Statistika našeho portálu

  • 85 487 Akcí v kalendáři
  • 5 370 Ubytovacích zařízení
  • 24 151 Míst a památek

Lubenec

Lubenec

Obec Lubenec leží v Ústeckém kraji, v okrese Louny, přibližně 15 km jihozápadním směrem od města Podbořany. Atraktivní příroda na Lubenecku přiláká každoročně stovky milovníků cyklistiky i pěší turistiky. Ve městě a okolí se nachází známá školní naučná stezka – Pět tabulí. Dobré spojení s Prahou či Karlovými Vary zajišťuje rychlostní silnice R6, která obcí prochází. V současné době zde …

Adresa a kontaktní informace

Oblast
Severozápad
Kraj
Ústecký kraj
Okres
Louny
Obec
Lubenec

Fotogalerie k článku

Obec Lubenec leží v Ústeckém kraji, v okrese Louny, přibližně 15 km jihozápadním směrem od města Podbořany. Atraktivní příroda na Lubenecku přiláká každoročně stovky milovníků cyklistiky i pěší turistiky. Ve městě a okolí se nachází známá školní naučná stezka – Pět tabulí. Dobré spojení s Prahou či Karlovými Vary zajišťuje rychlostní silnice R6, která obcí prochází. V současné době zde žije více než 1500 obyvatel a obec disponuje katastrální výměrou 36,68 km².

Historie

Založení vsi předcházející dnešní obci klademe na počátek 10. století, tedy do doby formování středověkého českého státu. Nově založené vsi se dle písemných pramenů říkalo Luben nebo Lubno. Název byl zřejmě odvozen od označení střešní krytiny, která byla ve velké míře loupána ze stromů.

K povýšení na městečko došlo na počátku 15. století. V roce 1415 již měl Lubenec svůj vlastní znak a rychtář obdržel právo výčepní, právo lovu, a omezené právo soudní. K důležitým privilegiím patřilo i právo pořádání trhu.

Útrapy třicetileté války učinily z Lubence opuštěné a zdevastované městečko. Hospodářská obnova Lubence i okolí pak byla zajištěna rozšířením orné půdy v okolí. K tomu účelu nechali Lučenečtí měšťané protrhnout hráze jednotlivých rybníků. Na počátku 19. století zde stálo více než 110 domů, mlýn, cihelna, lihovar, zámek, několik pohostinství, farní kostel, hřbitov, vrchnostenský dvůr a ovčín. V roce 1839 byla založena jednotřídní farní škola. Na zdejším zámku se od poloviny 19. století vyráběl porcelán. V roce 1937 pak započala v okolí Lubence výstavba vojenských bunkrů. Tragické události druhé světové války se zdejším obyvatelům promítaly při opakovaných pochodem smrti.

Co je k vidění

V nevelké obci můžeme obdivovat krásu kaple Navštívění Panny Marie či sochařské umění neznámého mistra u sochy svatého Floriána u hřbitova. Nedaleko za obcí pak stojí původní objekt porcelánky.

Zajímavost

Jihovýchodně od obce leží povodí Struhařského potoka. Každoročně sem přicházejí vyznavači pěší turistiky a sledují přibližně 8 km dlouhý tok potoka.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Eva Tovarová - Nebe čaruje - Peruc

02.03.2019 - 28.04.2019
Galerie u Plazíka Peruc

Výstava fotografií Evy Tovarové NEBE ČARUJE.

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 21. leden

Dnes má svátek Běla

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete