Statistika našeho portálu

  • 98 908 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Malé Svatoňovice

Malé Svatoňovice

Obec Malé Svatoňovice leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov, v povodí eky Úpy. Nad Svatoňovicemi se klenou vrcholky Jestřebích hor a nalezneme zde i důležitou křižovatku vlakových a autobusových cest. V bývalé hornické obci se narodil jeden z našich nejvýznamnějších spisovatelů – Karel Čapek. V širokém okolí jsou Malé Svatoňovice vyhlášeny svými poutěmi. Obec je členem svazku …

Adresa a kontaktní informace

Obec Malé Svatoňovice leží v Královéhradeckém kraji, v okrese Trutnov, v povodí eky Úpy. Nad Svatoňovicemi se klenou vrcholky Jestřebích hor a nalezneme zde i důležitou křižovatku vlakových a autobusových cest. V bývalé hornické obci se narodil jeden z našich nejvýznamnějších spisovatelů – Karel Čapek. V širokém okolí jsou Malé Svatoňovice vyhlášeny svými poutěmi. Obec je členem svazku Jestřebí hory a sdružení Království Jestřebí hory. Místní obyvatelé používají lidový název obce – Studánka. V současné době zde žije přibližně 1 500 obyvatel na území o katastrální výměře 6,75 km².

Historie

Přesné datum založení obce nám není známo. Víme pouze to, že byla založena nedaleko od mateřské obce Svatoňovice a říkalo se jí Studánka svatoňovická či Svatoňovičky. Vzestup obce je spojen s rozvojem těžební činnosti orientované na černé uhlí na konci 18. Století. Studánka se brzy stala centrem důlního podnikání, které na počátku 19. Století přecházelo postupně do vlastnictví náchodské vrchnosti. Došlo ke zřízení horního úřadu a následně i výstavbě hornických domů. K odbytu dolovaných surovin přispělo vybudování spojovací dráhy z Josefova do Svatoňovice v padesátých letech předminulého století.

V roce 1861 zde byl otevřen poštovní úřad a o čtyři roky později i přádelna a koksovna. Mezi obyvateli obce převažovali specializovaní dělníci, úředníci vyššího vzdělání a živnostníci. Existovaly zde i léčivé lázeňské prameny. V roce 1875 zde byla postavena česká škola. V roce 1882 byl zvolen první starosta obce.

Co je k vidění

V obci se nachází neobvykle mnoho sakrálních staveb. Zaujme zvláště barokní kostel Sedmi radostí Panny Marie s Madonou a kaple s araukaritovým oltářem. Od poloviny 18. Století lze navštívit i přírodní prameniště s léčivými vodami. Vyhledávaným objektem je křížová cesta k Božímu hrobu se sedmi kapličkami v parkové úpravě, tzv. Mariánský sad. Na dlouholetou těžební činnost odkazuje expozice důlních strojů. Při návštěvě Svatoňovic si nenechte ujít zajímavé Muzeum Bratří Čapků.

Zajímavost

Na vrcholu kopce Žaltman se vypíná zajímavá rozhledna. Podél cesty k rozhledně můžeme obdivovat zachovalé Řopíky, tvořící linii Československého opevnění.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Festival: Hudba na pomoc - Pec pod …

09.12.2022 - 09.12.2022
KlonDike music club

Zveme vás na charitativní projekt Hudba na pomoc. Těšit se můžete rovnou na 3 známé interprety, kteří vystoupí v…

« zpět na seznam položek

Sdílet

pátek 2. prosinec

Dnes má svátek Blanka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete