Statistika našeho portálu

  • 99 255 Akcí v kalendáři
  • 5 393 Ubytovacích zařízení
  • 24 208 Míst a památek

Městečko

Městečko

Obec Městečko se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Rakovník, přibližně 1,5 kilometru severozápadním směrem od Křivoklátu. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice II/227 či železniční trať vedoucí z Berouna do Rakovníka, která zde má zastávku se jménem Městečko u Křivoklátu. Všeobecně známá náves u zdejšího kostela je dle jedné z postav Jiráskova románu Mezi proudy nazývána Ohnicova náves. …

Adresa a kontaktní informace

Obec Městečko se nachází ve Středočeském kraji, v okrese Rakovník, přibližně 1,5 kilometru severozápadním směrem od Křivoklátu. Dobré spojení s okolím zajišťuje silnice II/227 či železniční trať vedoucí z Berouna do Rakovníka, která zde má zastávku se jménem Městečko u Křivoklátu. Všeobecně známá náves u zdejšího kostela je dle jedné z postav Jiráskova románu Mezi proudy nazývána Ohnicova náves. Zajímavou procházku lze vykonat podél Rakovnického potoka, do kterého se vlévá potok Trnava a potok Ryzava. Do katastru obce spadá i oblast křivoklátských lesů, táhnoucí se až k horní části klíčavské přehradní nádrže. Zajímavým výletem může být návštěva nedaleké Lánské obory. V letních měsících se Městečko stává vyhlášeným útočištěm desítek rekreantů, kteří sem přijíždějí především za přírodním bohatstvím okolních hlubokých lesů. K osvěžení jistě napomůže i koupaliště, vybudované v druhé polovině minulého století. V současné době žije v Městečku přibližně 400 stálých obyvatel na území o katastrální výměře 14,39 km².

Historie

Obec vznikla zřejmě již v průběhu 10. století a stalo se tak v souvislosti s výstavbou nedalekého hradu Křivoklátu. Bydleli zde rodiny úředníků a služebníků, pracujících na dvoře středověkého hradu. Tehdejší název obce zněl Městec z čehož lze odvodit, že se jednalo o trhovou ves. Označení Městečko se poprvé objevuje až v roce 1558. Během husitských válek bylo městečko vypáleno a jeho obroda trvala několik desetiletí. Podobnou katastrofou pro Městečko byly události třicetileté války po kterých nezůstalo v obci žádné obydlené stavení. Po rychlé rekonstrukci zde již v roce 1651 spalo na 70 obyvatel. Pozvolný rozvoj obce pak trval až do vypuknutí první světové války. Ve druhé polovině předminulého století žilo ve Městečku přibližně 900 obyvatel, kteří se mohli zúčastnit otevření železniční trati z Rakovníka do Berouna, čímž se obec spojila s okolním světem. V minulém století pak byla obec pozvolna rozšiřována čilou výstavbou domků rekreantů, kteří sem přijížděli ve stále větším počtu.

Co je k vidění

Nejvýznamnější budovou v obci je barokní kostel svatého Jakuba Většího, který prošel generální rekonstrukcí v druhé polovině minulého století. V letních měsících se lze osvěžit na umělém koupališti, otevřeném v roce 1977. Památku člena parašutistické skupiny Zinc, Arnošta Mikše, připomíná pomníček na místě jeho smrti. Z vlastní zkušenosti doporučujeme procházku po přírodní rezervaci Svatá Alžběta, která je vyhlášena výskytem habrové bučiny s lípou.

Zajímavost

Z tipů na výlet po okolí doporučujeme návštěvu hradu Křivoklát, obce Požáry či Zbečno a starobylých Sýkořic. Necelých osm kilometrů od obce se můžeme pokochat rozlehlou Klíčovskou přehradou.

Mapa

« zpět na seznam položek

Sdílet

pondělí 30. leden

Dnes má svátek Robin

Aktuálně z Atlasu Česka

Předpověď počasí pro ČR

Počasí v České republice dnes
Počasí v České republice zítra
Počasí v České republice pozítří
Počasí v České republice popozítří

Na Atlase Česka dále najdete