Statistika našeho portálu

  • 92 078 Akcí v kalendáři
  • 5 382 Ubytovacích zařízení
  • 24 175 Míst a památek

Martinice v Krkonoších

Martinice v Krkonoších

Podhorská obec Martinice v Krkonoších leží v Libereckém kraji, v okrese Semily, na hranici mezi Krkonošemi a Českým rájem. Příhodná poloha z obce činí turisticky atraktivní místo, odkud lze podnikat výlety do okolní mírně zvlněné krajiny Podkrkonošské pánve. Z jižní poloviny obce (nazývané Hoření konec) je nádherný výhled na vrcholy Krkonoš (Studniční horu, Luční horu, Vysoké Kolo, Zlaté návrší č…

Loading...

Adresa a kontaktní informace

Podhorská obec Martinice v Krkonoších leží v Libereckém kraji, v okrese Semily, na hranici mezi Krkonošemi a Českým rájem. Příhodná poloha z obce činí turisticky atraktivní místo, odkud lze podnikat výlety do okolní mírně zvlněné krajiny Podkrkonošské pánve. Z jižní poloviny obce (nazývané Hoření konec) je nádherný výhled na vrcholy Krkonoš (Studniční horu, Luční horu, Vysoké Kolo, Zlaté návrší či Kotel). Nejlákavějším místem v okolí je pak lesnatá hora Žalý s vyhledávanou rozhlednou na vrcholu. 8 kilometrů severovýchodním směrem od Martinic se nachází Vrchlabí a 12 kilometrů jižním směrem pak Nová Paka. Zdejší železniční stanice je nevýše položenou stanicí na trati do Trutnova. V současné době zde žije přibližně 580 obyvatel na území o katastrální výměře 3,26 km².

Historie

V písemných pramenech se s Martinicemi poprvé setkáváme v roce 1492, kdy došlo z iniciativy Hynka a Heníka z Valdštejna k rozdělení štěpanického panství na dvě poloviny. Tehdejší ves Martinice připadla do jilemnické části. Tu v době po skončení třicetileté války odkoupil významný rod Harantů z Polžic a Bezdružic. Na počátku 18. století se novými vlastníky stali Harrachové, kterým ves patřila až do roku 1945. Zásadní změnu pro hospodářský rozvoj obce přineslo vybudování železniční trati ze Staré Paky do Trutnova v roce 1871. Trať zasáhla i do struktury obce, neboť ji rozdělila na "Hoření a Dolení Konec". Železnice urychlila i dostavbu mechanické tkalcovny, která zde fungovala přes 100 let. Do povědomí širší veřejnosti se Martinice zapsaly v roce 1884, kdy zde byla zřízena farma a vývozní podnik živé zvěře Františka Horáčka. Farma získala celosvětovou proslulost především v meziválečné době. V roce 1960 byly Martinice přičleněny pod střediskovou obec Studenec. V roce 1990 se občané v referendu odhlasovali opětovnou samostatnost.

Co je k vidění

Z nemnoha historických památek v Martinicích upozorňujeme na zděnou zvonici z roku 1845, která byla zrekonstruována před několika lety. Za národní kulturní památku byla prohlášena kamenná boží muka z roku 1838. Podkrkonošský ráz obce dokresluje několik zachovalých chalup, jež jsou znamenitou ukázkou lidové architektury. V oblasti vyhlášených Martinických rybníků byla nedávno otevřena naučná stezku U mlejna. Na necelých dvou kilometrech se nachází sedm zastávek, které zájemcům představí vývoj zdejších lesů.

Zajímavost

Severně od obce se rozkládají husté smrkové lesy, ve kterých najdeme desítky malých rybníků. Zasahují sem i poslední mírná návrší krkonošské Žalské rozsochy.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Běžkařské závody Jilemnická 50 - Ji…

25.01.2020 - 26.01.2020
areál Hraběnka,…

Patříte mezi milovníky běžeckého lyžování a přijímáte rádi neobvyklé výzvy? Poměřili byste rádi své síly se stejně…

Pašeráckej vejkend - Rokytnice nad …

14.02.2020 - 15.02.2020
Dolním náměstí,…

Těšte se na Pašeráckej jarmark na Dolním náměstí s bohatým doprovodným programem, vepřovými hody a krkonošskými…

Masopust na Dlaskově statku - Dolán…

15.02.2020 - 15.02.2020
Dlaskův statek, Dolánky…

Tradiční Masopust na Dlaskově statku v Dolánkách. Připraveny jsou masopustní hry, rej masek, písně a tance folklórních…

Tomáš Pfeiffer - Setkání s biotroni…

17.03.2020 - 17.03.2020
TJ Sokol Turnov,…

Společenství Josefa Zezulky. Hledáš? Ve svém tichu? Všichni hledáme cestu poznání a moudrosti.

« zpět na seznam položek

Sdílet

Loading...

neděle 26. leden

Dnes má svátek Zora

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete