Statistika našeho portálu

  • 95 229 Akcí v kalendáři
  • 5 392 Ubytovacích zařízení
  • 24 192 Míst a památek

Malá Úpa

Malá Úpa

Příhraniční obec Malá Úpa leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov, v oblasti východních Krkonoš. Katastrálně obec spadá do chráněné zóny Krkonošského národního parku. Nejvyšším bodem obce je pak hora Sněžka, protéká tudy i řeka Malá Úpa a najdeme zde i hraniční přechod s Polskem. Samotná poloha obce ji předurčuje k orientaci na turistický ruch. Najdeme zde lyžařský areál, desítky kilometr…

Adresa a kontaktní informace

Příhraniční obec Malá Úpa leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov, v oblasti východních Krkonoš. Katastrálně obec spadá do chráněné zóny Krkonošského národního parku. Nejvyšším bodem obce je pak hora Sněžka, protéká tudy i řeka Malá Úpa a najdeme zde i hraniční přechod s Polskem. Samotná poloha obce ji předurčuje k orientaci na turistický ruch. Najdeme zde lyžařský areál, desítky kilometrů běžkařských tratí a několik značených turistických tras. Z pěších výletů doporučujeme cestu k hrádku Aichelburg, návštěvu Šímových chalup či výstup na Lysečínskou horu. Pro turisty je k dispozici několik penzionů a hotelů. V zimních měsících lze využít služeb lyžařské školy. Zajímavostí obce je kostel sv. Petra a Pavla, který je nejvýše položeným kostelem v České republice. V současné době žije v Malé Úpě přibližně 130 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 26,65 km².

Historie

Obec vznikla v průběhu 16. Století zásluhou nově příchozích dřevařů z oblasti Štýrska a Korutan. Těžba dřeva však byla v roce 1609 z rozhodnutí komise kutnohorských dolů zastavena, neboť většina zdejších porostů byla vymícena. Většina dřevařů tak přeorientovala svou živnost na chov dobytka a koz. Někteří z nich však začali s riskantním pašováním zboží z příhraničních oblastí. V počátcích byl rozvoj osady spojen i s těžbou a zpracováním železné a arsenové rudy. V druhé polovině 18. Století navštívil Malou Úpu císař Josef II., který dal podnět k výstavbě horského kostelíka sv. Petra a Pavla. Významné turistické centrum se z Malé Úpy stalo až v období první republiky, kdy bylo mnoho chalup přestavěno na penziony. Do dnešních dnů si přesto zachovala původní horský ráz s nádhernými chalupami, jež jsou ukázkou dochované lidové architektury.

Co je k vidění

Při návštěvě Malé Úpy určitě nevynechejte prohlídky unikátního kostela sv. Petra a Pavla. Z pěších výletů doporučujeme návštěvu Lvího dvora či cestu ke kostelíku podél vody. Pro cyklisty je připraveno několik značených tras. Nádhernou podívanou poskytuje hřebenový přejezd směrem na Žacléř či cyklostezka vedoucí do Pece pod Sněžkou. K přepravě na vzdálenější místa pomohou i cyklobusy. Pro náročnější doporučujeme výlet z Malé Úpy na Černou Horu.

Zajímavost

Nejen pro děti je připravena úchvatná Pohádková stezka s deseti zastaveními od známé české spisovatelky Marie Kubátové. Trasa je dlouhá 17 kilometrů a většinou ji turisté rozdělují do několika etap.


Mapa

Zajímavé akce v okolí

Příměstský in-line víkend 2021 - Če…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských táborů.…

Příměstský cyklo víkend 2021 - Čern…

12.06.2021 - 13.06.2021
Černý Důl

Víkendový kemp v Černém Dole je určen pro děti i dospělé. Je zkrácenou variantou našich prázdninových příměstských…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

09.08.2021 - 13.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

Příměstský cyklo kemp 2021 - Trutnov

16.08.2021 - 20.08.2021
ZŠ Mládežnická

Cyklo kempy jsou oblíbené pětidenní příměstské tábory určené pro děti ve věku od 5 do 15 let. Jsou zaměřeny na výuku…

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

čtvrtek 13. květen

Dnes má svátek Servác

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete