Statistika našeho portálu

  • 102 717 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Loučeň

Loučeň

Městys Loučeň leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, přibližně 12 kilometrů severním směrem od Nymburka. Rozkládá se na naplaveninách řeky Jizery, která tudy kdysi protékala směrem na Lysou nad Labem. Návštěvníci Loučeni jistě budou obdivovat barokní zámek s rozlehlým parkem, labyrinty a bludišti. Za vidění stojí i pozoruhodný Svatojiřský les. Kromě Loučeni tvoří město i místní části Patří…

Adresa a kontaktní informace

Městys Loučeň leží ve Středočeském kraji, v okrese Nymburk, přibližně 12 kilometrů severním směrem od Nymburka. Rozkládá se na naplaveninách řeky Jizery, která tudy kdysi protékala směrem na Lysou nad Labem. Návštěvníci Loučeni jistě budou obdivovat barokní zámek s rozlehlým parkem, labyrinty a bludišti. Za vidění stojí i pozoruhodný Svatojiřský les. Kromě Loučeni tvoří město i místní části Patřín, Studce a Studečky. Status městyse byl Loučeni navrácen v roce 2006. V současné době zde žije přibližně 1 100 obyvatel na území o katastrální výměře 19,01 km²

Historie

Krajina rovinatého Polabí byla osídlena již v době kamenné, což dokládají četné archeologické nálezy. V písemných pramenech se nejdříve objevuje zdejší tvrz, respektive její majitel Předslav z Loučeně. Tato zmínka se objevuje v roce 1223. Během dalších desetiletí se zde vystřídalo hned několik šlechtických rodů. Během vlády Karla IV. vlastnil celou ves Zdeněk z Nadslavě a následně jeho syn Jan z Nadslavě. Jindřich Křinecký a Zdislav Křinecký se zasloužili o obnovení loučiňské tvrze na počátku 16. století. Přibližně o sto let později připadla tvrz, dvůr i ves do vlastnictví Václava staršího Berky z Dubé a Lipého na Bezdězi. Ten však byl po porážce stavovského povstání přinucen opustit zemi a jeho zabavené statky zakoupil Adam hrabě z Valdštejna.Nevídané škody si však brzy vyžádaly válečné události třicetileté války. Vlastně celý nymburský okres byl stálým vojenským táborem, který byl neustále pustošen rozličnými vojsky. Řádili zde nejen Sasové, ale především Švédové. Po těchto hrůzných letech zbyl v Loučeni pouze jeden sedlák, jedenáct chalupníků a čtrnáct pustých usedlostí. V místech zchátralé tvrze nechal na počátku 18. století vystavět Karel Arnošt hrabě z Valdštejna honosný barokní zámek. Sňatkem Marie Anny z Valdštejna s Josefem knížetem z Fürstenberka přešlo panství dobrovicko-loučeňské do majetku rodu Fürstenberků. Během 18. století vznikla i ve zdejších městečku škola. Poté co v jedné z bitev napoleonských válek padl bratr loučeňského knížete Karla Egona generál Karel Boromeus kníže z Fürstenberka, nechala Eliška z Fürstenberka (rozená Thurn Taxisová) vystavět na místě jeho smrti pomníček. K povýšení Loučině na městečko došlo v roce 1906 a status městyse mu byl navrácen v roce 2006.

Co je k vidění

Dominantou městečka je zvláště nádherný barokní zámek, v jehož východní části je postaven i zámecký kostel. Celý objekt je obklopen malebným anglickým parkem z první poloviny 19. století. Veřejnosti je přístupná alespoň zámecká terasa, která nabízí výhled na celé Polabí. Doporučujeme návštěvu vyhlášeného labyrintária, které je vhodným místem pro zábavu i relaxaci. Jde o soubor deseti labyrintů a bludišť, nacházející se v zeleni anglického parku.

Zajímavost

Z tradičních kulturně-společenských akcí v Loučeni upozorňujeme na Svatohubertské slavnosti, Svatomartinské posvícení či pravidelné výstavy s rozličnými náměty.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Koncert filmové hudby 2024 - Milovi…

08.11.2024 - 08.11.2024
Náměstí 30. června, 289…

Populární Symfonický orchestr Dalibora Havlíčka uvede v Milovicích svůj úspěšný Koncert filmové hudby. Toto mladé…

« zpět na seznam položek

Sdílet

sobota 27. červenec

Dnes má svátek Věroslav

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete