Statistika našeho portálu

  • 97 522 Akcí v kalendáři
  • 5 391 Ubytovacích zařízení
  • 24 202 Míst a památek

Mělník

Mělník

Město Mělník.Okresní město Mělník leží na vyvýšenině v Polabské nížině 30 km na sever od Prahy. Patří mezi významná města nejen Středočeského kraje, ale celé České republiky.Historie Mělníka.Toto starobylé královské věnné město má 20.000 obyvatel a jako centrum zemědělského kraje se proslavilo především pěstováním vinné révy a každoročně pořádanou slavností vinobraní. Známě je také díky soutoku d…

Adresa a kontaktní informace

Fotogalerie k článku

Město Mělník.

Okresní město Mělník leží na vyvýšenině v Polabské nížině 30 km na sever od Prahy. Patří mezi významná města nejen Středočeského kraje, ale celé České republiky.

Historie Mělníka.

Toto starobylé královské věnné město má 20.000 obyvatel a jako centrum zemědělského kraje se proslavilo především pěstováním vinné révy a každoročně pořádanou slavností vinobraní. Známě je také díky soutoku dvou největších českých řek, Vltavy a Labe. Nad soutokem Labe a Vltavy existovalo již v 9. století slovanské hradiště, ale samotné město Mělník vzniklo ve 13. století z podhradí a později trhové osady. Zakládací listinu město nemá. A tak první zpráva, podle níž se Mělník považoval za město, se objevila až v listině Přemysla Otakara II. z 25.listopadu 1274. Mělník prohlásil natrvalo za věnné město českých královen až Karel IV. Ten sem dal přivézt z Burgundska a ze Champagne vinnou révu a zvelebil tak mělnické vinařství.
Do konce 15. století město díky svým vinicím hospodářsky prosperovalo, ale od nástupu Habsburků začala jeho stagnace a později úpadek. Ten vyvrcholil za Třicetileté války, kdy bylo město drancováno a vypáleno. Od konce 18.století se Mělník stal součástí zemědělského zázemí pro pražskou aglomeraci a také průchozí stanicí dálkového obchodu a exportu. Jen málo se ho dotkla průmyslová revoluce. Někdejší královské věnné město se změnilo na téměř provinciální městečko.

Působivou a zdaleka viditelnou dominantou města je zámek a věž chrámu sv.Petra a Pavla. Jako poslední zde žily manželky Jiřího z Poděbrad. Poté byl hrad. obýván různými šlechtickými rody. V roce 1542 byl hrad přestavěn v renesanční zámek a nechalo se přistavět severní křídlo s věží a arkádami, které jsou bohatě zdobeny sgrafity.
Během třicetileté války zámek velmi zpustnul a v roce 1646 byl zastavěn hraběti z rodu Černínů. Ten potom koupil panství od císaře Leopolda I. Poslední dědička z rodu Černínů Marie Ludmila se v roce 1753 provdala za Augusta Antona Lobkowicze. Rodina Lobkowiczů, jejichž rod je s Mělníkem nejvíce spjat vlastnila zámek až do příchodu komunistů. V druhé polovině 18. století upravili interiéry zámku. Objekt jim patří i v současnosti. Ve zpřístupněných interiérech zámku si lze prohlédnout umělecké sbírky mělnické větve Lobkowiczů, včetně obrazárny. Od roku 1992 dal současný majitel Jiří Lobkowicz zámek rekonstruovat.

Co je v Mělníce k vidění.

Návštěvníky Mělníka přitahuje pohled ze zámecké vyhlídky, odkud je vidět soutok Labe a Vltavy, památná hora Říp a České středohoří. Město nabízí kromě historických památek široké možnosti kulturního a sportovního vyžití. K velmi vyhledávaným oblastem Mělnicka patří romantické Kokořínsko - nádherná příroda, pískovcové skály a gotický hrad ze 14.století. Najdeme zde dále řadu zajímavých a hodnotných památek a staveb. Mělnický zámek, Kostel sv. Ludmily, kostel sv. Petra a Pavla, radnici, studnu, řadu historických domů atd.Za První republiky se ve městě hodně stavělo – administrativní budovy, banky a kulturní instituce. Ale i dnes zůstává Mělník spíše okresem, kde se většina lidí živí v zemědělství, stejně jako tomu bylo v celé jeho historii.

Mapa

Zajímavé akce v okolí

Mistrovská lekce - Mělník

17.05.2022 - 17.05.2022
Mělnické kulturní…

Divadelní představení

ZUŠ OPEN 2022: představení pro MŠ -…

18.05.2022 - 18.05.2022
Mělnické kulturní…

Koncert

Karla Kubíková: autorské čtení a be…

19.05.2022 - 19.05.2022
Mělnické kulturní…

Autorské čtení

LiStOVáNí.cz: A jak se vám líbím te…

20.05.2022 - 20.05.2022
Mělnické kulturní…

Scénické čtení

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 16. květen

Dnes má svátek Přemysl

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete