Od poloviny 17. století patřilo město významnému rodu Morzinů. Obyvatelé se převážně živili zemědělskými pracemi a tkalcovstvím. Na počátku 19. století začala výroba vyhlášených lomnických sucharů, označovaných cvibaky. O několik let později zde svou činnost zahájila i továrna na výrobu stanů. V roce 1906 pak byla dokončena výstavba železniční trati. Historické jádro města bylo poničeno při necitlivé přestavbě ve druhé polovině minulého století.

Co je k vidění

Při prohlídce města nezapomeňte na unikátní Husovo náměstí, kde se nachází novogotická radnice, pomník Mistra Jana Husa, morový sloup, barokní kašna, zámek z 18. století, městské muzeum a barokní kostel sv. Mikuláše. Lidovou architekturu pak můžeme obdivovat v památkové rezervaci Karlovské náměstí. Pro vyznavače lyžování je připraveno několik sjezdovek i značených běžeckých tras v lyžařském areálu.

Zajímavost

Z tipů na výlet doporučujeme návštěvu Tábora, kde najdeme rozhlednu, sezónní informační středisko či barokní kostel Proměnění Páně. Přírodní zajímavostí je pak areál Obora s koupalištěm a loveckým zámečkem.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Auto-moto-farmářské a bleší trhy Tu…

16.04.2022 - 16.04.2022
Obec Tuhaň na Semilsku…

Akce s téměř 40letou tradicí, dříve známá pod názvem - burza Chuchelna. Nyní v obci Tuhaň na Semilsku, rodná vesnice…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 19. leden

Dnes má svátek Doubravka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete