Statistika našeho portálu

  • 94 535 Akcí v kalendáři
  • 5 386 Ubytovacích zařízení
  • 24 188 Míst a památek

Malé Hradisko

Malé Hradisko

Obec Malé Hradisko leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov. Vesnička s malebným okolím je dobře dostupná silničními komunikacemi i autobusovými spoji. Ve všeobecnou známost vešlo Malé Hradisko především díky zachovalému archeologickému nalezišti, dokládajícího existenci dávného keltrkého oppida. V současné době žije v Malém Hradisku více než 390 obyvatel na území o katastrální výměře 6,77 km&…

Adresa a kontaktní informace

Obec Malé Hradisko leží v Olomouckém kraji, v okrese Prostějov. Vesnička s malebným okolím je dobře dostupná silničními komunikacemi i autobusovými spoji. Ve všeobecnou známost vešlo Malé Hradisko především díky zachovalému archeologickému nalezišti, dokládajícího existenci dávného keltrkého oppida. V současné době žije v Malém Hradisku více než 390 obyvatel na území o katastrální výměře 6,77 km².

Historie

Archeologické nálezy dosvědčují osídlení oblasti dnešní obce již v době prvního století před naším letopočtem. Po příchodu Keltů ve 4. století zde existovalo jedno z nejvýznamnějších starověkých měst na území Čech a Moravy. Důležité keltské oppidum zvyšovalo svůj význam i ražbou vlastních mincí.

První písemné záznamy o obci pocházejí z roku 1358 a nalezneme je v zemských deskách olomouckých. Z nich vyplývá, že Bernard z Čech tehdy zaměnil část svého majteku s pánem Janem z Boskovic. Majitelé Malého Hradiská se v průběhu staletí často střídali. Mezi nejvýznamnější patřili např.: Vaněk z Boskovic (1401-1408), Drslav z Příluk (1417-1480), rod Šárovců ze Šarova (1490 – 1630), Eleonora Bartodějská z Bartoděj (1684 – 1703), představení kláštera Hradisko u Olomouce (1762 – 1782), Alfons Mennsdorf – Pouilly (1894 -1918).

Časté střídání majitelů však nebylo pro rozvoj obce příliš pozitivní. Statek samotný díky své poloze vynášel svým majitelům dostatek prostředků, a ti se nesnažili o jeho přílišné zvelebení.

Co je k vidění

Z nemnoha kulturních památek v Malém Hradisku jmenujme alespoň kruhovou stavbu nacházející se při vjezdu do obce od Prostějova, která je zapsána na katastru jako větrný mlýn v Brance. Při cestě mezi Skřivánkovem a Malým Hradiskem pak najdeme kopii barokní sochy sv. Jana Nepomuckého. Uprostřed vesnice pak stojí kaple zasvěcená Panně Marii, pocházející z roku 1845. Ve Skřivánkově pak stojí zvonice se zvonem z roku 1776.

Zajímavost

Nad objektem hájovny v nedalekých Oklukách se nacházejí pozůstatky "Čertova hrádku", který je v písemných pramenech zmiňován již na počátku 16. století.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

Karanténa s Atlasem Česka

Prohlédněte si aktuální nabídku online akcí, které je možné v období celostátní karantény kvůli Koronaviru sledovat zdarma z pohodlí vašeho domova.

Více Kalendáři akcí v rubrice Online.

středa 25. listopad

Dnes má svátek Kateřina

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete