Statistika našeho portálu

  • 96 774 Akcí v kalendáři
  • 5 389 Ubytovacích zařízení
  • 24 198 Míst a památek

Manětín

Manětín

V severní části Plzeňského okresu se nachází město Manětín, které zahrnuje dalších 14 vsí a obklopují jej husté lesy. Malebná poloha v údolí tvořeném Manětínským potokem, každoročně přiláká velké množství turistů, kteří obdivují nejen skvostný barokní zámek, ale i další pozoruhodné svědky dávné minulosti. V současné době má Manětín katastrální výměru 84,65 km², na které žije necelých 1 3…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

V severní části Plzeňského okresu se nachází město Manětín, které zahrnuje dalších 14 vsí a obklopují jej husté lesy. Malebná poloha v údolí tvořeném Manětínským potokem, každoročně přiláká velké množství turistů, kteří obdivují nejen skvostný barokní zámek, ale i další pozoruhodné svědky dávné minulosti. V současné době má Manětín katastrální výměru 84,65 km², na které žije necelých 1 300 obyvatel.

Historie

Městečko Manětín se poprvé v písemných pramenech připomíná v roce 1169, kdy král Vladislav II. daroval zdejší újezd řádu pražských johanitů. Ti si zde v roce 1187 zřídili komendu a vymohli si na králi Václavovi II. pro Manětín právo soudní a hradební. Nedaleko kostela pak postavili tvrz s klášterem.

V roce 1420 skončilo období vlády johanitů nad zdejším panstvím, neboť to bylo králem Zikmundem Lucemburským zastaveno Bohuslavovi ze Švamberka. Po zajetí Bohuslava husitskými vojsky, získává Manětínsko Hynek Krušina ze Švamberka. V polovině 15. století zdědil Manětín i s devatenácti vesnicemi Hynkův syn Bohuslav, který stál v čele odboje proti Jiřímu z Poděbrad. Přední signatář Zelenohorské jednoty se v roce 1468 spojil s křižáky a poplenil s nimi západní Čechy. V roce 1483 pak připojil Manětínsko ke Krasíkovu.

V polovině 16. století se novým majitelem Manětína stal Jeroným Šlik z Holíče a na Rabštejně. Jeho syn Jáchym prodal Manětín a čtyři vsi v roce 1560 Jeronýmu Hrobčickému. Ten panství výrazně rozšířil a zasloužil se o výstavbu renesančního zámku, který nám do dnešním dnů připomíná renesanční portál. Během třicetileté války zažíval Manětín neklidné časy. Definitivními vlastníky se v roce 1639 stali Lažanští z Bukové, konkrétně Ferdinand Rudolf Lažanský z Bukové. Majetkem tohoto starobylého rodu zůstal Manětín až do roku 1945. Z této etapy je třeba ještě připomenout destruktivní požár v roce 1712, který poničil především zdejší zámek. Podle plánů J. B. Santiniho byl zámek následně zcela přestavěn. Během 18. století se stal Manětín opravdovým centrem širokého spektra významných umělců.

Co je k vidění

Manětín se často uvádí jako perla barokní architektury západních Čech. Zásadní podíl na tomto označení má nádherný zámek, který je přístupný pro veřejnost i velký počet barokních soch rozesetých po celém městě. Za návštěvu jistě stojí i poutní kostel sv. Barbory či kostel sv. Jana Křtitele. V centru města na náměstí, lze obdivovat dochované barokní domy.

Zajímavost

Jižním směrem od města se nachází přírodní park Manětínská a cestou na sever lze narazit na přírodní park Horní Střela. Ideální pro pěší i cykloturisty.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Farmářský trh ve Farmaparku u Toma …

23.01.2022 - 23.01.2022
Farmapark u Toma, Ledce…

Další Farmářský trh se bude konat před vstupem do Farmaparku u Toma v Ledcích u Plzně už 23.1.2022. Dorazte podpořit…

Kouzelník Roman Budil ve Farmaparku…

30.01.2022 - 30.01.2022
Farmapark u Toma, Ledce…

Kouzelník byl velmi oblíbený, takže jsme Romana Budila pozvali do našeho parku znovu! Neděle 30.1. bude ve Farmaparku…

Valentýnský trh ve Farmaparku u Tom…

13.02.2022 - 13.02.2022
Farmapark u Toma, Ledce…

Máme pro Vás speciální valentýnské farmářské trhy společně se zábavným programem pro děti. Přijďte si užít svátek lásky…

« zpět na seznam položek

Sdílet

středa 19. leden

Dnes má svátek Doubravka

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete