Statistika našeho portálu

  • 96 094 Akcí v kalendáři
  • 5 390 Ubytovacích zařízení
  • 24 199 Míst a památek

Lovosice

Lovosice

Město Lovosice leží v Ústeckém kraji, přibližně 8 km jižním směrem od okresního města Litoměřice. Rozkládá se na levém břehu řeky Labe, mezi Žalhosticemi a Velkými Žernoseky. Přímo nad městem se vypíná čedičový kužel Lovoš a v nedalekém okolí nalezneme několik známým hor (Milešovka, Košťál, Sutomský vrch či Boreš). Unikátní protáhlý a úzký tvar města inspiroval obyvatele k oblíbenému úsloví: &quo…

Adresa a kontaktní informace


Město Lovosice leží v Ústeckém kraji, přibližně 8 km jižním směrem od okresního města Litoměřice. Rozkládá se na levém břehu řeky Labe, mezi Žalhosticemi a Velkými Žernoseky. Přímo nad městem se vypíná čedičový kužel Lovoš a v nedalekém okolí nalezneme několik známým hor (Milešovka, Košťál, Sutomský vrch či Boreš). Unikátní protáhlý a úzký tvar města inspiroval obyvatele k oblíbenému úsloví: "dlouhý jako Lovosice". Město má dlouhou průmyslovou tradici a v poslední době je přikládán stále větší důraz na přilákání většího množství turistů. V Lovosicích žije necelých 9 500 obyvatel na území o katastrální výměře 11,89 km².

Historie

Ačkoliv předpokládáme vznik obce již v 11. století, první písemný záznam se vztahuje až k roku 1143. Toho času přidělil kníže Vladislav II. ves Lovosice spolu s obcí Žernoseky do majetku strahovských premonstrátů, které povolal ze Steinfeldu. Z dalších písemných záznamů vyplývá, že ve 13. století byli vlastníky Lichtemburkové a následně i Jindřich Žitavský. Na vzrůstající význam obce ukazuje i cena, za kterou byla prodána na konci 13. století cisterciáckému klášteru Atzella.

Na počátku 16. století se novými majiteli Lovosic stávají Šlejnicové. Ti se zasloužili o přestavbu středověké tvrze na renesanční zámek. O povýšení Lovosic na město se nejvíce zasloužil Adam z Valdštejna. Stalo se tak v roce 1600. Poloha Lovosic na cestě z Drážďan do Prahy způsobila, že se zde negativně projevily všechny větší válečné konflikty (třicetiletá válka, sedmiletá válka, napoleonské války, prusko-rakouská válka). Během sedmileté války se zde odehrála jedna z klíčových bitev (1756).

Období rozmachu přichází v 19. století. Po ničivém požáru byly obnovovány poničené budovy. Přidala se i výstavba nových hospodářských podniků a komunikací. V roce 1844 byl postaven parní mlýn a o šest let později se zavítala první železnice na trati Praha-Lovosice. Do konce století byly postaveny pivovar, cihelny, cukrovar či vápenka. Ve 20. století pak získal převazu chemický průmysl.

Co je k vidění

Objekt Lovosického zámku prodělal během staletí několik přestaveb. Budova radnice vznikla na počátku 20. století a je ovlivněna secesním slohem. Ze sakrálních staveb upozorňujeme na kostel Panny Marie. Pro vyznavače vodních sportů doporučujeme návštěvu nedalekého Žernoseckého jezera, které je využíváno jako přírodní koupaliště. Na sever od Lovosic je pozoruhodný skalní útvar nazývaný Česká brána.

Zajímavost

Celá Litoměřicko-lovosická oblast je proslulá úspěšným pěstováním tisíců ovocných stromů a lánů hospodářských plodin. Právě proto bývá nazývána Zahradou Čech.

Památky

Secesní radnice

Secesní radnice s okázalou věží byla postavena v r. 1907. Do své nové krásy byla opravena v r. 1992 a při této příležitosti byla umístěna v kupoli schránka, obsahující současné aktuality a sadu platných mincí. Tato překrásná budova však neslouží svému účelu, jsou v ní ordinace soukromých lékařů. Budova skutečné radnice, kde sídlí samospráva je naproti. V ulici Osvoboditelů je také vznosná budova, kterou si nechal postavit starosta Pfanschmied v r.1887 a která sloužila jako poliklinika. V současné době zde sídlí soukromé subjekty.

Renesanční zámek

Renesanční zámek z 2. poloviny 16. století stojící na místě bývalé tvrze byl barokně přestavěn a upraven po požáru v r. 1809 knížetem Josefem Schwarzenbergem, již v prostší formě, odstraněny byly zvláště renesanční štíty a lunety. Nesloužil již jako šlechtické sídlo, v přízemí byl archiv a kanceláře, odtud se řídilo hospodářství Lovosické domény. V prvním a druhém patře byly služební byty. V současné době je zde střední odborné učiliště.

Barokní chrám sv. Václava

Barokní chrám sv. Václava byl postaven na místě, kde stával dřevěný kostelík, litoměřickým stavitelem Petrem Versou. Dokončen byl v r. 1745. Dnešní zachovalé fresky ze života sv. Václava jsou dílem litoměřického malíře Josefa Čecha. Oltářní obraz sv. Václava je od pražského malíře J. Heřmana z r. 1887. V interiéru zaujme rokoková kazatelna a kamenná křtitelnice z r. 1716. Za kostelem jsou barokní sochy sv. Barbory, sv. Vavřince, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého.

Barokní kaple sv. Farntiška Serafínského

Kaple byla zbudována roce 1762 a vysvěcena 3.10.1763. Leží na levém břehu řeky Labe na území bývalé obce Prosmyky. Kaple je tvořena lodí s hudebním kůrem, kněžstvem a kazatelnou. Po obou bocích kněžiště jsou symetricky umístěny dvě boční kaple pro využití sakristie a bočního vstupu. Interiér kaple zdobí nejen oltář ojedinělé konstrukce, ale také figurální malby na stěnách v prostoru kněžiště a na klenbách celého stropu.

Kaple P. M. Einsiedelské u hřbitova

Kaple byla postaven v roce 1764 na paměť generála Radicattiho, který byl v těchto místech těžce raněn a poté zranění podlehl. Kapličku nechala postavit vdova po padlém generálovi. Lesopark Osmička

V prostoru lesoparku "Osmička" se nachází nově vybodované dráhy pro bězce a in-line bruslaře. Tyto dráhy nabízí okruh 500m a 1km. Lokalita "Osmička" není jenom pro sportovní aktivity, ale také vhodná k romantickým procházkám a realaxačnímu odpočinku v blízkosti řeky Labe.

TJ Lovochemie Lovosice

Zajišťování rozvoje tělovýchovy a sportu. Správa a zajištění sportovišť: zimní stadion (kabiny, učebna, ubytovna), sportovní haly – házená, baketball, krytý plavecký bazén, posilovna, koupaliště, hřiště – volejbal, tenis, fotbal, atletický areál (umělý povrch).

Dům dětí a mládeže ELKO Lovosice

Připravuje pestrou nabídku volnočasových aktivit pro děti, mládež a ostatní veřejnost v pravidelné zájmové činnosti a příležitostných akcích tak, aby se stala vyhledávanou a podněcovala k pravidelné návštěvě v dopoledních i odpoledních hodinách, ve dnech pracovních, ve dnech pracovního klidu i o prázdninách.

Kulturní středisko "Lovoš"

Lovoš">Kulturní středisko Lovoš je zařízení Městského úřadu Lovosice. Poskytuje své služby občanům Lovosicka v oblastech kultury, vzdělávání a zabezpečení akcí kulturního charakteru a vydává měsíčník "Lovosický dnešek".

Lovoš (570 m. n. m.)

Krajinná dominanta Lovosic a vyhledávaný turistický cíl. Výrazný čedičový kužel Lovoš byl v roce 1948 vyhlášen národní přírodní rezervací. Chráněné území zahrnuje vrcholky dvou kopců (Lovoše a Kybičky). Vede zde naučná stezka "Lovoš". Turistická chata z roku 1924 na vrcholu poskytuje možnost občerstvení. Plochá střecha chaty umožňuje dokonalý kruhový rozhled.

Více info: www.lovosice.cz

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Stezky révy: za vínem Českého střed…

10.10.2021 - 10.10.2021
Třebušín

Opojná krajina sopek, která dává chuť a vůni místnímu vínu, z úplně jiné perspektivy. Nepoznaná zákoutí a třpytivý…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 22. září

Dnes má svátek Darina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete