Statistika našeho portálu

  • 95 141 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Majdalena

Majdalena

Obec s dlouhou a bohatou historií Majdalena leží v Jihočeském kraji, v okrese Jindřichův Hradec, na řece Lužnici. Pro vodáky jistě není třeba připomínat existenci nebezpečného jezu Pilař, kterým zvednutím zajišťuje napájení kanálu Zlatá stoka. Okolní úchvatná příroda spadá do biosférické rezervace UNESCO a CHKO Třeboňsko. Pro návštěvníky Majdaleny je připraveno široké spektrum volnočasových aktiv…

Adresa a kontaktní informace

Obec s dlouhou a bohatou historií Majdalena leží v Jihočeském kraji, v okrese Jindřichův Hradec, na řece Lužnici. Pro vodáky jistě není třeba připomínat existenci nebezpečného jezu Pilař, kterým zvednutím zajišťuje napájení kanálu Zlatá stoka. Okolní úchvatná příroda spadá do biosférické rezervace UNESCO a CHKO Třeboňsko. Pro návštěvníky Majdaleny je připraveno široké spektrum volnočasových aktivit v obci samotné i v jejím blízkém okolí. Zvláště pro milovníky cestování po řece je připraveno Vodácké tábořiště Majdalena, jenž má kapacitu 174 stanů a dvě chatky. Pro pěší turisty je třeba upozornit na několik značených tras. Cykloturisté jistě ocení dvě značené cyklotrasy (z Chlumu u Třeboně do Českých Budějovic a naučnou stezku Okolo Třeboně). Zdejší kraj je i vyhlášeným místem pro vyznavače rybaření. V současné době žije v Majdaleně přibližně 500 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 12,96 km².

Historie

V písemných pramenech se první zmínka o tehdejší vesničce objevuje již v roce 1397. Bohužel se nám do současnosti nedochovaly přesnější informace o konkrétním dění v obci a proto můžeme pouze odvozovat z obecnějších informací. Jisté je to, že zdejšímu panství vládli v době vrcholného středověku členové rodu Vítkovců a následně Rožmberků. Na počátku 17. století daroval Petr Vok z Rožmberka zdejší obec s okolními lesy a lukami městu Třeboni jako kompenzaci za škody způsobené při komplikované stavbě hráze rybníka Rožmberka. Během třicetileté války zde postupně řádila císařská a poté i švédská vojska, která v roce 1619 vydrancovala celou obec a zapálila kostelík. Obnova Majdaleny trvala několik desetiletí. Již v roce 1728 nás však místní kronika informuje o pořízení nových varhan do zdejšího kostela, z čehož vyplývá, že se v této době podařilo dostatečně obydlit rekonstruovanou obec. Z dalších záznamů se pak dozvídáme, že během vlády císaře Josefa II. byla zrušena zdejší kaple sv. Barbory, zřízená v 15. století biskupem Benešem z Kurlandu. V současnosti leží severozápadním směrem od obce. V roce 1848 vznikla v Majdaleně malotřidka, která je v provozu i v současné době.

Co je k vidění

Z pamětihodností v nevelké obci upozorňujeme na kostel svaté Máří Magdalény, nacházející se na jejím okraji. U rybníka Kaňov pak můžeme obdivovat klenutý most se sochou Jana Nepomuckého. Bývalým poutním kostelem je kaple svaté Barbory u samoty Barbora v lese. Největším lákadlem pro návštěvníky zdejšího kraje bude bezesporu okolní příroda. Na poměrně malém území se rozkládají stovky rybníků a rybníčků, neopakovatelnou atmosféru mají i řeky Lužnice a Nežárka. Nenechte si ujít zvláště přírodní památku Soví les, kde se na rašelinné půdě udržel starší a druhově pestrý les s výskytem vzácných rostlin a živočichů. V roce 1994 bylo za přírodní rezervaci vyhlášeno i Staré jezero, které je vyhledáváno pro řadu ostrovů a hrázi porostlou starými duby. Komplexem jedenácti různě velkých rybníků v čele s Velkým Tisým je národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý. Jde zároveň o jednu z nejznámějších ornitologických rezervací v České republice.

Zajímavost

V dojezdové vzdálenosti je i vodní zámek Červená Lhota, který představuje jednu z nejromantičtějších historických památek v celé republice.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

pátek 23. duben

Dnes má svátek Vojtěch

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete